KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

7 věcí, které byste neměli dělat, pokud chcete dobře zapůsobit

Všichni si přejeme ukázat se druhým v příznivém světle. Ne vždy se nám to ale podaří. To, co považujeme za správné nebo příjemné my, mohou druzí vidět zcela odlišně.

...

Jak udělat dobrý první dojem? Stačí se vyvarovat těchto častých 7 chyb.

1. Chvástání

Chcete-li, aby vás druzí poznali z té lepší stránky, musíte se naučit ovládat. Ani když máte skutečně poličky plné pohárů a ocenění, není dobré o tom mluvit – tak pouze pokazíte dojem, který z vás bude druhý mít.

Mnohem výhodnější taktikou bude ukázat skromnost a nechlubit se vším najednou. Lepší je, když se o vašich úspěších někdo dozví náhodou, třeba od společného kamaráda.

Většina lidí se snaží pochlubit všemi svými úspěchy co nejdříve. Tím, že ukážete skromnost, se od ostatních odlišíte.


2. Jste arogantní

Dáváte druhým najevo svou nadřazenost, slovně je ponižujete a jste arogantní. Takové chování druhé rozčiluje. Jejich mínění o vás okamžitě klesá. A pokud se mezi druhými najde někdo, kdo je chytřejší než vy, spolehněte se na to, že vaši aroganci obrátí proti vám a ostatním budete jen pro smích.

Chovejte se diplomaticky. Tak okouzlíte mnohem snáz.


3. Používáte „falešné komplimenty“

Má to vypadat tak, že jste svá slova mínili v dobrém, jako lichotku. Ve skutečnosti se ale ve vašich sladkých slovech skrývá jed.

Jak takový falešný kompliment vypadá?

„No ne, tobě to ale sluší! Jdete na maškarní?“

Za takovými poznámkami se většinou skrývá pouhá závist. Ten, kdo je používá, se snaží druhé ponížit a vypadat tak lépe než oni. Jenže tohle divadélko každý prokoukne a ten, kdo se nakonec dostane do trapné situace, je mluvčí sám.


4. Říkáte si o kompliment „falešnou sebekritikou“

Chválit se můžeme přímo, ale i skrytě.

A platí to, i když upozorňujeme na své nedostatky: „Dnes vypadám tak příšerně! Spala jsem málo a neměla čas upravit se. Vypadám děsně, že ano?“

Nikdo nechce slyšet: Ano, máš pravdu, vypadáš děsně. A málokdo je tak upřímný, aby to skutečně vyslovil. To si mluvčí samozřejmě moc dobře uvědomuje. Lidé ho začnou chválit a povzbuzovat, a to i tehdy, když si chválu podle jejich mínění nezaslouží. Kompliment není upřímný, ale vynucený.

Jde pouze o falešnou sebekritiku, jejímž cílem je získat chválu. Osoba, která takto mluví, si otevřeně říká o kompliment. Jenže pro ostatní je taková situace nepříjemná.

Neuvádějte své okolí do rozpaků, zbytečně se tím svému okolí zprotivíte.


5. Když vedete dialog, neustále vytahujete vlastní zkušenosti a příběhy

Pokud využijete každé příležitosti k tomu, abyste začali mluvit o své minulosti, připravte se na to, že se konverzaci s vámi začnou lidé vyhýbat. I když vám slova vašeho partnera připomenou něco z vaší vlastní minulosti, je lepší jen přikývnout a dát najevo, že mu rozumíte. Nemusíte dopodrobna rozebírat vlastní zkušenost. Měli byste druhému naslouchat a podpořit ho, ne neustále strhávat pozornost na sebe.

Své připomínky a poznámky si nechte na pozdější chvíli.


6. Porušujete osobní prostor

Existuje jednoduché pravidlo: Nepřibližujte se k partnerovi blíže než na vzdálenost předloktí. Invaze do osobního prostoru je druhým člověkem vnímána jako ohrožení jeho bezpečnosti a dojem z vás se zhoršuje. Většina lidí se bude pokoušet od vás odtáhnout.

Invaze do osobního prostou může být někdy dokonce vnímána jako touha po sblížení. Pokud opravdu jevíte o druhou osobu sexuální zájem, můžete pokračovat. Popku ale ne, raději osobní prostor respektujte a udržujte mezi sebou alespoň minimální vzdálenost.


7. Mluvíte, aniž byste sundali sluneční brýle anebo sluchátka

Uzavírání anebo skrývání částí obličeje je při hovoru velmi netaktní. Stavíte tím mezi sebe bariéru, dáváte najevo neúctu. Samozřejmě záleží i na situaci: Jestliže spolu mluvíte na pláži pod horkým sluncem, nemusíte brýle sundávat. Ve všech ostatních případech je ale z očí sejměte.

Sluchátka byste měli sundat vždycky. A to obě dvě, bez výjimky. Nestačí jen vypnout muziku.

Setkali jste se někdy s podobným nevhodným chováním? Podělte se s námi o své zkušenosti.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek