KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

9 základních pravidel, jak neztratit autoritu u dítěte

Každý rodič chce být pro své dítě nezpochybnitelnou autoritou. Ne všem matkám a otcům ale prokazují jejich potomci dostatek respektu. Jak si uchovat respekt a dokázat, aby nás děti s radostí poslouchaly, se dozvíte v našem dnešním článku. Není to nic složitého!

...

1.       Neslibujte, co nemůžete dodržet

Toto pravidlo se týká nejen odměn, ale i trestů. Neslibujte ani nevyhrožujte ničím, co nemůžete splnit. Jakmile něco slíbíte, měli byste to dodržet. Jen tak předejdete ztrátě důvěry a respektu v očích svého potomka.

Kromě toho pamatujte na pravidlo trvalého „NE“. Dítě by mělo pochopit, že pokud jednou něco odmítnete nebo zakážete, váš postoj se nezmění ani po tisícím zeptání se.


2.       Nestyďte se omluvit

Nejsme roboti. I dospělí a rozumní lidé se občas nechají unést emocemi. Může nás ovlivnit špatný den, můžeme být nevyspalí nebo frustrovaní. A můžeme se zachovat nespravedlivě. Nejhorší, co ale můžeme udělat, je neomluvit se za své chování a trvat na svém.

Slovíčko „promiň“ z vás slabocha nedělá. Naopak, ukážete tím dítěti, že ho respektujete a ono bude na oplátku zase respektovat vás.


3.       Nepoučujte a neopravujte všechno jeho jednání

Dělat všechno za dítě a vše mu opravovat ho značně demotivuje. Zasáhněte pouze ve chvíli, kdy se jedná o něco opravdu důležitého. V ostatních případech mlčte a nechte dítě, ať si samo vše vyzkouší a poučí se z vlastních chyb.

Když začnete dítě poučovat příliš mnoho, stejně si všechny vaše poučky nezapamatuje. Brzy vás přestane úplně vnímat.


4.       Naslouchejte, ale nezahrnujte dítě otázkami

Buďte vždy připraveni naslouchat a podpořit dítě, pokud to bude potřeba, ale nenuťte ho svěřit se, pokud samo nechce. Někdy si s někým potřebujeme promluvit, ale jindy potřebujeme naopak chvíli sami pro sebe. Respektujte to. Pokud bude mít dítě pocit, že v rodině vzájemně respektujete své pocity, bude samo vůči vám pozornější.


5.       Nesnažte se být příliš „cool“

Všichni si chceme s našimi dětmi rozumět, a tak se někdy až příliš snažíme porozumět jejich zálibám a koníčkům. Snažit se ale chovat jako teenager vám nepomůže. Chovejte se raději přirozeně. Nedělejte nic, aniž byste tomu rozuměli. To samozřejmě neznamená, že nesmíte dělat nic moderního, pokud chcete. Můžete si vytvořit účet na sociální síti a koupit si nový telefon, ale mělo by to být proto, že sami chcete. Ne proto, abyste v očích dítěte byli více cool. Dítě vás bude respektovat, pokud budete sví a budete sami na sebe hrdí.


6.       Buďte upřímní

Budete respektovat člověka, o kterém se dozvíte, že lže a simuluje? Asi jen stěží. Děti jsou v tomto ohledu dokonce citlivější než dospělí lidé. Pokud rozpoznají podvod, velice je to zasáhne a vy u nich okamžitě ztratíte respekt.


7.       Projevujte respekt manželovi/manželce

Pokud dítě uvidí, že si jeho rodiče neprojevují respekt vzájemně, nebude ho samo projevovat ani jednomu z nich. Naopak, jestliže uvidí, že se k sobě matka s otcem chovají s úctou, bude tak jednat také.


8.       Jednejte podle vlastních rad

Jestliže dítěti za něco vynadáte, neměli byste to sami dělat. A jestliže dítě přesvědčujete, jak zdravé je jíst zeleninu, sami byste se jí neměli vyhýbat. Jděte příkladem, jinak respekt ztratíte.


9.       Respektujte sami sebe

Jak by vás mohl respektovat kdokoliv jiný, pokud se nerespektujete sami? Vždy si najděte čas sami na sebe a své zájmy, vždy myslete i na sebe. To z vás špatného rodiče neudělá. Nemusíte být vždy dokonalí rodič, nebojte se být občas unavení a odpočinout si. Rodina se občas obejde bez teplé večeře nebo vyžehleného prádla. Nemusíte se dítěti věnovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Pokud dítěti přiznáte, že jste unavení, alespoň uvidí, že nežije s roboty, ale s lidmi, na které je třeba brát ohled a které je nutné respektovat a pomáhat jim.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek