KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Jak poznat pravou lásku od obyčejných sympatií nebo touhy?

Zřejmě úplně každý z nás už pocítil onen pocit, když potkáme někoho zajímavého. Pro některé je to něco jako náhlý nával emocí, pro jiné to začíná obdivováním toho, jak ona osoba vypadá, mluví a chová se, což se až později vyvine v něco silnějšího. Jak ale poznáme, zda zažíváme jen sympatie, touhu, nebo opravdovou lásku?

...

Láska je něco jiného než sympatie a touha

Sociologové se problematikou lásky začali opravdu zabývat až v 70. letech minulého století. Americký sociolog Zick Rubin jako první formálně odlišil lásku od sympatií ve smyslu, že milovat někoho není to samé, jako když k někomu cítíme náklonost. 

Aby bylo možné mezi těmito city rozlišovat, sestavil měřítka, na kterých si každý u konkrétní osoby může ověřit, zda k ní cítí lásku, touhu či jen sympatie.

Rubin tvrdí, že pro lidi, kteří nám jsou sympatičtí, máme obdiv. Oceňujeme jejich společnost, názory a chceme s nimi trávit čas. Láska je však podle něj mnohem hlubším citem. Jedna z jeho studií například prokázala, že milující se páry se mnohem častěji vzájemně dívají do svých očí.

Láska podle Rubina na jedné straně zahrnuje touhu po fyzickém kontaktu a intimitě, avšak na druhé straně s sebou zároveň vždy nese starost o potřeby toho druhého, jako by šlo o potřeby naše vlastní. Psycholožka Elaine Hatfield pak lásku ještě dále rozlišuje na vášnivou a věrnou.

Vášnivá vs věrná láska

Zatímco vášnivá láska začíná intenzivními emocemi a sexuální přitažlivostí, věrná láska stojí víc na vzájemném respektu, starosti a důvěře. Hatfieldová zároveň dodává, že v dlouho trvajících vztazích se může vášnivá láska postupně změnit na věrnou.

Z jejího pohledu proto patří i touha a sexuální přitažlivost na základě sympatií do vášnivé lásky. Touhu popisuje jako fungující sexuální chemii s kapkou obav ohledně názorů, postojů a obav toho druhého.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek