KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Buďte šťastnější a vyrovnanější díky Buddhovým přikázáním o lásce

Výroky Buddhy, Siddhártha Gautama, zakladatele dávného filosofického učení buddhismu, neztrácí svou aktuálnost ani dnes. Možná právě naopak. Jsou to jednoduché, ale velmi moudré rady, které nám pomohou cítit se šťastněji a vyrovnaněji.

...

Miluj sám sebe

„Jestliže skutečně milujete sebe, nikdy neraníte druhého.“

Prvním krokem k nalezení opravdové lásky je milovat sám sebe. Tato láska položí základy pro silné pouto s jinou osobou. Pokud budete sami sebe skutečně milovat, uvidíte odraz lásky uvnitř druhého. Je to proto, že na duchovní rovině jsme všichni jedno.

Užívejte si to, co máte

„Mír přichází zevnitř. Nehledejte ho vně.“

Myslet si, že někdo nebo něco zvenčí vám poskytne lásku a mír a učiní vás šťastnými, není tak docela rozumné. Podle východní filosofie všichni, kteří se drží této myšlenky, budou nevyhnutelně zklamáni. Všechno v životě je přechodné a dočasné. Emoce, dobré i zlé, se nakonec rozplynou a zmizí jako vítr mezi prsty. Opravdové štěstí pochází z uvědomění si jejich existence, to znamená – zevnitř, z našeho nitra. Pouze tehdy, pokud pocítíte vnitřní naplněnost, budete moci něco nabídnout i druhému.


Darujte lásku a péči

„Milujte celý svět tak, jak miluje matka své jediné dítko.“

Naši lásku a péči si zaslouží nejen náš partner nebo rodina, ale i celý svět. Lidé se často domnívají, že jen jejich rodina a blízcí stojí za to věnovat jim svůj čas a snahu, ale představte si svět, kde by každý pokládal všechny ostatní obyvatele Země za svou vlastní velkou rodinu. Svět by pak vypadal úplně jinak.

Volte slova pečlivě

„Všechna slova, která řekneme, musí být zvolena s opatrností, protože naše slova budou dobře anebo špatně ovlivňovat ty, kteří je uslyší.“

Je to skutečně prosté. Slovy přenášíme své stavy a nálady na druhé, zvláště na ty, které milujeme. Proto bychom si měli dávat pozor na to, co říkáme. Říkat někomu slova, které ho mohou ranit nebo zapůsobit jinak negativně, uškodí nejen vašemu vzájemnému vztahu, ale zničí i možnost vytvořit pevnou vazbu s druhým člověkem.


Zapomeňte na nenávist

„Nenávist nelze porazit nenávistí. Nenávist překonáte pouze láskou.“

Až vám příště někdo řekne něco, co vás zraňuje nebo ponižuje, pamatujte, že vždy máte právo vybrat si, jak reagovat. Ten, kdo jedná s láskou a ne s hněvem poskytne druhému možnost nejen zachránit vztah, ale také pochopit, že existují lepší způsoby, jak mluvit o problémech.

Buďte vděční

„Štěstí nikdy nepřichází k těm, kteří si neumí vážit toho, co už mají.“

Jedním z nejčastějších problémů, které ve vztahu nastávají, je podvědomá touha partnerů zjistit, zda nemohou získat něco ještě lepšího. Necítí vděčnost za to, že mají někoho blízkého. Často žárlí na jiné vztahy, které se na veřejnosti jeví jako dokonalé. Věří, že jinde je „tráva zelenější“. Tento postoj ale neumožňuje rozvíjet lásku a dosáhnout tak něčeho lepšího.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek