KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Co o nás vypovídají fotografie, které sdílíme na sociálních sítích?

Co na nás mohou vyzradit fotky, které sdílíme online? Jaké skryté komplexy nebo tajná přání, byť neuvědomované, o nás ve skutečnosti mohou naše fotky odhalit?

...

Podívejte se na seznam nejobvyklejších typů fotek, které na sociálních sítích sdílíme a co o našich podvědomých úmyslech mohou takové snímky vypovídat:

Selfíčka

Pod velkou potřebou sdílet selfie se ukrývá touha po uznání a potvrzení vlastní hodnoty od druhých, posedlost sebou samým, narcismus a často i velká dávka exhibicionismu.

Fotografie se sexuálním podtextem

Našpulené rty, přiléhavé šaty zdůrazňující křivky. Tímto vysíláte světu jednoznačné poselství: Jsem dostupná, jsem přístupná k flirtu, jsem ochotná experimentovat.

Než začnete sdílet svou fotografii, přemýšlejte, jak ji budou vnímat ostatní. Chcete, aby o vás vaše fotografie ostatním naznačovala, že se právě nabízíte a používáte vlastní tělo jako návnadu, skrz kterou se chcete prodat? Přemýšlejte, jakého muže chcete získat, a zda se zrovna on na takovou mušku chytne.


Párové fotky

Časté sdílení párových fotek je způsob, jakým člověk světu sděluje: Podívejte, nejsem sám, jsem milován, jsem chtěný, potřebný a mám svou hodnotu.

Pokud máte takových fotografií v profilu hodně, zeptejte se sami sebe, proč je to pro vás tak důležité. Co chcete těmito fotografiemi lidem sdělit? Možná jde o skrytou touhu vyvolat v konkrétní osobě žárlivost, o snahu zvýšit si sebevědomí, nebo přání dokázat ostatním, že jste na tom lépe než oni. Možná patříte mezi lidi, kteří za těmito fotografiemi schovávají vlastní nejistotu a prostřednictvím lajků se snaží získat ujištění, že jejich vztah je pevný a dlouhodobý.

Skupinové fotky

Je to paradox, že pokud se na většině svých sdílených fotografií bavíte v kruhu přátel, může to ve skutečnosti vypovídat o vnitřní prázdnotě a osamělosti. Pocit, že patříte do určité společnosti lidí, lichotí vašemu egu. Znamená to, že „někam patřím, vybrali si mě, jsem součást týmu“ – a to lidem lichotí.


Fotky dětí

Tady jsou dvě možnosti. Pokud někdo sdílí fotografie sebe sama jako dítěte, může to svědčit o únavě z dospělosti a s ní spjaté odpovědnosti. Stojí za tím podvědomá touha vrátit se do časů dětství, k bezstarostným chvílím, kde odpovědnost ležela ještě na bedrech jiných.

V druhém případě sdílíme fotografie svých dětí nebo nás společně s dětmi. Tím se snažíme světu ukázat, že jsme dosáhli svého vlastního úspěchu a rodinného štěstí.

Obrázky zvířat

Fotky domácích mazlíčků nebo lidí vyfocených s nimi v náručí. Takové fotografie vídáme běžně. Sdílíme-li vlastní fotky zvířat, třeba se chceme jen pochlubit vlastními fotografickými úspěchy. V druhém případě může jít o skryté vyjádření našeho emočního stavu.

Dívky často sdílí obrázky roztomilých koťat nebo štěňat a upozorňují tak na vlastní citlivost a dětinskost. Muži sdílející silná divoká zvířata tím zase demonstrují vlastní moc.

Příroda

Pokud váš profil obsahuje velké množství obrázků krajin, může to svědčit o životní spokojenosti. Cítíte se dobře a vychutnáváte si přírodu. Může to ale vypovídat i o únavě z každodenního stereotypu, přepracovanosti, touze po chvíli klidu a zaslouženém odpočinku.


Okázalé fotografie

Takové fotky často sdílí lidé s potřebou slyšet od ostatních lichotky a obdivné poznámky.  Zamyslete se, zda neexistují lepší způsoby, jak si potvrdit svou hodnotu, než skrze lajky a virtuální svět.

Fotky z cest

Pro některé jsou takové fotky snahou zdůraznit své schopnosti a možnosti. „Podívejte se, co si mohu dovolit,“ říkají podobnými fotkami.

Pro spoustu lidí jde ale jen o pouhý sentiment. Člověk sdílející fotky z cest si tak chce udržet vzpomínku, fotky jsou důkazem toho, že jsme danou chvíli skutečně prožili. Emoce a pocity, které se s chvílí pojily, se prostřednictvím fotografie snažíme zachovat – nebo si je připomenout.

Potvrzujeme tak sobě i druhým, že jsme něco dokázali, dosáhli cíle, který jsme si stanovili.


Fotky luxusního zboží

Drahé věci, šperky, auta… Tímto způsobem ostatním říkáme o svém úspěchu, zdůrazňujeme svůj sociální status. Je to snaha přesvědčit ostatní, že máme perfektní život. Ve skutečnosti to tak přitom většinou ani necítíme.

Fotografie jídla

I tady se samozřejmě jedná o sebeprezentaci. Pokud takové fotografie navíc sdílí třeba ženy na mateřských dovolených, může jít o snahu dokázat sobě i jiným, že jejich život není momentálně o nic horší než ostatních. Že i doma a v kuchyni si užívá stejně jako její svobodné kolegyně, s nimiž se ještě nedávno chodívala bavit, pít a tancovat.

Extrémní fotky

Lidé při extrémních (nebo jen neobyčejných) sportech. Týká se to většinou mužů, kteří tak demonstrují svou sílu, odvahu, vytrvalost. Za opravdu extrémními fotografiemi, z kterých máme mnohdy husí kůži (jako třeba fotky muže stojícího na kraji střechy mrakodrapu) stojí touha cítit se opravdu naživu. Touha zkoušet nové věci. Mísí se adrenalin, strach a radost ze zvládnutí obtížného úkolu. U mladých lidí je to docela běžné, ale pokud to někdo ve vašem okolí přehání, zbystřete. V určitých případech je nutná i pomoc psychologa. Nebylo by to totiž poprvé, co by posedlost extrémními fotografiemi stála někoho zdraví nebo dokonce život.


Legrační fotky

Kdo sdílí legrační fotky sebe sama, má obvykle zdravé sebevědomí a smysl pro sebeironii. Zveřejnit fotku, na které nevypadáme nejlépe, to chce odvahu. To platí obzvlášť tehdy, mluvíme-li o dívkách.

Co uděláte vy, když na fotografii vypadáte směšně? Rychle ji vymažete, nebo se zasmějete a jdete ji ukázat ostatním?

Fotografie, na nichž pracujeme

Pro lidi, kteří často sdílejí fotografie z kanceláře nebo jiného pracovního prostředí, je jejich kariéra nejspíš velmi důležitá. Takoví lidé se rádi realizují ve společenském životě, mají mnoho ambiciózních plánů a dlouhodobých cílů.


Fotky objektů, kresby, detaily

Na takových fotkách často vidíme jen část většího celku, fotografie uměleckých děl nebo jakýchkoli objektů, které fotografa zaujaly. Osoba, která je sdílí, chce ostatním ukázat něco neobyčejného, něco zajímavého. Jde o lidi tvůrčí, o lidi s estetickým cítěním.

Reálné foto bez filtrů a photoshopu

Pokud sdílíme reálné fotky, znamená to, že sami sebe vnímáme takové, jací skutečně jsme. Takoví lidé většinou nemění své profilové fotky příliš často, což vypovídá o jejich vnitřní stabilitě a vyspělosti. Nemají potřebu neustále slyšet komplimenty a předvádět se.

Tito lidé používají sociální sítě obvykle pro spojení s přáteli nebo k práci, ne jako prostředek, jak prezentovat svou krásu. Raději sdílí okamžiky a spontánně vzniklé fotografie.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek