KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Jak dělat správná rozhodnutí? Vyzkoušejte snadný psychologický trik

Každý z nás alespoň jednou v životě zažil krizi identity, stav, kdy už není možné setrvávat v minulosti, ale nevíme, co dělat dál. Často se to stává, když musíme udělat nějaké životní rozhodnutí. Probíráme všechny možnosti stále dokola a dokola, ale nemůžeme se rozhodnout. Proč? Tento jednoduchý psychologický trik vám pomůže vyrovnat se s  téměř jakoukoli obtížnou volbou.

...

"Sklenice džemu"

V psychologii existuje pojem nazvaný „sklenice džemu“. Psychologové provedli v jednom ze supermarketů stejnojmenný průzkum, který spočíval v tom, že zákazníkům nabídli kupon na jednu sklenici džemu zdarma. V některé dny bylo možné ochutnat z šesti příchutí, v jiné dny bylo k dispozici až 24 příchutí k ochutnání.

Už za týden byly vyvozeny jednoznačné závěry: K regálu s džemy chodilo mnoho lidí, ale džem nakonec zakoupili pouze 3% z nich. V ty dny, kdy zákazníci mohli ochutnat jen z 6 příchutí, si džem lidé nakonec zakoupili 2x až 3x častěji. Je tedy očividné, že velké množství možností znesnadňuje výběr. A obráceně, menší množství možností umožňuje rozhodnout se rychleji a lehčeji.


Podobně to funguje ve všech oblastech našich životů. Pokud si například vybíráte zaměstnání, pokud objektivně zhodnotíte své možnosti a přání a zúžíte výběr ze 100 na 3.


Celý náš život se skládá z množství „sklenic“, z nich vybíráme

Krása tohoto přístupu spočívá v jeho univerzálnosti. Můžete ho vztáhnout na cokoli: rodinu, koníčky, zdraví, duchovní růst, peníze. Obrazně řečeno máme vždy regál plný sklenic nejrůznějších příchutí a musíme z nich vybrat jedinou, která se stane naší budoucností.


A nezapomeňte. Cesta ke šťastné budoucnosti jsou správné volby!

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek