KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

9 faktů, které vás přimějí vážit si svého života

Radost z nově získané věci trvá většinou jen pár dní. Naše studium nám někdy přijde jako ztráta času a v práci si občas přejeme dát okamžitou výpověď. O romantickém a rodinném životě ani nemluvě!

...

Jsme zvyklí na svůj život tak, jak ho známe, a nebyli bychom lidé, abychom si vždy nepřáli něco trošičku lepšího, než co ve skutečnosti máme. Věci, které nás obklopují, se pro nás brzy stávají samozřejmostí. Každý z nás by si ale měl občas připomenout, že věci, které máme, samozřejmé vůbec nejsou. Těchto 9 věcí je pro mnoho lidí na Zemi považuje za skutečný luxus.

Po dočtení dnešního článku si možná budete připadat jako králové.

Devět důvodů, proč byste si měli vážit svého života:

1.       Dokončili jste základní školu

V posledních letech často slýcháme, že studium je zbytečné a že hodnota vysokého školství upadá. Po internetu se šíří celá řada vtipů o vysokoškolácích.

Lidé, kteří ale znevažují vzdělání, obvykle považují základní dovednosti (čtení, psaní, počítání) za naprosto samozřejmé. Jen málokdo si uvědomuje, že tomu tak vždycky nebylo. A ani dnes nemá mnoho lidí přístup k základnímu vzdělání.

Ve světě je asi 263 milionů dětí, které nechodí do školy. Děti musí odmalička pracovat, aby mohly jejich rodiny vůbec přežít. Asi 750 milionů dospělých neumí psát ani číst. Smutné na tom je, že tato čísla neklesají, právě naopak.


depositphotos

2.       Máte přístup k neomezeným zdrojům vody

Voda nám teče z kohoutků. Přímo u nás, v našich bytech. To nejhorší, co si mnozí z nás umí představit, je porucha bojleru.

3,5 miliard lidí na planetě nemá přístup k nezávadné pitné vodě. 40 % světové populace nemá toaletu. Každý rok umírají 3 miliony lidí kvůli nekvalitní vodě, kterou pijí. Mezi nimi je 1,5 milionu dětí mladších pěti let.


depositphotos

3.       Můžete maximálně pečovat a své zdraví

Zdravotní obtíže potkají čas od času každého. Ale všichni máme na výběr z nejrůznějších potravin, náš jídelníček může být pestrý, máme přístup k ovoci a zelenině ze všech koutů světa. Lékárna je na každém rohu a každý z nás má právo na zdravotní péči. Všichni můžeme začít cvičit, chodit na zdravotní procházky, všichni si můžeme najít práci a sehnat peníze na obživu.

10 % světové populace tvoří invalidi. To je více než 650 milionů lidí. Toto číslo se rok od roku zvyšuje. Počet invalidů v produktivním věku je 386 milionů.

V některých zemích dosahuje nezaměstnanost osob se zdravotním postižením 80 %. Zaměstnavatelé se často domnívají, že lidé s postižením nejsou schopni odvádět náležitě svou práci.


depositphotos

4.       Budete žít dlouho

Moderní kosmetika a léčiva nám dokáží doslova prodloužit mládí. Je možné opravit vady zraku, možné je léčit kloubní potíže. Mnoho lidí v důchodovém věku žije stále aktivně, oblékají se módně, jezdí na kole.

U nás všichni říkají: 40, to je jen podruhé 20! Na planetě ale existují místa, kde 40 znamená už opravdové stáří a blížící se smrt.

Tak například, v Angole je průměrný věk 52 let. V Čadu 53. A v Sierra Leoně jen 50.


depositphotos 

5.       Máte volbu

Ano, každý z nás má na výběr. Možná si říkáte, že vaše práce je otrokařina! Vy ale můžete ze své práce odejít. Teď si představte, že celých 40 milionů lidí své životy změnit nemůže. Žijí totiž ve skutečném otroctví.


depositphotos 

6.       Víte, co je pohodlí a dostatek

Netrápí vás každý den hlad, máte střechu nad hlavou, ráno se zahřejete v horké sprše a před skříní plnou oblečení přemýšlíte, co si na sebe oblečete dnes. Už teď máte vše, co k pohodlnému životu potřebujete.

Více než 1,5 miliard lidí žije pod hranicí chudoby. Vydělají si za den méně než 1,9 USD. To je asi 42 našich korun.  Z toho 795 milionů lidí hladoví.


depositphotos 

7.       Máte si s kým popovídat

Možná nemáte partnera, ale všichni kolem sebe máme rodinu a přátelé. Většina mladých lidí komunikuje online. Sociální sítě a internetová fóra zná a využívá skoro každý. Mnozí sociální sítě kritizují, ale pravda je, že jejich rozšíření má přinejmenším jeden pozitivní důsledek. Lidé netrpí samotou. Jen ve Velké Británii tráví půl milionu lidí své dny o samotě – a přesto nezažívají pocit osamělosti. Nezáleží na tom, jak vypadáte, nezáleží na vašem zdravotním stavu. Na internetu najdete vždy lidi, s nimiž si budete rozumět. A komunikovat s nimi můžete pravidelně, i kdyby byli z druhé poloviny planety.

V Japonsku existuje zvláštní slovo kodokushi. Tímto slovem se označují lidé, kteří, když zemřeli, nikdo je nepostrádal. Nikdo je nehledal. Než by se jejich tělo našlo, mohl by uběhnout klidně i měsíc. V Japonsku takto každý rok takto umírá asi 30 tisíc lidí.


depositphotos 

8.       Vaše sny jsou velké

Zamyslete se, o čem sníte? O co si píší vaše děti Ježíškovi na Vánoce? O nový smartphone, tablet nebo počítač? Myslíte si, že splnit lidem jejich sny je vždy drahé a náročné? Budete překvapeni.

Dobrovolnické organizace pořádají mnoho akcí, které mají splnit dětem z chudých zemí jejich sny. Na seznamech přání těchto dětí jsou věci jako fotbalové míče, barevné papíry, fixy nebo hřebeny.

To jsou skutečné sny více než 150 milionů dětí.


depositphotos 

9.       Dostali jste šanci

Život vám rozdal do začátku dobré karty. Začali jste na dobrém místě a v dobrý čas. Je vaše věc, co se svým životem uděláte. Mnoho lidí nedostane příležitost.

Miliony lidí na planetě by dalo všechno za to, aby měli alespoň část toho, co máme my. A přiznejme si, jak moc si vážíme toho, co máme my sami?


depositphotos

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek