
Náš mozek pracuje efektivněji
Tendence mluvit sám se sebou nahlas, to je znak geniality.
Nejmoudřejší lidé naší planety často rozmlouvají sami se sebou. To se odráží v jejich vědeckých pracích, poezii, umění… Celá historie nám tento fakt potvrzuje.
Například Albert Einstein rád promýšlel matematické vzorce a složité teorie nahlas. Někdy dokonce o problémech konzultoval sám se sebou.
Kromě toho existuje celá řada studií, které potvrzují, že myšlení nahlas urychluje a strukturuje proces myšlení.
Rychleji nacházíme předměty
„Klíče, klíče… kam jsem je mohl dát? Á, tady jsou!“
Experimentálními metodami bylo zjištěno, že lidé rychleji naleznou požadované objekty, pokud si nahlas opakují, co hledají. Vyslovit jméno toho, co právě hledáme, stimuluje výkon naší paměti, ta se zaměří pouze na požadovaný předmět a nalezne ho mnohem rychleji.
Ovšem je třeba si uvědomit, že tato metoda funguje pouze v případě, že přesně víte (byť si nemůžete vzpomenout), jak vypadá to, co hledáte, a kam jste to položili. Pokud budete tedy hledat něco, co jste na místo neodložili vy sami, fungovat to nebude.
Učíme se rychleji
Děti si často při učení mluví, popisují a opakují si nahlas, co právě dělají. Tím si snadněji zapamatují, jak daný problém řešily, což mohou využít příště, až se s podobným problémem opět setkají.
A nejspíš si už každý z nás všiml, že si mnohem snadněji něco vštípíme, pokud si to nahlas opakujeme. Díky tomu, že slyšíme potřebnou informaci hlasem, který je našemu mozku nejvlastnější a nejpřirozenější, zapamatujeme si ji mnohem rychleji a hlavně trvale.
Lehčeji si tak uspořádáme myšlenky
Téměř každý z nás mívá v hlavě pořádný zmatek, myšlenky neuspořádaně létají ze strany na stranu. Vyslovit nahlas, co nám dělá obavy nebo z čeho máme strach, umožňuje ale myšlenky roztřídit a uklidnit si nervy.
Známá psycholožka Linda Sapadin se domnívá, že k samomluvě se uchylujeme při vážných a těžkých životních rozhodnutích.
„Mluvení nahlas nám umožňuje projasnit mysl, rozhodnout se, co je důležité a co ne, a utvrdit se ve svém řešení,“ říká Linda.
Rychleji dosáhneme cíle
„Od pondělí začnu běhat.“
„Začnu se učit cizí jazyk.“
„Vždycky jsem se chtěl naučit malovat, zapíšu se na umělecký kurz!“
Často si dáváme nejrůznější předsevzetí. Ale všichni víme, jak je to někdy obtížné, stanovit si cíl, vydat se k němu a nesejít z cesty.
Vyslovit takové předsevzetí a nahlas přemýšlet, jak přesně ho dosáhnout, učiní cíl o něco méně těžkým a nedosažitelným, zato mnohem více konkrétním. Umožní vám to vidět věci s odstupem a vydat se na cestu k cíli s jistotou a beze strachu.
A proč ne?
Nakonec, víte, který člověk o vás ví všechno? Kdo vám může nejlépe poradit? Ovšemže, jste to vy. Nebojte se mluvit sami se sebou a naslouchat svému vnitřnímu hlasu.
Komentáře (0)