KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Postkoitální deprese: Proč je normální, že se po sexu cítíme mizerně?

Svět je tak posedlý tím, kdy, kde a jak mají lidé sex, jak někoho sbalit a jak ho pak co nejrychleji svést, že už se prakticky vůbec nikdo nezaobírá tím, co následuje po něm. Pro mnoho lidí mohou být stavy po pohlavním styku plné smutku a pocitu osamění. Proč tomu tak je?

...

Pocity smutku souvisí s úbytkem „hormonů štěstí“

Postkoitální dysforie neboli postkoitální deprese je termín používaný k vyjádření pocitů smutku, úzkosti a rozrušení po dosažení orgasmu. Zvláštní je, že k těmto stavům zpravidla dochází po sexu, který je dobrovolný a nikoliv vynucený, kde by se podobné pocity daly očekávat. Terapeutka a sexuologická poradkyně Denise Knowlesová uvádí, že se mnoho jejích klientek s nepříjemnými pocity po sexu setkává.

„Není nic neobvyklého, že některým lidem bývá po sexu smutno. Vůbec to nemusí být v důsledku nějakého traumatu nebo proto, že se sex příliš nevyvedl. Nemusí to znamenat vůbec nic špatného,“ uvedla Knowlesová. Odbornice vysvětluje, že během sexu dojde v těle k explozi hormonů, včetně endorfinu, oxytocinu a prolaktinu.

„Sex je velice intimním aktem, při němž organismus uvolňuje velké množství hormonů navozujících pocity slasti. Tyto hormony vyvrcholí spolu s orgasmem a následně jejich hladina prudce klesne. Právě to může způsobovat pocity smutku, které poté následují,“ uvedla terapeutka.

Pokud se deprese dostavuje po každém sexu, ve vztahu může být něco v nepořádku

„Přecházíte z absolutní radosti a potěšení k útlumu. To může u žen a u některých mužů způsobovat pocity úzkosti či smutku. Jedná se však o reakci organismu, která je přítomna u mnoha lidí,“ dodala odbornice. Nedávná studie odhalila, že až 46 % z dotazovaných 230 žen mělo v uplynulém měsíci hned několik zkušeností s postkoitální depresí.

Studie z roku 2011 zjistila, že až třetina žen pociťuje po sexu depresi, a to i tehdy, když byl pro ně sex uspokojivý. Vědci věří, že něco takového může mít evoluční funkci. Knowlesová však zdůrazňuje, že pravidelné deprese po sexu by neměly být považovány za normální.

„Pokud máte pocit opravdového rozrušení po každém sexu, pak to svědčí o nějakém problému. V tom případě vám může pomoci sexuální terapie nebo poradenství. Mohlo by se jednat o problém ve vztahu, byť nikoliv v oblasti sexu,“ radí terapeutka.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek