KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Který rok vztahu je nejšťastnější a kdy vztahy propadají krizím?

Kdy jsou lidé ve vztahu nejšťastnější a kdy naopak procházejí krizemi? Jaký rok vztahu je nejtěžší zvládnout a který bývá obvykle plný bezstarostnosti? 

...

Ne všichni lidé si uvědomují, že na vztahu musí vždy pracovat oba. Důsledkem toho připadá v Evropě na 2,1 milionů manželství celých 950 tisíc rozvodů. Specialisté z Slater & Gordon zjistili, jaký rok manželství bývá nejtěžší zvládnout, kdy se lidé nejčastěji rozvádí nebo o rozvodu uvažují, a naopak, kdy jsou nejspokojenější.

Díky tomu, že se o nebezpečí dozvíte předem, můžete se na ně připravit. Vyvarujte se nejčastějším chybám a překonejte společně ty nejtěžší roky – odměnou vám budou ty nejšťastnější!

3. rok vztahu

Existuje mýtus, který tvrdí, že láska po 3 letech vyprchává. Z toho důvodu se mnoho vztahu rozpadá, a i ty, které přežívají, přestávají být tak ideálními, jakými bývali. Přichází krize, hádky a štěstí mizí v nenávratnu.

Ve skutečnosti lidé po 3 letech obvykle opravdu ztrácejí růžové brýle, začínají na partnera nahlížet objektivně a smiřují se s jeho nedostatky. To ale nemusí být zdaleka tak špatné, jak si možná myslíte. Lidé se poznávají ze všech svých stránek, jsou k sobě stále upřímnější a vzájemná důvěra se prohlubuje. Jeden druhého konečně přijímá takového, jaký je. Partneři před sebou už nic neskrývají, nestydí se, nebojí se. Konečně jsou úplně sami sebou.

Ve třetím roce vztahu lidé začínají uvažovat o společné budoucnosti. Je to čas zásnub a mnohdy také čas, kdy se partneři rozhodnout založit rodinu. Později pak o tomto období hovoří jako o tom vůbec nejšťastnějším.


5. rok vztahu

Právě v pátém roce přicházejí obvykle ty první skutečné vážné problémy. Pokud jsou na světě už děti, jsou ještě malé a přidělávají mnoho starostí. Rodiče si připadají vysílení, v noci se málo vyspí, v práci se nemohou soustředit. Domácích povinností přibývá, což vede ke stresu, únavě a častým hádkám. Oba partneři si často připadají, že nesou větší díl odpovědnosti než ten druhý. To vede k výčitkám, hádkám a vzájemnému odcizení.

Po pěti letech života pod stejnou střechou začínají páry často uvažovat o rozvodu, obrací se na právníky anebo (v o něco lepším případě) na manželské poradce. Tento rok vztahu je proto považován za velice těžký a je nesnadné ho zvládnout.

Důležité je být k sobě otevření, dělat kompromisy, vážit si jeden druhého a vzájemně si pomáhat těžké období překonat.


7. rok vztahu

Je to trochu nefér, ale pokud překonáte krizi 5. roku, odměnou vám místo šťastných let bude naopak brzká další krize. V sedmém roce musíte totiž překonat ještě jednu krizi. Psychologové hovoří o sedmém roce vztahu jako o jakési „zdi“, která před párem vyvstane, a kterou musíte společnými silami překonat.

V sedmém roce se spolu lidé začínají nudit. Rodinný život se stává stereotypním. Oba dva začínají toužit po něčem, co by jim poskytlo nový smysl života. Někdo se začíná úporněji věnovat práci, někdo si hledá nové koníčky. U někoho se mohou projevit sklony k nevěře.

Ke všem starostem obvykle ještě přibudou finanční starosti. Děti jsou už starší, ale stále potřebují péči rodičů. Partneři na sebe mají málo času, často mají pocit, že všechna romantika už vyprchala a zůstaly jen povinnosti. Důležité je občas si odpočinout, vypustit z hlavy všechny starosti a věnovat se jeden druhému. Nezapomeňte dávat najevo své city a vážit si toho, co pro vás druhý dělá. Najděte si nové společné koníčky, dělejte občas něco spolu, i kdyby to mělo být jen vaření, procházka jen ve dvou, anebo večerní sledování filmu.

Je to skutečně velice obtížné období, ale pokud muž a žena vytrvají, čeká na ně silné a šťastné manželství. Žádná další velká krize už vás nepřekvapí. 7. rok je tou nejtěžší, ale zároveň i poslední překážkou. Takže – přece se nevzdáte těsně před cílem, že?


Chcete zachránit své manželství? Zohledněte tyto faktory:

1.     Ze statistik vyplývá, že lidé nejčastěji žádají o rozvod na začátku jara a na začátku podzimu. V jiných obdobích je mnohem pravděpodobnější, že vám dá manžel(ka) druhou šanci.

2.     Psychologové provedli experiment, z něhož vyplynulo, že u párů, které společně sledují filmy o vztazích (a povídají si o nich), je šance na rozvod mnohonásobně nižší. Přesněji až o 50%.

3.     Ze statistik také vyplývá, že lidé, kteří vyrůstali ve velké rodině a mají mnoho sester a bratrů, se rozvádějí méně než jedináčci. Je to pravděpodobně tím, že člověk, který vyrůstal ve velké rodině, je zvyklý dělat ústupky a hledat kompromisy. Taková zkušenost v budoucnu pomůže zachránit manželství a překonat nesnáze.

4.     Riziko, že dojde na rozvod, je samozřejmě vyšší tam, kde je jen jeden z páru ochoten naslouchat, řešit problémy a dělat ústupky.

5.     Dávejte si pozor na sociální sítě. Lidé, kteří na nich tráví velkou část svého volného času, mívají problémy v osobním životě. Problémy samozřejmě zvyšují riziko rozvodu.

6.     Lidé, kteří se často hádají kvůli penězům, se rozvádějí mnohem častěji. Paradoxní na tom je, že vůbec nemusí jít o partnery, kteří mají finanční potíže. Naopak, mnohdy jde o případy, kdy mají oba z partnerů nadprůměrné platy. Hádky ohledně financí ale způsobí, že se oba začnou cítit ve vztahu nespokojeně a od rozvodu už jsou pak jen krůček…

7.     I vzdělání je důležité. Vědci zjistili, že lidé s vysokoškolským vzděláním, se hádají a rozvádějí mnohem méně.


Vyhněte se zbytečným chybám, neriskujte vzájemné štěstí, mluvte spolu, a pravděpodobnost, že vaše manželství bude dlouhé a spokojené, bude rázem o mnoho vyšší. Hodně štěstí!

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek