KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

9 vět, které rozčílí i toho nejklidnějšího partnera

Existují fráze, které na první pohled vypadají víceméně nevinně, ale přitom mohou druhé snadno urazit nebo rozčílit. Možná je to tím, že člověk, který takovou frázi vysloví, tím dává najevo, že vás neposlouchá, nevnímá a prostě obecně projevuje neomluvitelnou ignoraci?

...

Vybrali jsme 9 nejčastějších vět, které dokážou namíchnout i ty nejtolerantnější a nejtrpělivější z nás. Proto se jim raději vyhněte, obzvlášť pokud mluvíte s osobou, která je vám blízká!

„Já to říkala!“ nebo „Já to věděl!“

Ano, je možné, že někdo udělal chybu a špatně se rozhodl. Musíte na to ale upozorňovat a pochybení mu předhazovat? Frází „já to věděl!“ vlastně říkáte: Dovolil sis mě neposlechnout, když jsem tě varoval, a tady vidíš, jaké to má následky! Tak si z toho vezmi poučení a příště mě poslechni. Já jsem totiž ten chytrý a vím všechno předem. Jasně?

I člověk, který by jinak svou chybu uznal, bude na vás po těchto slovech jen naštvaný. Nikdo rozhodně neocení vaši „genialitu“ a předvídavost.

Co místo toho zkusit slova podpory a povzbuzení?


„Hned.“

Pokud vás někdo o něco žádá a vy odpovíte „hned“ s výrazem naprosté lhostejnosti, nedivte se, že místo vděčnosti uvidíte v očích druhého nedůvěru a zlost. Pravděpodobně tím vyvoláte příval dalších slov, opakování proseb a otázek.

Konec konců, „hned“ je opravdu velmi nekonkrétní výraz.


„Promiň, že to říkám, ale…“ nebo „Nemyslím to špatně, ale…“

Po takovém úvodu bude jistě následovat nějaká kritika. Lidé si někdy myslí, že když se předem omluví, mohou pak říci cokoli. „Promiň“ ospravedlní vše, co poté vypustí z úst. Opravdu užitečná fráze, že? Proč jen se tedy druhý urazil?

Nesnažte se svá slova a chování ospravedlnit. Raději berte ohledy na city druhých a rozmyslete si, zda jim vaše slova nemohou ublížit.

„To je jedno.“ „To by tě nezajímalo.“ Nebo. „To bys stejně nepochopila.“

Může snad někdo uvažovat stejně jako vy? Může někdo porozumět a pochopit? Těžko. Vysvětlování by bylo jen ztrátou času. A to, že se vás partner se zájmem zeptat, značí jen to, že nemá tušení, o jak hluboký problém jde.

Předem víte, že druhý není schopen pochopit. A vůbec, vždyť to ani není jeho starost!

Přesně tak druhý vaše slova pochopí! Ještě se divíte, že tahle fráze druhé uráží?

 

„O tom jsi mi nic neřekla!“ „To jsi neříkal!“

Věta „To jsi neříkal!“, když o tom ve skutečnosti mluvil přinejmenším desetkrát, je zaručený způsob, jak i toho nejklidnějšího člověka rozčílit do běla.

Samozřejmě, ten, kdo to říká, si opravdu nemůže vzpomenout, že by o dané věci byla řeč, ale ten fakt dokáže rozčílit jen ještě víc. Znamená to totiž, že nedával pozor a neposlouchal.

Pokud například žena několikrát žádala muže o laskavost a ona nakonec tvrdí, že o to nikdy nežádala, žádná žena to nebude vnímat jako přijatelnou omluvu.

Touto frází obvykle lidé dávají najevo, že i když nic neudělali a prosby nesplnili, jejich svědomí je čisté. Fráze jednoduše řečeno vyznívá jako obyčejná výmluva.


„Slyšel jsem.“ „Jo, chápu.“

Váš partner vám něco vášnivě vypráví a čeká na vaši reakci. Místo odpovědi, která by mohla debatu dál rozvinout, ale narazí na zeď v podobě suchého konstatování, že jste ho slyšeli a pochopili. Žádné názory, podpora, připomínky, nic. Téma ani partner prostě nestojí za váš čas a vy mu to dáváte najevo.

„Uklidni se.“

Lhostejně a s neúčastí řečené „uklidni se“ většinou povede přesně k opačnému výsledku. Dáte tím najevo, že problém neberete dostatečně vážně a partnerem pohrdáte. Volte raději slova podpory a pochopení.


„Už zase začínáš…“

Otrávený povzdech, kterým dáváte jasně najevo, že vás téma nezajímá, unavuje vás a považujete ho za „nesmysly“.  Pro druhého ale může jít o velmi závažnou věc, která ho trápí a tíží. Marně se snaží problém, který mu leží v hlavě, vyřešit a zbavit se oné tíhy, proto o něm chce znovu a znovu mluvit. Pokud chcete, aby druhý s nějakým tématem přestal, promluvte si s ním a dejte mu odpovědi, o které usiluje.


„Prosím tě, na co ti ty nesmysly budou? Nic nekupuj. Sluší ti to i teď.“

Může jít o krémy, líčidla nebo třeba nové oblečení. Znáte, co se říká: Každý muž chce vedle sebe dokonalou a upravenou ženu, ale žádný muž není ochoten počkat 10 minut, než se žena upraví. Podobné to je s nakupováním. Jakmile se žena zastaví u výlohy nebo regálu s kosmetikou, už ji taháte pryč? Slovy jako „plýtvání peněz“ a „nekupuj nesmysly“ si nevysloužíte nic jiného než rozhořčení. Žena před vámi nemusí obhajovat své výdaje. Myslíte si, že víte, za co by raději měla utratit své peníze? Pak se zkuste jeden měsíc řídit každý podle rad toho druhého!

Ostatně, podobnou frázi někdy používají i ženy, když mužům rozmlouvají koupi elektroniky, her nebo jiných věcí, které jsou pro ně pouhými neužitečnými „nesmysly“.

Dejte druhému svobodu a nezasahujte mu do soukromí. Pro každého je důležité něco jiného a vy, jako partneři, byste to měli tolerovat.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek