KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Proč jsou moderní vztahy tak křehké

Moderní život je založen na oportunismu. To znamená, že opouštíme od zásad, které pro nás měly dříve velkou váhu a zaměřujeme se na osobní výhody a prospěch. Motto současnosti zní: Využívej příležitosti!

...

Hlavní prioritou je komfort a prospěch. Zůstáváme s druhým člověkem jen do té doby, dokud nám vztah s ním dává to, co potřebujeme, dokud ve vztahu vládne zamilovanost a harmonie. Jakmile přijdou hádky, neshody a problémy, začneme hledat náhradu. A problémy se objeví vždy a všude.

Proč se to vše ale děje? Pokusíme se na to odpovědět.

Nejsme dostatečně vyzrálí

Často nejsme ochotni a připraveni přistoupit na kompromis, obětovat část svého pohodlí a milovat bez jakýchkoli podmínek. Nechceme čekat, nechceme něco budovat. Chceme všechno teď a najednou. Nedáváme svým citům příležitost růst a vyvíjet se, určujeme jim časový rámec. Ultimátum.


Pleteme si lásku s jinými pocity

Hledáme někoho, kdo s námi bude chodit do kina nebo do klubu, ale ne někoho, kdo nás podrží ve chvíli, kdy to potřebujeme.

Nemáme rádi nudu, a tak hledáme veselého společníka, který nás bude bavit, který změní náš život v dobrodružství. Jenže ne vždy jsme připraveni na změny, které nevyhnutelně přijdou po ústupu zamilovanosti a vzájemných sympatií.


Jsme pohrouženi do každodenního života

Nemáme čas na lásku a nemáme čas poznávat druhého, protože jsme příliš zaneprázdněni honbou za materiálním bohatstvím, kariérou a úspěchem.


Očekáváme okamžité výsledky

Jakmile se zamilujeme, očekáváme hotový a zralý vztah. Zralost a vzájemné porozumění ale přichází s věkem. Abyste se poznali, chce to čas, spoustu času. Budete se poznávat celý život. Ale většina lidí moderního světa nevěří, že by cokoli mohlo stát za jejich čas a trpělivost. A to ani láska.


Dělíme svůj čas mezi mnoho lidí

Mnozí z nás raději stráví každou hodinu s někým jiným, než jeden den s jedním člověkem. V dnešním světě vládne přesvědčení, že je mnohem lepší seznamovat se s lidmi, než je poznávat. Jsme nenasytní, chceme vše najednou. Vstupujeme do vztahů bez uvážení a rozbíjíme je, jakmile narazíme na lepší variantu.

Nedáváme do vztahu maximum, nedáváme druhému to nejlepší z nás, ale přitom chceme, aby to bylo dokonalé.

Setkáváme se mnohými, ale šanci dáváme málokomu.Jsme závislí na moderních technologiích

Živá komunikace se změnila ve zprávy, SMS, hlasové zprávy, chaty, videohovory. Už není nutné setkat se osobně a trávit spolu čas. Nemáme žádná témata k hovoru. Vše jsme už probrali přes chat.


Nevydržíme stát dlouho na stejném místě

Dokonce i myšlenka, že bychom se měli usadit, v nás vyvolává paniku. Spojit svůj život navždy s jednou osobou? Natrvalo? Zůstat na jednom místě, s jedním člověkem? Jsme přesvědčeni, že k tomu nejsme stvořeni.

Stali jsme se sexuálně svobodnými

Sexuální volnost, žádné předsudky, žádné odsouzení. Mladá generace oddělila sex od lásky. Za prvé, lidé mají nejprve sex a až pak se rozhodují, zda k sobě pasují. Sex mimo manželství se stal normou, stejně jako pojmy „otevřený vztah“, „kamarádství s výhodami“ nebo „sex na jednu noc“. Je to tak běžná součást moderního života, že už si to pomalu ani neumíme představit jinak.


Příliš často děláme to, co je praktické

Jen málokdo je v dnešní společnosti a době schopen milovat celým svým srdcem, překonávat obtíže spojené s časovými nebo vzdálenostními podmínkami. Je to nepraktické, nehodí se to? V tom případě do toho nepůjdeme. Neřídíme se svým srdcem, ale rozumem.


Příliš se bojíme neúspěchu

Bojíme se nových vztahů, neseme si s sebou minulé křivdy, bolest, zlomená srdce. To znemožňuje navázat plnohodnotný vztah, uzavíráme se do sebe, stavíme kolem sebe neviditelnou zeď, skrze kterou k sobě nikoho nepouštíme.


Nevážíme si našich vztahů

Jsme zklamáni lidmi, máme špatné zkušenosti, a tak si už nedokážeme cenit vztahu a lásky člověka, který nám ji dává. Nečiní nám pak potíže druhého opustit, byť mu tím zlomíme srdce.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek