KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Stereotypy a předsudky, které je potřeba prostě ignorovat

Každý z nás je občas, aniž by si to uvědomoval, veden stereotypy a předsudky. Na druhou stranu se sami často stáváme oběťmi klišé a předsudků, které se nezakládají na pravdě.

...

Jaké jsou ty nejčastější mýty, které ovlivňují náš každodenní život? A odkud pocházejí?

1.       Blondýnky jsou hloupé

Odkud tento mýtus pochází? Za prvé, existuje názor, že vše začalo v 18. století, když kurtizána Rosalie Duthe zahrála divadelní roli krásné, ale málo inteligentní blondýnky (a později tvrdila, že hrála samu sebe).

Za druhé, je možné, že mýtus „naivní blondýnky“ vznikl až s Marilyn Monroe a jejím filmu „Gentlemen Prefer Blondes“ (Páni mají radši blondýnky).

Roli jistě hrála i analogie s panenkou Barbie.

Jaká je pravda? Každý z nás doopravdy chápe, že barva vlasů s inteligencí nijak nesouvisí. Přesto tenhle mýtus stále přežívá a světlovlasé dívky se s ním běžně setkávají.


mgm

2.       Svět je rozdělen na humanisty a techniky. Humanitní obory studují ženy, technické zas muži.

Kde se tenhle mýtus vzal? Lidé se často domnívají, že matematika je pro ženy příliš komplikovaná. Existuje teorie, podle které muži vždy v historii zastávali specifické funkce: lovili, bojovali. Ženy zatím zůstávaly doma a pečovaly o teplo rodinného krbu. Musely využívat vlastní intuici a vycítit, co který člen rodiny potřebuje. Právě proto jsou lidé zvyklí spojovat ženy s fantazií a emocemi.

Pravda je samozřejmě mnohem složitější. Jistě máte mnoho známých, z nichž se každý věnuje různým oborům, bez ohledu na své pohlaví.


depositphotos depositphotos

3.       Bojová plemena psů jsou extrémně nebezpečná

Bulteriér, americký stafordširský teriér, pitbull, dobrman nebo rotvajler. Všechna tato plemena jsou známa jako nebezpečná a agresivní zvířata, která pravidelně útočí na nevinné lidi. Tento mýtus aktivně podporují i média, která s oblibou zveřejňují případy napadení těmito psy.

Ve skutečnosti neexistují žádná přirozeně agresivní plemena psů. Existují pouze špatně vychovaní psi. Pravda samozřejmě je, že velký a mohutný pes dokáže napáchat větší škody, protože má jednoduše větší sílu.

Podle Mezinárodní kynologické federace neexistuje nic jako „bojové plemeno“.

4.       Muži jsou mlčenliví a ženy upovídané

Kde má tenhle stereotyp svůj původ? Psycholožka Louann Brizendine došla v roce 2007 k závěru, že ženy vysloví denně asi 20 000 slov a muži asi jen 7 000. Tato teorie vešla okamžitě do podvědomí lidí a přetrvává až dodnes.

Jaká je skutečnost? Nejnovější výzkumy ukazují, že pokud máme příležitost, napovídáme toho všichni stejně hodně. Ženy pouze většinou otevřeněji hovoří o svých problémech, což jim pomáhá zmírnit napětí. U mužů je takové chování považováno za slabost, a tak si své starosti obyčejně nechávají pro sebe.


depositphotos.

5.       Všechny studie britských vědců jsou bláznivé

Témata, kterými se britští vědci zabývají, jsou někdy skutečně zvláštní. V Británii funguje grantový systém, z toho důvodu je nejvýhodnější zapojit se do takového výzkumu, který má šanci zaujmout veřejnost a novináře. Z toho důvodu často slýcháme o podivných výzkumech britských vědců.

Nesmíme ale zapomínat, že ve Velké Británii existuje celá řada opravdu velkých mozků, jejichž přínos je pro vědu nedocenitelný. O jejich závěry se pouze novináři tolik nezajímají, a tak o nich neslyšíme.


wikipedia eastnews universalstudios 

6.       Ženy jsou maniačky do nakupování

Existuje mýtus, který říká, že jakmile vejde žena do supermarketu, probudí se v ní dávný instinkt sběrače. Stejně jako musely pravěké ženy prozkoumat celé okolí a najít to nejchutnější k jídlu, prozkoumávají i moderní ženy všechno zboží v obchodech a hledají to nejlepší. Právě proto tráví prý ženy mnoho času nakupováním.

Muži byli oproti tomu připraveni zaútočit bez meškání na mamuta. Proto se i dnešní muži vrhají na první zboží, které uvidí.

Ve skutečnosti bychom neměli zevšeobecňovat. O pravěké historii toho víme velmi málo, a co se týče instinktů, které si z té doby přinášíme až do dnešních dob, nejde o víc než pouhé teorie.


ekladata

7.       Růžová je barva pro dívky, modrá pro chlapce

 Růžová je barva pro dívky – to si myslí všichni, ale jen málokdo přemýšlí o důvodech. Proč jsme vlastně tak přesvědčeni o tom, že růžová patří dívkám? Možná vás to překvapí, ale nebylo to tak vždycky. Ještě před druhou světovou válkou byla růžová považována za neutrální barvu, stejně jako kterákoliv jiná. Po válce začala být barva spojována s dívkami (nejspíš v souvislosti s květinami).

Modrá byla ovšem spojována s barvou námořnických uniforem, vážností a mužností.

Viníkem byl s největší pravděpodobností obyčejný marketing – výrobci dětského oblečení dokázali prodat více zboží, jakmile ho začali barevně dělit na „chlapecké“ a „dívčí“.


depositphotos

8.       Muži, kteří nosí brýle, jsou chytří a seriózní

Proč si to myslíme? Asociace, která za tímhle mýtem stojí, je prostá: Člověk, který nosí brýle, zřejmě četl tolik knih, až si z jejich čtení zkazil zrak.

Jaká je skutečnost? Vědci souhlasí s tím, že ti, kteří stráví venku v přírodě málo času (zejména v dětství), mohou mít skutečně problémy se zrakem. Zrak také ovlivňuje genetika a časté namáhání očí. Lidé, kteří jsou často zavřeni doma, studují a čtou, mají větší šanci na to, že budou muset v budoucnu nosit brýle.

Nicméně, žádná přímá souvislost mezi brýlemi a inteligencí nebo vzdělaností neexistuje. Je mnoho možných příčin poškození zraku. A rozhodně ne každý vzdělaný a inteligentní člověk potřebuje brýle.


depositphotos 

9.       Rockeři jsou agresivní, nevlídní a vulgární

Rocková hudba byla v celé své historii spojována s protestem. Každý z nás někdy zuří: žijeme ale ve společnosti, která nás nutí naše emoce tlumit. Rock pocity neskrývá, naopak. To ale neznamená, že ti, kteří tento žánr poslouchají, nejsou přátelští a laskaví lidé.

 

depositphotos

A na závěr

Shromáždili jsme ty nejběžnější klišé, abychom pomohli každému z nás uvědomit si, kolika věcem věříme, aniž bychom se zamysleli nad fakty. Je čas zbavit se zbytečných a neodůvodněných stereotypů. Zapojte se do boje proti předsudkům a stereotypům, které vládnou našemu světu. Sdílejte své vlastní zkušenosti.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek