KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Poznejte, na co máte talent

Ptáte se někdy sami sebe, jestli se ve vás neskrývá nějaký dosud neobjevený talent? Co když se celý život věnujete něčemu nesprávnému? Co když se váš skutečný talent skrývá v něčem úplně odlišném? Pokud vás někdy podobné otázky napadají, nejste v tom sami. Takto se trápí mnoho lidí bez ohledu na věk.

...

Vyhraňte si kousek času pro sebe a zkuste spolu s námi poznat sami sebe. S pomocí účinné techniky nazvané „analýza lidského osudu“, kterou vynalezl psycholog Ivan Pirogov, snadno odhalíte hlubiny své duše a objevíte své skryté talenty.

Vezměte si tužku, kousek papíru a můžeme začít!

Krok č. 1

Pojmenujte svůj sen.

První věc, kterou musíte udělat, je rozpomenout se na všechny věci, o kterých jste kdy snili. Po čem jste toužili jako dítě? Jako dospívající? Jako student, jako dospělý člověk? Čím jste se chtěli stát? Čeho jste chtěli dosáhnout? Co byl váš sen? A o čem sníte nyní?

Všechny sny si zapište.

Krok č. 2

Rozdělte „mít“ od „být“

Takže máte před sebou seznam snů. V tento okamžik je musíte rozdělit do dvou kategorií. Do kategorie „mít“ a do kategorie „být“.

Sny v kategorii „mít“ – to jsou sny týkající se vlastnictví. Sny o tom, že budete něco vlastnit (ať už je to cokoli).

Sny v kategorii „být“ – to jsou sny o vás samých, o tom, jak jste chtěli vidět sebe. Dále budeme pracovat jen s těmito sny.

Krok č. 3

Jaký bod u vás vyvolává emoce?

Přečtěte si znovu seznam svých cílů z kategorie „být“. Cítíte při čtení něco? Věnujte pozornost svým pocitům. Pokud pocítíte u nějakého bodu zvláštní vzrušení – bingo! Zapište si to.


Krok č. 4

Co si přejete udělat?

Ke všemu, co jste si doposud zapsali, přidejte seznam všech činností, které vám přinášejí potěšení. Postupujte podobně jako se svými sny. Začněte u toho, co vás těšilo jako dítě. Co jako dospívajícího. Nakonec seznam zakončete činnostmi, které vám přinášejí radost v současnosti.

Krok č. 5

Rozhodněte, co je důležité a co ne

Pečlivě překontrolujte svůj seznam snů a sledujte své emocionální reakce. Představte si každý bod ze seznamu a vnímejte své pocity. Zavřete oči a představujte si, že se vám daný sen splnil. Jaké emoce ve vás daný bod probouzí?

Přiřaďte ke každému bodu sílu emocí, které ve vás probudil, od 0 do 10.

Krok č. 6

Zbytečné nemilosrdně vyškrtněte

Sen s nejnižším skóre vyškrtněte. To je sen, kterého se nyní můžete vzdát navždy. Možná pro vás býval kdysi důležitý, ale v současné době pro vás nehraje roli.


Krok č. 7

Seskupení kvalit

Před vámi nyní leží seznam vašich vrozených talentů a kvalit formulovaných do podoby snů. Zatím jsou jen náhodně nahromaděné a neroztříděné. Pozorně si prohlédněte seznam a zeptejte se sami sebe: Podle jakých prvků bych mohl tyto body roztřídit? Které body mají něco společného?

Například, pokud se mezi vašimi sny nachází položky „chci cestovat“, „chci založit vlastní web“ a položka „chci se naučit španělsky“, je jasné, že tyto dva body lze skloubit. Cestování lze totiž velmi dobře zkombinovat s učením se cizímu jazyku. Bod „založit si vlastí web“ lze zase dobře spojit s cestováním. Výsledkem je, že se všechny tři body krásně propojí a vzájemně doplní.

Krok č. 8

Dejte skupinám názvy

Jakmile jste jednotlivé body seskupili, dejte výsledným skupinám názvy. Název by měl vystihovat podstatu bodů, které zahrnuje. Název by měl vypovídat o vašem vrozeném nadání, které vyplývá z propojení vašich snů.

Název skupiny může například znít „schopnost pomáhat lidem“, nebo „schopnost vyhledávat informace, hledat odpovědi a řešit záhady“.


Krok č. 9

Najděte spojitost mezi skupinami

Jsme téměř u konce! Zbývá už jen najít provázanost mezi jednotlivými skupinami. Co mají společného?

Nejprve si vypište názvy skupin do samostatného seznamu. Zamyslete se nyní nad názvy skupin a přemýšlejte. Má jedna skupina něco společného s druhou? Existuje propojení? Praxe dokázala, že spojitost mezi skupinami existuje vždy. Stejně jako jsou provázány myšlenky v našem podvědomí, tak jsou provázány i naše myšlenky a přání.

To, co je spojuje, jsou vaše kvality. Vaše talenty. Vypište všechny kvality, které vám při čtení přicházejí na mysl.

Krok č. 10

Přemýšlejte o tom, jak využít vaše talenty

Přemýšlejte (a zapisujte si!) o všech možnostech, jak by se daly vaše talenty využít v reálném životě. Jaká profese nebo jaká činnost je s nimi spojená? Může se stát, že vaše talenty se hodí k více rozličným profesím? Čím více možností naleznete, tím lépe.


Krok č. 11

Nakonec identifikujte ty věci, které máte rádi!

Máte před sebou seznam možností, jak by se daly vaše kvality využít? Výborně. Nyní každý bod ohodnoťte od 0 do 10 podle toho, jak moc rádi byste danou možnost zrealizovali. Nulou ohodnoťte naprosto nepřijatelné možnosti a 10 ty, které vás lákají nejvíce.

V tuto chvíli konečně znáte konkrétní směr, kterým byste se měli dát. Vydat se touto cestou vám nepřinese jen úspěch, ale i radost v životě a dost možná i peníze. Konec konců, když děláme to, co nás baví a pro co máme talent, děláme to dobře.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek