KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Pocity, na které hrají všichni manipulátoři

Všichni manipulátoři, ať už úmyslně anebo neúmyslně, využívají našeho strachu, našich pochybností a našich skrytých obav a tužeb. To asi všichni víme. Co už ví jen málokdo, je, že nejčastější pocity, na které manipulátoři hrají, jsou pocity pozitivní: láska, vděk, smysl pro povinnost a naděje.

...

Abychom se před manipulací ochránili, nemusíme se stát necitlivými ani nenápadnými šedými myškami. Stačí se seznámit s postupy manipulátorů a nastavit si hranice, za které nikomu nedovolíme zajít.

1.       Pocity viny

Člověk, který pociťuje vinu, je připraven udělat opravdu hodně. A to i tehdy, když tím sám sobě uškodí. To je přesně to, oč manipulátor usiluje. Aby svého dosáhl, musí ve vás tedy nejprve vzbudit pocity viny.

Pokud jste druhému člověku nějak ublížili, je na místě se upřímně omluvit. Nenechte ho však zneužívat vás. Konec konců, nenesete odpovědnost a druhé, za jejich činy ani za jejich emoční stav.


2.       Strach ze ztráty cti

Většina z nás má určitý morální kodex. Chceme si sami sebe vážit a děsí nás, že před ostatními, ale hlavně sami před sebou, ztratíme tvář. Toho manipulátor rád využívá, ať už pro vlastní prospěch nebo pro pouhé pobavení. Jejich oběťmi se nejčastěji stávají lidé bez sebedůvěry, protože u takových je strach ze ztráty cti opravdu silný.

Jak se bránit? Nepřistupujte na manipulátorovu hru, nenechte se vyprovokovat. Nejste silnější, než jste, a nejste všemohoucí – to platí úplně pro všechny. Jsou věci, které ovlivnit nedokážeme. Na tom není nic ponižujícího.

Kromě toho, opravdu silný je ten, kdo dokáže manipulaci odolat, ne ten, kdo manipulátorovu výzvu přijme a zvládne, ačkoli tím sám sebe ohrozí.


3.       Smysl pro povinnost

Povinnost cítíme především vůči svým blízkým, rodině a přátelům. Manipulátoři mohou našeho smyslu pro povinnost lehce zneužít a velmi nám tím zkomplikovat život.

Je důležité pochopit hranice povinnosti a hranice našich možností. Ano, jistě, je správné pomáhat, ale to neznamená, že bychom měli vždy zasáhnout, bez ohledu na nás samotné. Je těžké odmítnout člověka, na kterém nám záleží, jistě. Ale všechno má své hranice a vy musíte žít především svůj život. Najděte rozumný kompromis. Vyhovte druhému, ale ne nikdy na úkor svých vlastních zájmů a potřeb.


4.       Strach z opuštění

Jestliže si za partnera vyberete manipulátora, nebudete mít nikdy klid. Manipulátor má na vás tu nejsilnější páku: vaši lásku a strach z odmítnutí. Bude vás neustále vydírat a vyjednávat s vámi. Budete jednat za příslib, že váš milovaný zůstane s vámi, bude vás milovat a bude vám nablízko. Ze strachu ze ztráty partnera budete mít obavy nevyhovět jeho žádostem, ať už vám budou jakkoli silně proti srsti.

Důležité je uvědomit si, že pokud je možné lásku si koupit (nejen penězi ale třeba i nekonečným plněním přání a služeb), pak to není láska.

Respektujte sami sebe, všichni jsme hodni bezpodmínečné lásky a přátelství, které si nemusíme ničím vysloužit.


5.       Vděčnost

Na pocit vděku lze hrát donekonečna. I po letech lze připomínat událost, ke které kdysi došlo, a kvůli níž jste druhému zavázáni. Pokud pro vás manipulátor jednou něco udělá, bude vám to připomínat při každé další příležitosti. Pokud cítíme vůči druhému vděčnost, je pro nás obtížné odmítnout ho.

Uvědomte si ale, že vás nikdo nemůže nutit plnit něco, s čím nesouhlasíte. Nemusíte dělat nic, co sami nechcete. Odmítněte slušně, ale nekompromisně. Řekněte, že jste sice vděční za to, co pro vás tehdy udělal, ale to, co po vás nyní žádá, jde za vaše hranice. Sami si určete, čím svůj „dluh“ splatíte a nepodléhejte nepoctivé manipulaci.


6.       Soucit

Mazaní manipulátoři dokážou úžasně využít lidské laskavosti a soucitu. Často se nemají hůř než jiní, ale dokážou zahrát takové divadélko, že ve své oběti úspěšně vzbudí touhu pomoci nešťastníkovi.

Jak divadélko ukončit? Je to prosté: pochvalte manipulátora. Ať už se vám pokusí navykládat a zahrát cokoli, řekněte mu, že je talentovaný herec, ale jistě by to zvládl ještě mnohem lépe. Tím nejenže ukončíte manipulaci, ale dokonce po sobě zanecháte i pozitivní dojem.


7.       Strach z osamělosti

Mnoho lidí vedle sebe trpí hrubého a nepříjemného člověka prostě jen proto, že se bojí zůstat sami. Manipulátoři pravidelně útočí na sebevědomí svého partnera a vzbuzují v nich přesvědčení, že nejsou schopni najít si nikoho jiného ani se postarat sami o sebe.

Opět platí, že bychom měli v první řadě respektovat sami sebe a důvěřovat si. Jedině tak jsme schopni střízlivě posoudit, jak nás vidí ostatní, a nenechat se lapit strachem z osamělosti.

Nic nestojí za to zůstávat s člověkem, který se k nám chová hrubě.


8.       Stud

Stud je bolestivý pocit podřazenosti anebo nesprávného jednání. Člověk je schopen mnohého, jen proto, aby se vyhnul tomuto nepříjemnému pocitu. Manipulátoři oproti běžnému člověku žádný stud necítí, a naopak, u druhých ho dovedně zneužívají.

Jestliže jednáte poháněni hanbou, měli byste být opatrní. Jistě, pokud jste udělali chybu, za kterou se stydíte, je vhodné ji napravit nebo se omluvit. Ale rozhodně byste se neměli stydět za to, že od vás druhý očekával něco jiného. Znovu si připomeňte, že vůči druhému nemáte žádné povinnosti, pokud druhému pomůžete, je to jen a jen z vaší dobré vůle. Pokud nepomůžete, stud není na místě. Manipulátor se ho ve vás snaží vyvolat pouze proto, aby nad vámi převzal kontrolu a mohl vás ovládat.


9.       Naděje

Manipulátor vám naslibuje hory doly, pokud je to váš partner, bude vám slibovat, že změní své chování. Vzbuzuje ve vás naději v lepší zítřky, ale ve skutečnosti mu jde o jediné: získat momentální výhodu. Oběť, která uvěří v dobré úmysly manipulátora, je ochotná dát mu, co požaduje.

Neberte ohledy na plané sliby a sladká slůvka. Dívejte se spíš na činy. O čem ty vypovídají? Jestliže vám druhý něco slibuje, trvejte na zkonkretizování. Kdy ke změně dojde? Jak se konkrétně projeví? Nedovolte plané naději, aby vám zatemnila úsudek.


10.   Marnivost

Není vám jasné, jak může manipulátor zneužívat vaší marnivosti? Klasickým příkladem je bajka o vráně a lišce. To, co se vám na první pohled jeví jako nevinný kompliment, způsobí, že se ve výsledku dobře cítit nebudete ani maličko.

Naší marnivosti často zneužívají svůdníci – to je každému z nás asi zřejmé – ale velmi často třeba i zaměstnavatelé. Pokud k vám přijde šéf se slovíčky jako „Nemohl byste tu zůstat o víkendu? Jste jediný, komu věřím, že to zvládne!“ je pro nás obyčejně těžké říci „ne“. Můžete ale zdvořile poděkovat za důvěru, kterou vám prokazuje, ale odmítnout s tím, že už máte jiné plány. „Děkuji, jsem rád, že si to o mně myslíte, ale bohužel už na víkend něco mám.“

Pokaždé, než přistoupíte na manipulátorův požadavek, zvažte své vlastní zájmy, touhy a možnosti. Nenechte se unášet pocity a nikdy nejednejte sami proti sobě.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek