KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Jak být v životě šťastný? Ovládněte život podle principu 90/10

Jednoduchý princip 90/10 se týká života nás všech. Co tento princip vlastně znamená? Americký autor Stephen Covey tvrdí, že jen malá část toho, co se nám v životě přihodí, závisí na námi neovlivnitelných okolnostech. Ta větší část přímo závisí na našich rozhodnutích. To my sami rozhodujeme, co nás čeká a jak šťastný bude náš život.

...

Co je to princip 90/10?

Princip 90/10 znamená, že 10% událostí v našem životě nemáme pod kontrolou. Dějí se nezávisle na naší vůli, nemůžeme je ovlivnit. Například, nemůžeme zabránit tomu, aby se náš let zpozdil nebo abychom na semaforu nechytli červenou.

Zbývajících 90% událostí máme ale ve svých rukách. 90% životních událostí je výsledkem toho, jak se chováme vůči nekontrolovatelným 10 procentům. To znamená, že 90% toho, co se nám děje, lze ovlivnit tím, jak se postavíme k tomu, co ovlivnit nelze (především k různým stresovým situacím).

Příklad

Představte si, že snídáte s rodinou. Vaše dcerka nešťastnou náhodou převrhne šálek kávy a polije vám košili. Vyskočíte ze židle a začnete na dcerku křičet. Pak se obrátíte na svou ženu a obviníte ji, že šálek položila na okraj stolu. Naštvaně odběhnete do ložnice, abyste se převlékl. Při návratu vidíte dcerku plakat. Kvůli pláči nedojedla snídani. Žena dcerku utěšuje a přitom se snaží zbytek svačiny zabalit do svačinové krabičky, aby ji mohla dcerka dojíst ve škole. Mezitím ujíždí autobus, který jede ke škole. Žena odspěchá do práce a vy musíte odvézt dcerku do školy autem.

Spěcháte, protože jedete pozdě, ale silnice je ucpaná auty. Přijdete pozdě do práce a zjistíte, že jste v tom všem zmatku doma zapomněli svůj kufřík a důležité dokumenty v něm.

Den špatně začal a ve stejném duchu pokračoval až do večera. Po návratu domů vidíte svou ženu i dceru ve špatné náladě. V domě vládne napětí.


Zamyslete se: Proč jste měli špatný den?

Pokračujeme v uvedeném příkladu. Většina lidí prohlásí něco ve smyslu: „To byl ale příšerný den!“ Proč to byl ale tak zlý den?

A)     Protože dcerka omylem rozlila kávu?

B)     Protože dceři ujel autobus a vy jste ji musel odvézt do školy?

C)     Protože jste přišel pozdě do práce?

D)     Protože jste nesprávně reagoval na situaci?

Správná odpověď je odpověď D). Špatná reakce na situaci zkazila den vám i celé rodině. Nemohli jste nijak zabránit rozlití kávy (10% špatného dne), ale mohli jste kontrolovat své reakce a zabránit všem ostatním špatným událostem (90%).

Vždyť vše mohlo být jinak

Vrátíme čas a zkusíme to jinak. Dcerka omylem vylila kávu a polila vás. Začíná plakat. Řeknete: „Neplač. Ale příště si dávej pozor!“

Odejdete do ložnice a převléknete se. Jste klidný. Zkontrolujete, zda máte vše potřebné. Aha, kufřík! Jdete zpět do kuchyně a z okna ještě zamáváte dcerce, která odchází na autobusovou zastávku. Rozloučíte se se ženou a zamíříte do práce. Dorazíte o něco málo dříve a plni energie. Při návratu domů vás ve dveřích vítá s úsměvem žena s dcerkou v náruči.

Dva různé scénáře. Oba dny začaly stejným způsobem, ale vše skončilo jinak. Většina toho, co se nám děje, je výsledkem našich reakcí. Samozřejmě, můžete nadále obviňovat za své potíže ostatní a stěžovat si na těžké dny a těžký život, ale pomůže vám to žít lépe?


Naučte se správně reagovat…

Když vás někdo „odvážně“ předjíždí na silnici, nechte se předjet a nenechte se vyprovokovat. Co sejde na tom, jestli bude on stát na červené na semaforu o vteřinu dřív než vy?

Vzpomeňte si na pravidlo 90/10.

Pokud má váš let zpoždění, nic s tím nenaděláte. Nekažte si zbytek dne. Využijte volný čas pro čtení nebo práci. Nebo se dejte do řeči s ostatními pasažéry, kteří jako vy čekají na zpožděný let. Třeba najdete nové přátele anebo si jen příjemně popovídáte.

Zkuste se podle principu 90/10 řídit alespoň týden. A sami uvidíte výsledky!

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek