KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

7 způsobů, jak poznat, že s vámi druhý manipuluje

Všichni z nás do jisté míry s ostatními manipulují. Ne ale vždy zcela vědomě. Ve chvíli, kdy někdo začíná manipulovat zcela vědomě, je to něco úplně jiného a na takovou osobu bychom si měli začít dávat pozor.

...

Toto jsou nejčastější typy manipulativního chování. Odhalte manipulátora včas!

1. Aktivně vám lichotí

Lichotky jsou oblíbenou zbraní manipulátorů. O co tu jde? Je to až směšně prosté: pokud jste opravdu tak dobrý, jak si o vás myslí, pak jistě neodmítnete jeho žádost o pomoc, až s ní přijde. Manipulátor si lichotkami pouze připravuje půdu, než vás začne využívat.

Jestliže vám začne jakákoli druhá osoba až přespříliš nadbíhat, mějte se na pozoru.


2. Snaží se ve vás vzbudit pocit viny

Manipulovat s člověkem, který se cítí provinile, je snadná práce. Takový člověk vyhoví jakékoli žádosti, jen aby vše napravil.

Mějte se proto na pozoru před osobami, které se ve vás pokoušejí probouzet pocit viny. S největší pravděpodobností po vás brzy začnou něco chtít.


3. Nutí vás dělat unáhlená rozhodnutí

Každý manipulátor ví, že rychlé rozhodování, zvláště pokud jde o emoční záležitosti, mu nahrává do kapsy. Nenechte se tlačit do rozhodnutí, kterými si nejste jistí. Vždy si nechte potřebný čas a s ničím nesouhlaste dříve, než si jste opravdu jistí!

Jednoduchou frázi „potřebuji čas“ musí pochopit úplně každý.


4. Manipulátor často předstírá, že je bezmocný, zoufalý nebo uražený

Když vidíme někoho, kdo je nešťastný a potřebuje naši pomoc, většině z nás mu ho začne být líto. V tu chvíli jsme ochotni se rozdat, jen abychom druhému pomohli, zvláště pokud jde o osobu, na které nám velmi záleží.

Manipulátor ve skutečnosti není vůbec v tak potřebné situaci, jak to vypadá. Oč mu jde, je zjevné. Chce získat naši pozornost a péči. Je pravda, že takoví lidé mnohdy jednají nevědomky, ale pro nás, „oběti“, se tím nic nemění - manipulují s námi a to je špatné!


5. Manipulátor klade důraz na slib a dané slovo

„Slíbil jsi mi!“ to je ukázková fráze vlastní všem manipulátorům. Nikdo nechce být za lháře, ani v očích svých, ani v očích blízkých. Slova jako „slíbil jsi!“ anebo „tvrdil jsi!“, obzvlášť jsou-li vyslovena před dalšími lidmi, jsou jasnou ukázkou manipulace. Před ostatními se většina z nás prostě do žádných soukromých debat pouštět nechce, a tak raději druhému ustoupí.


6. Manipulátor se na vás vždy obrací v tom nejméně vhodném okamžiku

Ve chvíli, kdy nemáte čas, jste přístupnější. Nechcete se totiž dohadovat, a tak raději souhlasíte, abyste se manipulátora co nejrychleji zbavili a mohli pokračovat ve své práci.

Pokud ho odbudete, přejde k bodu 4 a 2.


7. Uvádí pozitivní zkušenosti jiných lidí

Aby vás manipulátor přiměl vyhovět mu, často používá věty jako: „Neboj, já (můj kamarád/známý/kolega…) to udělal stokrát a nic se mu nestalo!“

Nesejde na tom, že vás návrh, s nímž manipulátor přišel, vyděsil. Hlavní je ukázat vám, že pro každého jiného je to hračka a vy jste zbabělec.

Samozřejmě: Je to jen trik! Neposlouchejte a nedělejte nic, co je vám proti srsti.


Bonus

Odhalili jste ve svém okolí manipulátora? Jak se jeho manipulaci ubránit?

  • Ignorujte požadavek manipulátora. Předstírejte, že jste neslyšeli, anebo správně nerozuměli.
  • Obraťte pozornost na vzhled manipulátora. Nedávejte pozor na to, co říká, ale spíše na to, co při tom dělá, jak se pohybuje a podobně. To způsobí, že se i ten nejzkušenější manipulátor začne cítit nervózně.
  • Změňte předmět konverzace. Klidně násilně. Pokud je vám konverzace nepříjemná, ukončete ji, anebo téma změňte. Nenechávejte se zatáhnout do konverzace, o kterou nestojíte!
  • Ošalte ho. Předstírejte, že jste přístupní, ale začněte klást otázky a jeho žádost podrobně rozeberte a nakonec navrhněte své vlastní řešení a popište svůj pohled na situaci. (Pokud za vámi například přišel manipulátor s žádostí o půjčku, projevte o jeho situaci zájem, zjistěte, nač peníze potřebuje, a doporučte mu, aby se obrátil na banku, policii nebo třeba některou z dobrovolnických organizacích pomáhajících lidem v nouzi.)
  • Co je nejdůležitější - nepospíchejte s odpovědí. I kdyby na vás tlačil, dejte jasně najevo, že na rozmyšlenou potřebujete čas. Pokud vám manipulátor nebude ochoten čas poskytnout, odmítněte ho. V případě, že si to později rozmyslíte, můžete za ním vždycky zajít a informovat ho o tom. V každém případě se ale nemůže později odvolávat na váš slib a nutit vás splnit, co jste pod tlakem odkývli (viz bod 5).
ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Ahoj . Nevím jestli jsem se dostál zprávu , ale moje nejlepší kamarádka se mnou dlouhodobě manipuluje... já jsem si toho vědom Jenže vůbec nevím jak to zastavit nebo něco takového . Já jsem prostě typ člověka který se rozdá pro ostatní a vidím jak toho hodně lidí zneužívá a trápí mě to . Jenže asi nemám sílu na to abych tomu nějak zamezil nebo tak něco .