KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Jak zvířata pomáhají lidem?

Řada z nás udržují přátelství nejen s lidmi, ale i se zvířaty. Co nás k tomu vede? Je to jen druh zábavy, touha po společnosti, nebo na nás mají zvířata i jiný vliv? Poskytují nám nejen bezpodmínečnou lásku a přátelství, ale mnohým i psychickou a fyzickou pomoc.

...

Zvířata jako učitelé

Domácí mazlíčci jsou přirozenými učiteli. Pomáhají lidem všech věkových kategorií k zodpovědnosti, loajalitě, empatii i umění milovat. Všechny tyto vlastnosti jsou důležité především pro zdravý vývoj dítěte, které si tyto vlastnosti musí osvojit samo na základě vlivu okolí.

Starostí o mazlíčka se děti učí pečovat nejen o ně, ale i o své bližní. Je zde souvislost mezi tím, jak se děti chovají ke zvířatům a jak se chovají ke svým bližním.


Zvířata jako terapeuti

Zvířata ale mohou mít i terapeutické vlastnosti. Často se využívají jako zpestření pro nemocné jedince, a to jak dospělé, tak děti. Není proto neobvyklé, že se s kočkou nebo psem setkáte i v nemocnicích či pečovatelských domech.

Jedná se o speciální programy, pro které musí být každé takové zvíře prověřeno a jeho chovatel musí být vyškolen k práci s nemocnými lidmi. Je-li požadována specifická terapie, na vše musí dohlížet odborník.

Zvířata pomáhají nemocným lidem se zlepšením nálady, morálky i s komunikací. To vše pak může mít vliv i na jejich zdravotní stav. Některá zvířata slouží jako pomocníci u nemocných jedinců přímo doma, velice časté je například využití zvířat k péči o autistické děti, které mají problém s navázáním interakce. Níže se podívejte na video, na kterém je zobrazena šestiletá autistická dívka Iris a její kočka Thula, která dívce pomáhá s navazováním kontaktů a interakcí. Zároveň ji uklidňuje svou přítomností.

Zvířata jako pomocníci

Lidem s fyzickými či duševními chorobami mohou pomáhat speciálně vyškolení asistenční psi, v České republice dokonce pomáhá i asistenční mini kůň, kobylka Katrijn. Asistenční psi nejsou klasifikováni jako domácí zvířata a dle platných právních předpisů mají povolení vstoupit i na taková veřejná místa, kam mají běžně zvířata vstup zakázán.

Tito psi slouží jako ruce, uši, či oči lidem s určitými typy postižení a svým páníčkům pomáhají řešit každodenní situace. Ty by bez pomoci byly pro tyto lidi jen těžko zvladatelné. Psi dokonce dokážou detekovat změny chování, ale i fyzické změny, jako je zápach, který může upozornit například na přicházející epileptický záchvat. Člověk si díky této včasné detekci stihne přivolat pomoc.

Vodicí minikůň Katrijn

Zvířata jako společníci

Zvířata jsou v běžném životě užitečná i zcela zdravým lidem. Péče o ně může mnohým poskytnout smysl života, nahradit prázdné místo po blízké osobě, nebo zmírnit pocit osamělosti a izolace. Je známo, že lidé, kteří netrpí stresem a depresemi, jsou daleko zdravější. I za tím mohou stát zvířata.

Mnohé studie dokazují, že vlastnictví psa pomáhá lidem, kteří utrpěli srdeční příhodu nebo mají se srdcem problémy. Venčení psů, mazlení i starost o ně jsou vítanou fyzickou aktivitou, která posiluje srdce a zpomaluje ztrátu kostní tkáně. Někteří lidé trpí alergií na zvířecí srst, i to se však dá řešit díky plemenům, která srst nemají. Patří mezi ně jak psi a kočky, tak i menší mazlíčci, jako jsou například morčata či potkani.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek