KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

9 věcí, které nemůžete dětem kategoricky zakázat

Psychologové mluví jasně: Jestliže vládne v životě dítěte pořádek a organizace namísto chaosu, cítí se dítě bezpečněji a klidněji. Některé zákazy ovšem na druhou stranu silně omezují možnost psychického vývoje. Dětem pak chybí sebevědomí a sebedůvěra. Sepsali jsme proto 9 základních věcí, které bychom dětem neměli nikdy kategoricky zakazovat. Pokud o ně dítě projeví zájem, měli bychom mu poskytnout svobodu a prostor. Dítě tím možná získá daleko víc než kdejakým dárkem, který mu můžeme koupit.

...

1. Ptát se

Malé dítě roste, poznává svět a je zvídavé. Je logické, že má mnoho otázek na všechno možné kolem sebe. Jistě, někdy není snadné mu neustále odpovídat, překonat únavu pozdě večer a najít si čas a energii k jejich zodpovídání. Řekněte v takovém případě, že všechny otázky zodpovíte další den, protože teď jste příliš unavení, ale rozhodně nezakazujte dítěti ptát se.

Čas, který s dítětem trávíme, nepomáhá jen jeho osobnímu rozvoji. Pomáhá také vytvořit a posílit vzájemné pouto mezi dítětem a vámi. Pouto, které zůstane, i když dítě vyroste a dospěje.


2. Plakat

Malé dítě prožívá silněji a emocionálněji. Plakat je pro dítě normální. Nezakazujte proto dítěti slzy, nenuťte ho se za svůj smutek stydět. Raději mu pomozte situaci pochopit a vyrovnat se s ní. Zeptejte se dítěte, proč pláče, a poraďte mu, jak má situaci vyřešit nebo napravit.

3. Sobeckost

Dítě má právo na vlastnictví svých věcí stejně, jako kdokoli jiný. Nenuťte jej proto, aby se za každou cenu dělilo nebo půjčovalo své hračky.

4. Říkat „ne“

Dítě je plnoprávným členem rodiny. Zakazovat mu odmítnout je porušením jeho přirozených práv. Vysvětlete mu, proč musí některé věci dělat, zkuste se s ním dohodnout, ale nezakazujte mu vlastní postoj k věci jen proto, že jste rodič.

To samozřejmě neznamená, že máte udělat vše, co dítě žádá a přizpůsobovat se jeho požadavkům. I vy totiž máte právo říkat „ne“.

5. Dělat hluk

Pokud je dítě při hraní příliš hlasité, snažte se mu to nezakazovat. Jistě, jsou chvíle, kdy musí být potichu, například na návštěvě, v obchodě nebo na ulici. Nebo třeba když jste unavení nebo nemocní. V takovém případě dítěti vysvětlete situaci a požádejte, aby si hrálo potichu.

Nebraňte ale dítěti užívat si dětství naplno. Konec konců, každý máme dětství jen jedno a měli bychom si z něj užít každou sekundu.


6. Bát se

Malé děti se mohou bát věcí, které považujeme za normální a bezpečné. Například návštěvy lékaře. Bát se je pro malé dítě přirozené. Vždyť nemá ještě s životem takové zkušenosti jako vy. Neví, co ho čeká. Nezlobte se proto na dítě za jeho strach. Raději mu v klidu vysvětlete, že není čeho se bát, vezměte ho za ruku nebo ho obejměte a ujistěte ho, že budete s ním.

7. Mít tajemství

Jak děti rostou, stává se, že potřebují více osobního prostoru. To samozřejmě neznamená, že máte dovolit dítěti dělat si, co chce a nehlídat ho. Respektujte ale jeho osobní hranice. U dětí je například běžné psát si deník. Nezklamte důvěru dítěte a nikdy neprohledávejte jeho tašku, šuplíky, neotevírejte jeho mobil nebo tablet a už vůbec ne jeho deníček.

Každý máme právo na své soukromí a svá drobná tajemství.


8. Zlobit se

Dítě je živé stejně jako kdokoli z nás. I ono má právo cítit občas negativní emoce: hněv, závist, žárlivost atd. Mějte na paměti, že vůle není u malého dítěte ještě plně rozvinuta, takže je pro něj na rozdíl od dospělých často mnohem obtížnější ovládat. To, že  některou z emocí považujeme za špatnou, neznamená, že bychom měli dítěti zakazovat projevovat ji.

9. Chybovat

Každý se bojí udělat chybu. Všichni bychom si přáli dělat vždy správná rozhodnutí, všichni bychom byli rádi, kdyby se nám vždy vše podařilo podle plánu. Skutečnost taková ale není. Pokud dítě udělá chybu, nezlobte se na něho za to. A rozhodně nedělejte věci (domácí úkoly) za dítě z obavy, že se mu věc nepodaří. Nechte dítě chybovat: špatně si zavázat tkaničky u bot, špatně si zapnout knoflíčky na košili. Jen tak, že to bude zkoušet, se to nakonec naučí. A umět se vypořádávat s nezdary je jednou z neužitečnějších schopností, kterou můžete svého potomka do života vybavit.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek