KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Mytí vlasů: Děláte to správně?

Co je na tom složitého, říkáte si? Prostě umyju a jdu! Nebo snad existují nějaká zvláštní pravidla?

...

Mytí vlasů je z hlediska hygieny velice důležité, není proto divu, že na internetu najdeme celou řadu rad a názorů na to, jak často a jak správně mýt vlasy, jak vlasy ošetřovat, jaké šampony používat, jak často navštěvovat kadeřníka nebo jaké doplňky stravy přijímat.

Abychom udělali jednou provždy v této otázce jasno, obrátili jsme se na velké firmy, které mají s výrobou šamponů mnohaleté zkušenosti. 

Hlavní otázka. Jak často bychom si měli umývat vlasy?

Žádná jednoznačná odpověď neexistuje. Každý z nás má odlišný typ vlasů, a na to je třeba brát ohled. Pokud se vaše vlasy rychle mastí, je třeba umývat je každý den. Jestliže jsou ale vlasy přesušené (například po nabarvení) nebo máte suchou pokožku hlavy, stačí si hlavu umýt jednou týdně. Záleží i na délce vlasů. Zpravidla, čím kratší vlasy jsou, tím méně často je třeba si je umývat.

Obvykle také platí, že jak stárneme, vlasy se nám mastí méně a méně.

Jaký zvolit šampon? Levný nebo drahý?

Nejdůležitější je vybrat si takový šampon, který vyhovuje vašemu typu vlasů. Všechny šampony obsahují podobné čisticí látky, žádný zásadní rozdíl tady neexistuje. S odstraněním nečistot z vlasů si poradí i ten nejlevnější šampon.

Nicméně, kupovat podezřele levné šampony nestojí za to. Vlasy po nich sice budou čisté, ale rychleji se znovu ušpiní. Mytí proto budete muset opakovat každý den, a to zdraví vašich vlasů a pokožky samozřejmě neprospěje.

Chemické nebo přírodní přípravky? Co je lepší?

Existuje mnoho návodů na výrobu přírodních šamponů. Nedá se ale říct, že by jejich použití bylo pro vlasy šetrnější. Zboží velkých značek je totiž zpravidla podrobováno důkladnému testování, takže máte jistotu, že vašemu tělu jakkoli uškodí.

Zato umývat vlasy podle babských rad se nemusí vyplatit. Směs jablečného octu a sody může být příliš agresivní a může poškodit vlasy i pokožku hlavy.

Jak správně mýt vlasy? Existuje nějaký speciální postup?

Pravidla jsou následující: Šampon by měl být jemně aplikován na kořínky vlasů a pokožku hlavy. Nanášet šampon po celé délce vlasů není nutné, naopak, mohli byste vlasům zbytečně uškodit. Mastnota se z nich smyje i bez toho.

Je nutné používat kondicionér?

Nutné to není, ale použití kondicionéru má jisté výhody. Jeho poškození zlepší výsledný vzhled účesu, zvýší lesk vlasů, zabrání jejich elektrizování a poskytne ochranu před ultrafialovým zářením (které, ačkoli se to málo ví, poškozuje vlasy).

Kondicionér aplikujte pouze na konečky vlasů – nikoli na kořínky. Vlasy by jinak mohli ztratit pružnost.

Jak vlasy vysušit?

Nejprve vlasy jemně vysušte ručníkem nebo bavlněným trikem. Nejlepší je nechat vlasy uschnout samy. Pokud používáte fén, používejte jej na nejnižší teplotu a držte jej alespoň deset centimetrů od vlasů.

Přede použitím fénu nebo žehličky na vlasy, nezapomeňte použít ochranný sprej.

Bonus: Mají to plešatí lidé jednodušší?

I když nemáte vlasy, je třeba pokožku hlavy ošetřovat a umývat. Pokožku je navíc třeba neustále chránit před sluncem a mrazem. Vlasy nám nerostou jen na parádu. Slouží jako jakási přirozená ochrana hlavy, a tím pádem i našeho mozku. Starejte se o ně proto s péčí, kterou si zaslouží!

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek