KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

8 chyb v partnerské komunikaci, kterým je třeba se vyvarovat

Není v našich silách, abychom dokázali nebo chtěli číst přání z očí partnera. Z toho jasně vyplývá, že je zapotřebí v komunikaci s našim protějškem říci co chceme, co potřebujeme a oč prosíme. Tím se zvyšuje pravděpodobnost toho, že nám partner vyhoví. Ne vždy se nám to ale daří. Jak tedy úspěšně čelit omylům v partnerské komunikaci?

...

1. Názorem nezastrašujme

Setkáváme se běžně s tím, že nám partner buď může v komunikaci vyhovět, nebo naopak ne. Někdy se snažíme ve vztahu prosadit své názory za každou cenu. Je pravdou, že všichni máme právo na svůj názor. Není se třeba za něj omlouvat, ani se vymlouvat. Ale naopak je třeba si uvědomit jednu důležitou věc. Nepoužívejme názory jako zdroj zastrašování. Jejich svoboda totiž končí tam, kde začíná svoboda druhého. Z toho logicky vyplývá, že náš názor může narazit na názor protistrany. Naše názory se nemusí nutně shodovat. A je to tak správně.

2. Každý se může mýlit

Aby nedocházelo ke zbytečným nedorozuměním v komunikaci s partnerem, odborníci doporučují respektovat, že se může váš partner mýlit. Úporná snaha za žádnou cenu se nezmýlit totiž blokuje všechnu další aktivitu partnerů. Každý člověk má právo na omyl.

3. Sdělujte si navzájem pravdivě své pocity

Uveďme si příklad: „Kamile, když na mne prakticky stále zvyšuješ hlas, cítím se jako malá holka, kterou je třeba stále kárat.“ Lidé často své pravé pocity potlačují. Je lépe otevřeně popsat, jak na vás partnerovo chování působí a jak se cítíte.

4. Dbejte na to, abyste byli pro partnera čitelní

V komunikaci s partnerem dbejte na to, aby věděl, na čem vlastně s vámi je. Když s něčím ve vztahu souhlasíte, říkejte ANO. Pokud nesouhlasíte, říkejte NE. Občas právě zde děláme chyby. Slovo NE, totiž neznamená něco jako „možná, uvidíme, snad, asi, nechám si to projít hlavou…

5. Když kritizujete, také chvalte

Jsou odborníci, kteří doporučují poměr 3 pochvaly: 1 kritika. A jiní odborníci na správnou komunikaci se přiklánějí k pětinásobku pochval. Zvažte sami, ke které možnosti byste se rozhodli. Mějte ale na paměti, že kritika bez chvály je jako mlýn bez vody. Když totiž ve větší míře kritizujete, může se pak stát, že partner začne kritiku vnímat spíše jako osobní útok.

6. Vyvarujte se negativního myšlení

Mnozí z nás máme s partnerem „už něco odžito“. Někteří lidé nejsou v partnerství spokojení a začnou se pak chovat negativisticky. Od vztahu už příliš neočekávají, někdy spíše žijí vedle sebe, než spolu. Pokud se do naší mysli vnucují stále jen negativa, řekněte si v duchu nebo i nahlas slovo STOP! A pokuste se myslet na lepší zážitky, kterých ve vašem partnerství bylo jistě dost. Takže hledejte v paměti, jistě nebude problém něco pozitivního najít.

7. Jednejte s partnerem asertivně

Častou chybou v komunikaci mezi partnery je také to, že se prosazujeme na úkor partnera. Naše jednání je neasertivní. Co to je naopak asertivita? Asertivita nás učí sebekontrole, jak se prosadit a zároveň respektovat potřeby partnera. Asertivita nás tak učí jasně a přiměřeně vyjadřovat vlastní pocity, přijmout odmítnutí od druhého bez pocitu urážky, citlivě naslouchat druhému, uzavírat rozumné kompromisy a spolupracovat s parterem k oboustranné spokojenosti.

8. Před pronesením kategorického soudu počítejte raději do 10

Uvědomme si, že lidé nejsou jen černí nebo bílí. Pokud se váš protějšek chová mizerně, připusťte možnost, že může jít spíše o nedorozumění, než o cokoliv jiného (například podezření z toho, že jsme si vzali padoucha). Proto raději počítejte do 10, než vynesete nad partnerem ortel.

Příklady toho, co dokáže komunikaci mezi partnery narušit, nebo plně zbrzdit:

Výčitky a obviňování: „Ty zase (vždycky, nikdy, pořád)...“
Příkazy: „Okamžitě jdi a udělej to, nebo něco zažiješ!“
Ironie a shazování: „To ses zase vyznamenal.“
Nadávky, urážky, ponižování
Poučování, moralizování: „Ty nevíš, že bys měl?“

V dnešním článku jsme si mohli připomenout několik chybných kroků, které občas každý z nás v partnerské komunikaci udělá. Chybami se člověk učí a učíme se prakticky po celý náš život. Tak se pokusme udělat něco pro to, abychom těch omylů v partnerské komunikaci dělali co možná nejméně.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek