KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Připravte se na mezinárodní festival her v Praze

Na podzim nás v Praze opět čeká mezinárodní festival her s názvem Deskohraní, který se letos dočká již svého 16. ročníku. Tento tradiční podnik plný herní zábavy pro malé i velké bude zároveň spjatý se středoevropskou olympiádou duševních sportů, nebo také Mind Sports Olympiad, založenou původně v roce 1997 v Anglii.

...

Devítidenní festival konaný v posledním říjnovém týdnu obehnaném dvěma víkendy láká dlouhodobě tisíce návštěvníků, k nimž se přidávají stovky účastníků turnajů v nejrůznějších deskových či karetních hrách. Místem konání je od prvopočátku Tyršův dům, známý též jako Michnův palác patřící České obci sokolské, který dodává tomuto setkání jedinečnou atmosféru. Pro neustále se zvětšující základnu pravidelných návštěvníků se otevírají postupně další a další části tohoto barokního paláce, ve kterém tak každý najde nejednu hru padnoucí do aktuálního rozpoložení nálady.

Dle nejnovějších studií lze moderní populaci hráčů rozdělit do osmi škatulek dle jejich vlastností, které je předurčují k hraní určitých druhů her. Ať již tedy patříte mezi milovníky fantasy, kterým je skutečný svět téměř cizí, nebo se řadíte spíše k poctivým hráčům milujících dotyk opracovaných herních prvků a nezaměnitelnou vůni stolních her, v Ludotéce s množstvím her atakujícím pětistovku bezpochyby najdete i tu k vám nejvíce sedící. Je to právě tato herna, která láká nejvíce návštěvníků, protože když už si chcete zahrát něco více či méně neobvyklého, najdete to denně v čase 9 – 22 právě tady.

Díky takto široké škále her je bezpochyby, že nalézt hru šitou na míru možná chvíli potrvá. Předváděcí akce a vysvětlování od znalců jednotlivých her ovšem napomohou snadnější orientaci v tomto světě, který je určen malým i velkým. Nejen pro děti je pak připraven i zábavný program, který kromě mistrovských turnajů, mezi kterými nebudou chybět ani různá mistrovství republiky či špičkové souboje s mezinárodní účastí, nabídne také nespočet soutěží pro začátečníky.


Foto: Flickr

Z téměř nekonečného výčtu her je třeba zmínit některé speciální, v české komunitě hráčů deskových her se vyjímajících. Jednou z kapitol jsou hry, ve kterých o vítězi rozhoduje velikost nabytého území. Klasickými příklady jsou Carcassonne se středověkým rytířským motivem nebo Osadníci z Katanu pro změnu apelující na dobyvačné mořeplavce, kteří si podmaní objevený ostrov. První z her je hráčem velmi dobře ovlivnitelná, zatímco na Katanu má na výsledek velký vliv náhody z hracích kostek. Strategií ovšem i tak zle jít štěstí naproti a využít lépe postavených surovinových polí.

Druhou formou společenských her jsou karetní hry. Mezi tradiční hry se již podařilo zařadit hře Bang!, která skrývá ve formě několika westernových rolí cíle jednotlivých hráčů. Kromě známého šerifa jsou všechny postavy skryté a až svým projevováním si získávají sympatie ostatních spoluhráčů. Tím určí, na které straně dobra a zla budou, zda dlouhé přestřelky známé z divokého západu budou na ochranu šerifa, nebo půjde o dokonalé intriky banditů. 

Mezi novodobé hry s motivy divokého západu patří také kasino, ve kterém je kromě jiného důležitý vliv osobnosti na výběr hry. Klidné osoby najdou výhody při očekávání u rulety, stratégové s ledovým klidem odehrají i nejtěsnější partie blackjacku a elegance se naopak spojí například s baccaratem.

Od elegance se vzdaluje shánění herní obživy v Době kamenné nebo Agricole, kde se hráč rázem ocitá daleko od moderní technologie a místo supermarketů shání potraviny i stavební materiály na svých polích a v dolech. O své živobytí se tak postará každý hráč sám a nejlepší strategií dojde až k vítěznému cíli.

Akci do místy obleněných her vnesou pak dynamické a na manuální zručnost mírně náročnější formy, kde využijete nejen psychických, ale i svých fyzických dovedností. Duch je příkladem sama za sebe. Pětice předmětů ve hře se objevuje na hracích kartách, kdo je dříve uchopí, získává body. 

Obtížnější varianta pak kombinuje i barvu jednotlivých předmětů a vylučovací metodou se musí zvolit jiný předmět v odlišné barvě, než je vyobrazený na kartičce. Krev do žil vhání také Pukec, stolní forma fotbalu či hokeje upraveného do pružinové varianty, kde je úkolem přesunout všechny hrací puky na soupeřovu polovinu hřiště přes malý otvor uprostřed hracího pole.


Čínská hra Go; Foto: Wikimedia

Nejsou to ovšem pouze moderní hry, které dokáží udržet dav ve varu. Deskohraní totiž nabízí milovníkům klasik i několik turnajů v Dámě, jazykovědcům a slovním badatelům neunikne ani Scrabble. Téměř neomezené strategické varianty pak dominují ve hře Go. Právě čínská hra z dob někdy okolo dvou tisíc let před naším letopočtem, která je nyní velmi oblíbená zejména ve východní Asii, v sobě na první pohled v relativní jednoduchosti nabízí obrovský herní potenciál. 

Principem je odebírání kamenů při obklíčení skupiny soupeřových kamenů vlastními a jejich zajetí, za což jsou získávány body. Důmyslná strategie hodná šógunů tak v této hře hraje prim a rozhoduje o vítězi a poraženém. 

Pokud jste se ani v jedné z této her nenašli, vězte, že největší herna na konci října bude v Praze v Ludotéce Tyršova domu. Kdo se pak v některé z těchto her cítí silný v kramflecích, může se bez ostychu zúčastnit některého z turnajů konaných od 22. do 30. října.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek