KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Co se děje s naším tělem po rozchodu s milovaným člověkem

Rozchod je těžké období v životě každého z nás. Hormony v nás přímo vřou, emocionální úzkost a stres mají přímý vliv na naše tělo. O tom, co se děje s naším tělem poté, co navždy opustíme milovanou osobu, jsme napsali následující článek. Jistě by se toho dalo najít i více, ale toto je 5 nejčastějších tělesných projevů rozchodu, kterých si na sobě všimne jistě každý z nás.

...

1. Úzkost a problémy se spánkem

Lidský mozek je naprogramováni jako společenské bytosti s potřebou kontaktu. Mezi blízkými lidmi vznikají pevná pouta, která, když se zpřetrhají, způsobují doslova fyzickou bolest. Kdykoli, když přijdeme o někoho, kdo nám byl blízký, cítíme to. Bolest cítí matka, když přijde o své dítě, dítě, když přijde o své rodiče, muž, když přijde o svou ženu a tak dále.

Často si říkáme: Nebreč! Je to jen rozchod. Svět se nezbořil! Jenže našim pocitům nelze vzdorovat. Jde o projev naší přirozenosti. Takhle náš mozek funguje.

Vědecké studie prokázaly, že bolest ze ztráty aktivuje v mozku stejnou část, která je stimulována při závislosti na kokainu. Říct, že jsme na milovaném člověku závislí, je tedy do slova a do písmene přesné.


2. Cítíme bolest na prsou

Podle experimentů se u lidí, kteří ztratí milovaného člověka, aktivují stejné nervové spoje, které se aktivují při bolesti způsobené opařením se horkou vodou nebo jiným spálením. Lidé po rozchodu tedy netrpí jen psychickou, ale opravdu i fyzickou bolestí. A to především v oblasti prsou.

Srdeční funkce se zhoršují. U lidí s problémy se srdcem dokonce hrozí vážné zdravotní riziko, které by neměli podceňovat. Vzhledem k vlivu adrenalinu na srdce se může objevit arytmie a v nejzávažnějších případech vést až k infarktu.

Určitě je dobré požádat svého lékaře o pomoc a předepsání uklidňujících prášků. Lékař vám zároveň může pomoci ke klidnějšímu spánku. Některé léky proti stresu jsou i volně prodejné, stačí si zajít do lékárny. Patří mezi ně různé tabletky, ale třeba i bylinkové čaje.


3. Zhorší se nám pleť

Toto má dva důvody. Za prvé, člověk v depresi sám sebe více zanedbává a je pravděpodobné, že bude zapomínat na pravidelné čištění kůže. O druhém důvodu ví ale málokdo. V každé vypjaté situaci, tedy i při rozchodu, začíná naše tělo produkovat hromady stresových hormonů. Stresové hormony přímo ovlivňují kvalitu naší pleti. To vede ke tvorbě pupínků, akné, a dokonce i vypadávání vlasů.


4. Bolavé svaly

Při depresi jsme náchylnější k různým zraněním a onemocněním než obyčejně. Může dojít ke svalovým křečím. Šlachy se mohou zkracovat, což způsobuje bolesti v různých částech těla.


5. Ztráta chuti k jídlu anebo naopak přejídání se

Existují dva druhy lidí. Jedni po rozchodu drasticky zhubnou, ti druzí přiberou na váze. Mnoho lidí má po rozchodu problémy s chutí k jídlu. Ale pozor, i to, co by se občas mohlo zdát jako pozitivní aspekt těžké situace, není radno podceňovat. Hladovění vám může způsobit zdravotní problémy a navíc vede z dlouhodobého hlediska spíše k nadváze. V důsledku hladu se vaše buňky stanou méně citlivé a začnou produkovat více inzulinu, který má za úkol rychlejší ukládání tuků. A jakmile totiž začnete znovu normálně jíst, bude se vám tuk rychleji ukládat. Jednoduše řečeno, tělo bude chtít využít všechno, co dostane, a udělat si zásoby pro případ, že by znovu přišel hlad.

V druhém případě stres způsobuje apatii a nespavost. Negativních emocí se snažíme zbavit jídlem, především sladkostmi. Příjem cukru nám opravdu pozvedne náladu, bohužel jen na krátký okamžik, a tak dostáváme brzy chuť na sladké znovu.  To samozřejmě vede k přibírání na váze.

Stres kromě toho narušuje činnost trávicí soustavy, což může způsobit bolesti břicha a trávicí potíže.

Pro vše, co bylo řečeno, se snažte jíst zdravě, pravidelně a tak akorát. Nezpůsobte si zbytečné zdravotní komplikace! Přes rozchod se nakonec dostanete, chce to jen poskytnout svému tělu čas. Zdravotních problémů se ale nemusíte zbavit ještě dlouho poté!


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek