KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

6 mýtů o lásce, kterým stále všichni věří

I ve 20. století lidé ještě stále věří mnohým rozšířeným mýtům, a to navzdory tomu, že jejich pravdivost věda nikdy nepotvrdila.  Tyto mýty přežívají v našem podvědomí už dobrých sto let. Patří mezi ně i 6 mýtů o lásce. Věřili jste některému z nich?

...

1.       Protiklady se přitahují

Kolikrát jste už slyšeli tuhle frázi? Nehledě na to, že zná tenhle mýtus snad úplně každý, nezakládá se na pravdě. Většina lidí, kteří spolu vydrží dlouhá léta, toho mají na začátku více společného než rozdílného.

Při seznamování hledí lidé obvykle na ty rysy druhého člověka, které s ním mají společné. Takové rysy jsou signálem toho, že je může v budoucnu čekat spokojený a harmonický společný život.

Kromě toho se už dávno ukázalo, že lidé, kteří jsou si povahově podobní, mají stejný temperament a stejný žebříček hodnot, bývají lepšími rodiči, než lidé, jejichž povahy jsou protikladné.


2.       Vedle mě se změní

Věříte dosud tomu, že můžete změnit svého partnera? Pak na to rychle zapomeňte. Jistě, ve vztahu děláme kompromisy a přizpůsobujeme se jeden druhému, ale nečekejte žádné zásadní změny v chování druhého. Pokud se člověk změnit nechce, ničím ho ke změně nedonutíte.

Osobnost, životní hodnoty a sociální postavení – to jsou věci, které se nemění.

Jestliže toužíte nalézt partnera, v němž budete mít oporu, který vám bude rozumět a bude se o vás zajímat, najděte člověka, který sdílí vaše názory. Nečekejte, že to někoho naučíte.


3.       Před svatbou by lidé měli žít nějaký čas společně, aby lépe poznali jeden druhého

Takový předpoklad vypadá celkem rozumně. Většinou si dokonce myslíme, že jsme k němu dospěli sami. Je to přece logické, nebo ne?

Je pravda, že bychom měli dobře poznat jeden druhého, než se rozhodneme uzavřít manželství. Ale žít pod jednou střechou – to není ten nejlepší „test“.

Lidé se sestěhují a zdá se jim, že žít společně není špatné. Pár dnů ale ve skutečnosti o ničem nevypovídá. Jakmile se ale sestěhujete, začnou se pravděpodobně ozývat vaši přátelé a rodina. Začnou se ptát, kdy už se konečně vezmete? Kdy přijdou děti? Na co čekáte? Vždyť už žijete společně, tak proč se nevzít? To chcete žít takhle na psí knížku?

Podobné řeči povedou k tomu, že na svatbu nakonec skutečně kývnete. Po pár letech si ale možná uvědomíte, že jste to udělali pouze pod nátlakem okolí, nikoli ze své svobodné vůle. Pak přijde buď rychlý rozvod, anebo budete trpět v nešťastném vztahu a do konce života litovat svého unáhleného rozhodnutí.

V každém případě, jakmile se jednou sestěhujete, je mnohem těžší rozejít se. Zvláště, pokud platíte hypotéku. Ve společné domácnosti se nevyhnete různým investicím do bytu a do jeho vybavení. A se společnou pračkou můžou při rozchodu nastat úplně stejné komplikace jako třeba se společným automobilem.

Myslete na to a stěhujte se k sobě až ve chvíli, kdy jste připraveni na svatbu a vše, co společný život obnáší.


4.       Každý má někde svou „druhou polovičku“

Mnozí lidé sní o tom, že se jednoho dne setkají s někým, kdo k nim bude pasovat stejně dokonale, jako k sobě pasují dva kousky puzzle. Můžete to nazývat „spřízněnou duší“ anebo jen „dokonalým partnerem“. Je to totéž.

Kvůli čekání na tu perfektní osobu lidé často odmítají někoho, s kým by mohli být velice šťastní. Smutná pravda je taková, že nic jako dokonalý partner (nebo dokonalá partnerka neexistuje). Nikdy nenajdete někoho, kdo vám bude dlouhodobě vyhovovat po všech směrech. Ani vy nebudete nikdy pro někoho úplně bezchybní. Žádní dva lidé na planetě nejsou totiž stejní.

Láska nespočívá v tom najít si vysněnou dívku nebo vysněného muže, ale milovat a přijímat druhého takového, jaký je, s jeho plusy i s jeho zápory.

Jistě, je třeba, aby si partneři rozuměli, aby měli podobný náhled na život a podobnou povahu, ale najít dokonalý vztah lze jen jedním způsobem – važte si sebe navzájem, milujte se a poznávejte jeden druhého.


5.       Každá láska jednou vyprchá

Lidé často věří tomu, že láska má něco jako datum spotřeby. Ti, kteří to tvrdí, se ale pletou. Z psychologických studií jednoznačně vyplynulo, že lásku cítí jak páry čerstvě zamilované, tak i takové, které trvají už 10 až 29 let.

Při experimentu byl lidem předkládán obrázek milované osoby. Psychologové mezitím pečlivě zkoumali reakce jejich mozků.

Zjistili, že mozek čerstvě zamilovaných reaguje na fotografii stejně (a stejně silně) jako mozek dlouhodobých manželů.

Věčná láska je ale možná pouze v takovém případě, kdy se partneři po celý život zajímají jeden o druhého, váží si sebe navzájem, řeší problémy společně a naslouchají si.


6.       Existuje láska na první pohled

Mýtus o lásce na první pohled je sice hojně rozšířený mezi lidmi všeho věku, ale stejně jako všechny předchozí, ani tenhle se nezakládá na pravdě.

Vědci dokázali, že při prvním sekání potřebuje žena 6 pohledů, aby dokázala odhadnout, zda jí muž vyhovuje.

Láska na první pohled je nemožná – ale 6 pohledů, to také není zrovna mnoho, co myslíte?

Vědci kromě toho také tvrdí, že ženě stačí 45 vteřin k tomu, aby dokázala říct, zda jí je muž sympatický anebo nikoli.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek