KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Jak si lidé vybírají partnera? Taktika se spoustu let nemění

I když se ujišťujeme, že dnešní moderní doba je úplně jiná a výrazně se liší od všeho, co lidstvo dosud zažívalo, jde mezi muži a ženami po spoustu let o totéž. Pro muže je atraktivní vnější ženská krása, pro ženu mužovy zdroje a ochota se o ně dělit. Ani způsoby, jak získáváme pozornost, se příliš nemění.

...

Erotické signály, které působí na opačné pohlaví přitažlivě      

V neverbální komunikaci můžeme najít celou řadu podvědomých signálů, které opačnému pohlaví naznačují náklonost. Mezi jeden z nejpřitažlivějších patří například upřímný úsměv. Jak jej poznáme? Vyznačuje se tím, že je symetrický a doprovázejí ho vrásky kolem očí a úst.

Při falešném úsměvu je čelist strnulá, horní ret napnutý, vrásky okolo očí a úst naprosto chybějí. Co se líbí mužům? Obecně muži preferují neverbální signály upozorňující na tvar těla přesýpacích (úzké břicho/pas a širší boky – znaky ukazující, že je žena pohlavně zralá) hodin. Přitahují je rovněž znaky submisivity.

Typickým příkladem může být pohrávání si s vlasy, když se hlava v lehkém úklonu mírně zakloní a odhaluje krk a zápěstí, pokud si žena hraje s vlasy. Jak muž vnímá tyto signály? Muž v nich zpravidla čte toto: „Pojď ke mně blíž, nemusíš se mě bát.“ Mužům se velmi líbí symetrické obličeje a zdravá pleť bez kazů – proto se ženy malují a používají make-up. Průzkumy ukázaly, že se mužům líbí také velké oči dále od sebe.

Jak se lišíme ve vnímání?

Mezi ženským a mužským vnímáním opačného pohlaví je podstatný rozdíl. Muži vnímají, jak na ně žena působí, nakolik je pro ně atraktivní a přitažlivá. Neřeší oblečení, co má na sobě. Je nicméně dokázáno, že na muže působí barvy.

Když chce na sebe žena upozornit, má si vzít jakékoli barvy, které se dají sníst. Pokud se například žena obleče do šatů barvy meruňky, je velká pravděpodobnost, že muže tato barva zaujme. Pokud je žena oděna do šatů neutrální barvy, muž si jí až tak všímat nebude.

Co očekáváme od flirtu?

Je rozdíl v tom, co od flirtu očekávají muži a co ženy? U obou pohlaví obecně platí, že flirtování zvyšuje sebevědomí. Někdy je i příjemnějším zpestřením ve společenských vztazích, zlepšuje náladu, snižuje stres a boří bariéry.

Jde vlastně jen o hru, která potřebuje protihráče. Muži většinou flirtují proto, že touží po větší sexuální variabilitě partnerek a proč by to tedy nezkusili, když odměnou může být sex? Ženy ve svém repertoáru krátkodobé sexuální strategie příliš nepreferují, a proto účel jejich flirtu je zabezpečení určitých výhod, ale i hledání dlouhodobého partnera.

Vybírají přitom podle přístupu muže ke zdrojům a jeho ochoty se o tyto zdroje podělit. Z pohledu žen jsou vysoce hodnoceny zdroje jako inteligence, altruismus, stabilita, spolehlivost, laskavost, upřímnost, dobré zdraví, vzrůst a síla. A samozřejmě peníze.

Žena však nemá primárně zájem pouze na tom, aby se muž o své zdroje dělil s ní. Podvědomě tyto informace zjišťuje, aby zjistila, jestli bude případně ochoten dělit se o ně i s potomstvem, až se k němu žena zaváže a dá si tu práci s těhotenstvím a porodem.

Emancipace a dominance jen do určité míry    

Emancipace a dominance žen jsou užitečné ve vztahu jen do určité míry. Příliš emancipované a příliš dominantní ženy zároveň často řídí svůj život bez ohledu na muže. Používají je, využívají je a v neposlední řadě je chtějí i řídit.

Muž tak mnohdy ztrácí možnost být skutečným mužem. Taková žena má při výběru partnera vysoké nároky. Přitahují ji úspěšní, dominantní muži. Ona pro ně může být rovněž přitažlivá, ale problém většinou nastává ve chvíli, kdy se rozhodnou pro společný život. Dominantní a emancipované ženy mívají potíže s přijetím faktu, že ženská a mužská role ve vztazích prostě je a odjakživa byla odlišná.

 

Autor: Hana Ederová

Foto: Flickr(CC BY 2.0)

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek