KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

7 rodinných záležitostí, o kterých byste neměli hovořit před dětmi

Děti jsou od přirozenosti citlivé a velmi vnímavé. Často před nimi bez uvážení mluvíme o svých pocitech, o tom, co děláme nebo co si přejeme. Možná se domníváme, že je dítě příliš malé na to, aby nám rozumělo. Ale nepodceňujte je! Děti jsou všímavé a dost možná hltají každé vaše slovo, učí se od vás a napodobují vás. Abyste předešli absurdním nebo dokonce vyloženě nepříjemným situacím, nikdy před dítětem nemluvte o jednom z následujících témat.

...

O vašem skutečném postoji k druhým lidem

Kritizovat jiné v přítomnosti dítěte není dobrý nápad, zvláště pokud jde o lidi, kteří se s dítětem často stýkají. Počkejte, až budete mít soukromí, a proberte to s manželem nebo manželkou mezi čtyřma očima.


Tajemství

Nabádat děti, aby před jedním členem domácnosti drželi cokoli v tajnosti, není obvykle dobré. Dítě vám přestává důvěřovat a samo se učí tajit před vámi své osobní pocity nebo zážitky. Učte dítě naopak otevřenosti a tomu, že v rodině panuje naprostá důvěra a upřímnost jednoho k druhému. Rozhodně nikdy nenuťte dítě někomu lhát.

Pokud se potřebujete s něčím svěřit, volte raději svou kamarádku nebo kamaráda. Děti do tajemství nezatahujte.


O svých obavách

Každý, i dospělý člověk, má své obavy a strachy. Neměly byste jimi ovšem tížit dětskou mysl, která je může vzít až příliš vážně. Konec konců, kdo ví, co vše se může vyklubat za nápady v dětské fantazii? A pokud se i rodiče bojí, jak by se nemělo bát dítě? Raději své obavy před dítětem skrývejte.


O svém vztahu k druhému z rodičů

Při emocionálním vypětí můžeme dítěti říct o svém manželovi nebo manželce opravdu nepěkné věci. Takovými slovy můžete oslabit autoritu a důvěryhodnost nejen svého partnera, ale i sebe sama.

Dítě by rozhodně nemělo slyšet nic špatného o jednom ze svých rodičů, už vůbec ne z úst druhého z nich.

Držte své emoce před dítětem na uzdě a nezatěžujte ho svými osobním problémy.


O chystaných překvapeních

Děti jsou upovídané, překvapení mohou prozradit předem nechtěně a bez zlého úmyslu. Nemusí vědět všechno dopředu.


Tajemství narození

Ne vždy jsme dítě plánovali, ale to samozřejmě neznamená, že ho nemilujeme. Je ovšem obtížné toto vysvětlit malému dítěti. Raději o tom tedy pomlčte.

A pokud se stane, že druhý z rodičů nemá o dítě zájem, nemusíte dítěti říkat, že o něho nemá zájem. Dítě by si to nejspíš vzalo osobně a trápilo se.


O svých porodních bolestech a starostech spjatých s výchovou

Není nutné sdílet s dítětem všechno své utrpení, své bolesti a starosti. A už vůbec ne ty, za které může právě vaše dítě. Zjištění, že vám jeho narození způsobilo bolest nebo třeba finanční nouzi, v dítěti může probudit hlubokou vinu a dlouhotrvající komplexy. Mluvte raději o tom pozitivním a dávejte dítěti najevo, že jste rádi, že je na světě.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek