KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Chronické lhaní - porucha osobnosti, která dokáže pořádně zkomplikovat život

Lhaní není jen výsadou dětí. I my dospělí se občas dostaneme do situace, kdy využijeme k dosažení nějakého cíle lži. O milosrdné lži si asi taky nemusíme dlouho vyprávět. Ale co když se setkáme s lidmi, kteří lžou prakticky pořád? V tom případě už jde o poruchu osobnosti.

...

Kdo bývá poruchou osobnosti postižen

Ve větší míře jsou chronickým lhaním postiženy ženy. Ale ani mužům se porucha nevyhýbá. S tímto chováním se můžeme setkat u lidí, závislých na alkoholu, u lidí s psychickou poruchou a dále u osob s hystrionskou (dříve hysterickou) poruchou osobnosti. Chorobné lhaní -Pseudologia fantastica se obtížně diagnostikuje, protože může být součástí různých poruch a je vždy zapotřebí člověka řádně vyšetřit. Nesmíme opomenout ani to, že chronické lhaní může být způsobeno infekcí mozku, jeho úrazem nebo nádorem. Nutno je vyloučit psychotické onemocnění (např. schizofrenii).

Příklad z praxe

Mladá žena po demonstrativním sebevražedném pokusu popisuje velmi barvitě nespokojené manželství. Vinu nachází pouze na manželovi, který však při návštěvě prokazuje opak. Žena je podle něj žárlivá, vynucuje si pozornost, rozbíjí věci, při maličkostech vyhrožuje sebevraždou. V rychle se měnících náladách předkládá plány, které, jsou-li manželem realizovány, vzápětí ruší. Manžel se opakovaně rozhodoval k rozvodu, na nátlak vždy rozhodnutí odvolal. Nyní je ale rozhodnut odejít z bytu. Při konfrontaci žena vše potvrzuje a své jednání „vysvětluje potřebou, aby jí dokázal lásku“. Vzápětí se demonstrativně připravuje k sebevraždě, přičemž v příkrém rozporu s jejím jednáním a výsledky (celkem tři konfrontace) všude prohlašuje, jak je dobře, že jí manžel sdělil, jak ji má rád a těší se na společný život. Pan manžel se nepostačil divit, protože usiloval už několik let o ukončení velmi náročného soužití s touto ženou.

Proč lidé chorobně lžou

Možná vás napadne, proč lidé chorobně lžou, je jim to zapotřebí? A jaké mají důvody? Ty důvody, proč lidé chorobně lžou, mohou být různé. Počátky vzniku chorobného lhaní se obyčejně objevují v období dětství. Už jako děti toužili být středem pozornosti, stát se důležitými, bavit okolí, chtěli šokovat. Aby se tak mohlo stát, vymýšleli si neuvěřitelné historky. I v dospělosti v chorobném lhaní pokračují. Trpí nedostatkem sebevědomí. Opět vymýšlejí příběhy, ve kterých vystupují jako hlavní postavy. Chorobné lhaní se tak stává jejich drogou, bez které se už neobejdou. A také proto nejsou schopni se chorobného lhaní v průběhu života vzdát.

Lze chorobné lhaní léčit?

Léčba poruch osobnosti je velmi rozmanitá. Některé poruchy osobnosti jsou dobře léčitelné, jiné hůře a některé nelze vyléčit vůbec. Problematika léčby poruch osobnosti tkví především v tom, že klienti si často svoji odchylku neuvědomují a léčit se nechtějí. Léčba spočívá především v psychoterapii, tedy komunikaci mezi klientem a lékařem.


Autor: Hana Ederová

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek