KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Pomozte dítěti zamilovat si školu a školní předměty

Přejete si, aby mělo vaše dítě dobré známky a chodilo do školy rádo a bez výmluv? Nejlepší způsob, jak toho docílit, je pomoci mu učení si oblíbit. Není to nemožné.

...

Nespoléhejte se pouze na školu

Chcete-li naučit dítě všemu potřebnému, škola vždy nestačí. Jedni rodiče mají obavy, že děti v dnešní době příliš nečtou, druzí zase, že se informatika anebo cizí jazyk začíná vyučovat příliš pozdě. Třetí se snaží najít doučovatele, který by měl dítě připravit na to, nač škola nestačí.

Plánovat dítěti celý život hodinu po hodině není nutné (ba ani žádané). Mnoho užitečných kurzů běží i online, informace o nejnovějších dětských knihách jsou dostupné všem. Existuje mnoho vzdělávacích webových stránek.

Čtení

Vypadá to, že nejlepší způsob, jak přimět děti k četbě, je číst jim nahlas (nebo třeba pořídit audioknihy), anebo je zaujmout zajímavým námětem knihy. Otevřete si spolu s dítětem některou z internetových knižních databází a vyberte spolu ty knihy, které dítě zaujmou. Nemá smysl nutit dítě do četby knih, které se jim nezalíbí - tím ho pouze odradíte od další četby.

Český jazyk a matematika

Spoustu jazykových her a testů lze najít na internetu. Například společnost SCIO nabízí za poplatek spoustu vzdělávacích programů pro všechny věkové kategorie, od předškoláků po maturanty. Programy jsou uzpůsobeny věku dítěte tak, aby je bavily a působily příjemně i vizuálně.

K nalezení jsou ale i testy zdarma. Určitě nezapomeňte pořídit dítěti slovníky a encyklopedie, nejlépe takové, které jsou určené pro děti.

Přírodopis a zeměpis

Existuje řada encyklopedií plných obrázků zvířat a přírody, která vaše dítě jistě zaujme. Nechcete-li ale vyhazovat majlant za knihy a časopisy, zkuste s dítětem alespoň trávit část dne prohlížením informací o přírodě a naší Zemi na internetu. Mnoho dokumentů naleznete i zdarma na YouTube.

Nechte dítě, ať si samo vybírá to, co ho zaujme.

Informatika

Dnes už existují počítačové kurzy i pro děti už od 4 let.

Děti se na kurzech mohou naučit základní práci s počítačem, ale třeba i základy programování.

Pokud máte příležitost dítě do některého takového kurzu přihlásit, určitě neváhejte. Nejenže jsou počítačové znalosti v dnešní době obrovskou výhodou, dítě navíc většinou i velice baví. Spojte užitečné se zábavným.

Mnoho informací samozřejmě najdete i na internetu. Necháte-li dítěti volnost, naučí se mnohému samo.

Závěrem

Názorů na to, jaká výuka je nejefektivnější, je mnoho. Někteří dávají přednost volné výuce a samostudiu, jiní trvají na pevném rozvrhu a dodržování pravidel. Dítě může docházet na různé kurzy, ale může se učit i online anebo s domácím učitelem (čím dál běžnější je i výuka přes Skype).

Nejdůležitější ovšem je umožnit dítěti rozvoj v těch oblastech, které ho zajímají a baví. Nebojte se investovat, když jde o budoucnost dítěte.

Podporujte své dítě v tom, co ho baví a klaďte důraz více na vzdělávání a získávání informací, než v získávání dobrých známek a učitelských pochval. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek