KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

7 způsobů, jak ukončit hádku dřív, než přeroste ve vážný problém

Hádky jsou normální součástí vztahů, ale pokud se konflikt táhne dál a my jej nejsme schopni ukončit, může mít katastrofální následky. Toto jsou způsoby, jak konflikt ukončit dřív, než se to stane.

...

1. Nekritizujte osobnost druhého

Kritika partnera situaci jen zhorší. Neurážejte, nekritizujte povahu druhého, místo toho mluvte o jeho konkrétních činech, které vás rozrušili nebo rozhněvali.

Například místo vyčítání sobeckosti zkuste říct: „Včera jsem měla svátek a tys mi nic nekoupil. Dokonce jsi mi ani nepopřál. Mrzelo mě to.“

Jednodušší je samozřejmě hovořit obecně, ale jen řešení konkrétních situací může vést k správnému pochopení vašich pocitů a myšlenek.


2. Mluvte o svých pocitech a vyslechněte pocity partnera

Tento bod rozhodně nepodceňujte. Vždy byste měli vyjadřovat, co cítíte a zároveň mít zájem o pocity druhého.

3. Nespekulujte a nefantazírujte o budoucnosti

Často si představujeme, co by se asi mohlo stát, co partner chystá, co se skrývá za jeho tajnůstkářským chováním. Naše domněnky bývají ale daleko od reality. Jsme pak zklamaní a na partnera bezdůvodně naštvaní a nepříjemní, což vede k hádkám. Místo spekulací se partnera zeptejte přímo.

Spekulace: „Kde je tak dlouho? Možná chystá překvapení na naše výročí!“

Realita: Zdržel se s kamarády v hospodě.


4. Nepovyšujte se nad partnera

Nedávejte partnerovi najevo svou nadřazenost. Je to jako kdybyste mu vyčítali jeho neschopnost a nedostatečnost. Řešte problémy společně, bez výčitek, zesměšňování a povyšování se nad druhého.


5. Nehledejte viníka hádky

Kdo může za to, že jste s hádkou začali? Hledat a ukazovat na viníka je zásadní chyba. Co se stalo, stalo se. Lépe, než zjišťovat, kdo z vás dvou je na vině, uděláte, když svůj čas investujete do hledání řešení a způsobu, jak hádku ukončit.


6. Vytahujeme staré záležitosti a minulé křivdy

Připomínat minulé hádky vede jen k nekonečnému výčtu všech možných křivd, které jste si za roky způsobili. Současnou situaci to nevyřeší, právě naopak, spíše tím vyprovokujete novou hádku.

Diskutujte jen o tom, co vás trápí právě v tuto chvíli. Uzavřít negativní pocity v sobě jen proto, aby hádka už konečně skončila, je ale také špatně. Problém se snažte dořešit, aby už nebylo třeba se k němu nikdy v budoucnu vracet.


7. Podívejte se na věc z partnerova úhlu pohledu

Na vztahu se podílíte oba, na to nezapomínejte. Nevyvolávejte zbytečně agresi. Vždy se snažte zvážit, jaký dopad mohou vaše slova mít. Schopnost flexibility je ve vztahu vždy pozitivní. Pokud máte silný argument, váš partner mu bude naslouchat. Naslouchejte však i vy jemu.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek