KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Jak vychovat dítě nezávislé na moderních technologiích

Moderní děti přicházejí do styku s elektronikou v podstatě už od kolébky. Ačkoli je nutné jít s dobou a příští generace se bez počítačových znalosti neobejde, psychologové hovoří i o negativních důsledcích, jaké může moderní výchova mít. Jak můžeme dítě ochránit před závislostí na moderních technologiích a zároveň mu neodepřít možnosti do budoucna?

...

Vybrali jsme 8 základních rad psychologů a výchovných poradců o tom, jak přistupovat k moderní výchově.

1. Určete, kolik času smí dítě strávit denně u elektroniky

Čas, který by mělo dítě strávit u televize, počítače nebo mobilu, závisí na jeho věku. Americká pediatrická akademie vydala toto doporučení:

  • Do 18 měsíců: žádná elektronika, žádná televize ani monitor. Jedinou výjimkou je Skype hovor s někým ze svých příbuzných.
  • Od 2 do 5 let: dítě by nemělo před monitorem strávit více než 1 hodinu denně.
  • Od 6 let a více: je vhodné určit denní limit, který by neměl být porušován. Většina odborníků tvrdí, že doba strávená u obrazovky, by neměla přesáhnout 2 hodiny denně. Hlavní je se ujistit, že si dítě kvůli elektronice neodpírá čas určený ke spánku, jídlu, fyzické aktivitě anebo učení. Čas určený těmto věcem je totiž nezbytný pro zdravý a správný vývoj dítěte.

depositphotos depositphotos depositphotos 

2. Nezakazujte. Raději přijďte s jinými možnostmi

Vzít dítěti z ruky telefon nebo vytáhnout kabel od monitoru ze zásuvky, to je přímá cesta k hysterii a ošklivé hádce. A i pokud vás dítě uposlechne, pravděpodobně se bude jen nudit a čekat, až se nebudete dívat nebo až mu telefon vrátíte. Nabídněte proto dítěti raději alternativu, kvůli které samo a dobrovolně elektroniku odloží. Věnujte se mu, společně něco podnikejte. Může to být sport, turistika, kreslení, čtení… Záleží na věku dítěte a jeho preferencích.

Samozřejmě to nepůjde ze dne na den. Pokud je dítě zvyklé trávit všechen svůj volný čas u elektroniky, nabídkou výletu ho nejspíš příliš neoslovíte. Jděte na to pomalu a postupně, zahrnujte do jeho života stále více nových aktivit a nenápadně tak omezujte jeho čas s elektronikou.


depositphotos depositphotos 

3. Jděte příkladem

Děti kopírují chování svých rodičů. Pokud vás dítě často vídá s knihou v ruce, je pravděpodobné, že vás požádá o předčítání a že v pozdějším věku bude samo vyhledávat knihy, místo toho, aby trávilo čas nad displejem mobilu.

Zamyslete se proto nad tím, kolik času sami strávíte před obrazovkou televizoru anebo s mobilem v ruce. Jak často kontrolujete svou elektronickou poštu, jak často kontrolujete zprávy na mobilu? Dokázali byste si stále ještě představit svůj život bez všemožných moderních přístrojů a technologií?


depositphotos depositphotos 

4. Buďte prostředníkem mezi dítětem a světem elektroniky

Sedněte si k počítači společně s dítětem a ukažte mu, k čemu všemu ho může využít. Ukažte dítěti, že moderní technologie není pouhou zábavou, ale je také zdrojem informací a znalostí a místem, kde je možná seberealizace.

Povzbuzujte děti k tomu, aby se učily zacházet s moderními přístroji, učily se nové a zajímavé věci, získávaly zkušenosti a neztrácely čas u jednoduchých her.


depositphotos depositphotos 

5. Dávejte pozor na kvalitu obsahu, který dítě zajímá

Až do 9 let byste měli kontrolovat, jaké stránky na internetu vaše dítě prohlíží. Samozřejmě nemůžeme očekávat, že budou děti zajímat pouze vzdělávací programy a weby, které pomáhají rozvíjet pozornost, komunikaci, paměť a další vlastnosti, ačkoli právě takové jsou nejvíce žádoucí. Každé dítě potřebuje i prostor pro zábavu. Ale i hry mohou něčemu naučit. Naopak, některé stránky a programy mohou dítěti uškodit, naučit ho vulgárním výrazům a povzbuzovat ho v nesprávném jednání. Dávejte proto pozor na to, jak kvalitní obsah dítě zajímá a případně nastavte na jeho počítači funkci „rodičovské kontroly“. S pomocí jednoduchého nastavení zamezíte dítěti přístup na škodlivé weby.


depositphotos depositphotos 

6. Vymezte zóny, které jsou bez internetu a elektroniky

Jasně vymezte místa a chvíle, kam mobily, tablety a nic podobného nepatří. Je to například jídelní stůl a rodinná večeře, auto a společný výlet, postel, školka nebo škola. Je také vhodné, aby počítač dítěte nebyl umístěn v jeho pokojíčku, ale třeba v obývacím pokoji.

Pediatři také doporučují, aby se děti nedívaly do obrazovky alespoň hodinu před spánkem. Mimochodem, tohle pravidlo platí i pro dospělé, alespoň pokud chcete dobře spát.


depositphotos depositphotos 

7. Pomozte dětem vyznat se na internetu a vyhnout se případným chybám

Až do 12 let je dobré nepovolit dítěti žádné účty na sociálních sítích. V tomto období se děti učí porozumět sobě samým, utváří si vlastní osobnost, návyky a povahové rysy. Právě proto by neměly být ovlivňovány masou a náhodnými vlivy.

Kolem dvanáctého roku života je důležité, abyste dítěti pomohli pochopit principy internetu a online života. Ovšem pamatujte na osobní prostor dítěte a veškeré poučování si nechte mezi čtyři oči.


depositphotos 

8. Varujte dítě před možnými riziky

Ve chvíli, kdy dítěti dovolíte neomezený přístup na internet bez vašeho dohledu, registraci na sociální sítě a přestáváte kontrolovat veškerou jeho online činnost, byste dítě měli varovat, jaké nebezpečí se může na internetu nacházet.

Řekněte dítěti a poučte ho o:

  • jak reagovat na kyberšikanu
  • jak chránit své osobní údaje a jaké informace by o sobě dítě nikdy nemělo poskytovat třetí straně
  • řekněte dítěti, jaké nebezpečí hrozí, pokud někdo jeho osobních údajů zneužije
  • pohovořte si s dítětem o stahování a plagiátorství
  • varujte dítě ohledně toho, že vše, co na internetu publikuje (nebo třeba někomu pošle), se může snadno dostat na veřejnost. Proto musí dítě zacházet s internetem opatrně a dávat si pozor na materiály, které poskytuje druhým osobám. Co jednou unikne na internet, to tam už taky zůstane.
  • řekněte dítěti, že každý může udělat chybu. Pokud k něčemu dojde, musí přijít za vámi a vy se problém pokusíte řešit společně a nebudete mu nic vyčítat.

depositphotos 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek