KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

8 způsobů, jak se zbavit nenávisti

Nenávist je jednou z negativních emocí, která má na naše tělo destruktivní vliv. Všichni si přejeme žít v rovnováze a mít úspěšně pod kontrolou své emoce, ať už kladné nebo záporné.

...

Nežijeme ovšem v nějakém vakuu, a proto se podmínky kolem nás neustále mění. Také my ovšem svým chováním vyvoláváme zpětné vazby okolí. Jak myslíme, tak cítíme a v takovém stavu je naše tělo. Pokud nás sžírá nenávist, o to více si ubližujeme. Nenávidět můžeme stejně tak druhé lidi, jako můžeme nenávidět sebe. Pak hovoříme o sebenenávisti.

Sebenenávist

Sebenenávist je nenávistí pouze k tomu, co si sami o sobě myslíme. Můžeme použít příkladu. Jedna z vašich myšlenek tvrdí: „Jsem špatný/á“. Jde o vaši myšlenku, která vytváří určitý pocit, a vy mu věříte. Kdybyste se myšlenkou nezabývali, necítili byste to, co cítíte. Čili zakopaný pes je v myšlence. Co s tím? 

Máme možnost změnit své myšlenky? Ano, možnost je vždy. Když dokážete změnit myšlenky, pak docílíte toho, že se změní i váš pocit. Oč více sebenenávisti a pocitu viny v sobě chováte, tím méně se vám v životě bude dařit. Čím méně sebenenávisti a pocitu viny, tím se vám po všech stránkách bude dařit lépe. Je na vás, pro kterou možnost se rozhodnete.

Své myšlenky si vyrábíme sami

Původní volba myšlenek je vaše. Bráníte se přemýšlet o sobě pozitivně? Určitě to dá hodně práce, najít na sobě samém nějaká pozitiva. Máte ale také možnost volby, kdy můžete odmítnout přemýšlet o sobě negativně. A opět to nepůjde bez práce na sobě samém.

8 doporučení, jak je možné zbavit se nenávisti

  • 1. Pokud nenávidíte sami sebe, naučte se odpouštět si za vše, co jste sami sobě špatného udělali. Naučte se postupně odpustit si za to, jací jste, učte se mít sami sebe rádi i s vlastnostmi, které cítíte, že nejsou úplně v pořádku. Pokuste se přijít na to, co pro sebe uděláte, abyste se změnili.
  • 2. Pokud nenávidíte ostatní, uvědomte si, že tím nic pozitivního nezískáte a budete se trápit jen a pouze vy. Ostatní lidi nemůžeme nijakým způsobem změnit. Vyvarujte se vynášení soudů. Uvědomte si, že každý chybujeme, že mnohdy děláme to nejlepší, co umíme, i když je výsledek opačný. Nikdo z nás nemá právo soudit druhé. Odpusťte ostatním.
  • 3. Dalším krokem k odstranění negativní emoce zvané nenávist je, abychom se naučili mít svůj život pod kontrolou. Mít život pod kontrolou znamená přijímat lepší a výhodnější rozhodnutí.
  • 4. Zbavte se závisti. Jde o další negativní emoci, která pramení z vlastní nespokojenosti. Pokuste se v této souvislosti přijít na to, co uděláte pro vlastní život, abyste nemuseli závidět a přesto se měli dobře. Naučte se přát druhým to nejlepší. Jde to ztěžka, ale nic není nemožné. Nakonec z toho vytěžíte vy, získáte vyrovnanost a vnitřní mír.
  • 5. Převezměte zodpovědnost za svůj život. Popřemýšlejte nad tím, jaký život chcete žít. Vytyčte si reálné cíle a směr, kterým se chcete vydat. Naplánujte si kroky, pomocí kterých se k vytýčenému cíli dostanete. Chce to však trpělivost.
  • 6. Vypořádejte se s minulostí. Minulost nemůžeme změnit, co se stalo, nemůže se odestát. Proto minulost pokud možno uzavřete a žijte „tady a teď“, žijte přítomností a pro budoucnost. Z minulosti si vezměte ponaučení a více se v ní nepitvejte.
  • 7. Zbavte se negativních programů. Všichni pocházíme z původní rodiny, kde nám byly vštěpeny pravidla a normy. Je dosti možné, že vám některé z nich už nevyhovují. Proto si dejte povolení k tomu, že se s nevyhovujícími pravidly z původní rodiny jednoduše rozloučíte. Nahraďte je takovými, které vám budou vyhovovat.
  • 8. Buďte sami sebou. Naučte se být sami sebou, nežijte život podle doporučení druhých lidí. Tím se vyvarujete pocitů viny a různých strachů z odmítnutí, srovnávání, hodnocení. Obírali byste se o vaši energii, tolik potřebnou pro vás. Žijte podle svých představ. Žijte a milujte svůj život.
ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek