KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Tajemství funkčních vztahů? 1 výčitka na 3 pochvaly

Přemýšleli jste někdy o tom, že pro udržení šťastného a fungujícího vztahu je důležité zachovávat určitou rovnováhu mezi kritikou a chválou vašeho protějšku? A že nemusí jít nutně o vztah milostný, ale že se to týká i jakýchkoliv jiných vztahů - rodinných, pracovních či kolegiálních?

...

Pokud budeme s chválou šetřit, bude druhý nespokojený. Pokud si necháme pro sebe kritiku, budeme zase nespokojení my sami. Co s tím? Vědci provedli řadu výzkumů, aby odhalili ideální poměr mezi chválou a kritikou. Jejich poznatky jsou skutečně zajímavé.

Losada Line

Koeficient Losada vyjadřuje poměr mezi pozitivním a negativním. Poprvé se tímto poměrem zabýval psycholog John Gottman, který zkoumal stabilitu manželství. Přes více než 40 let analyzoval více než 3000 manželských párů. Vzhledem k studování poměrů mezi pozitivním a negativním ve vztazích dokázal nakonec u párů odhadnout pravděpodobnost rozvodu s 90 % přesností.

Později psycholog Marcial Losada analyzoval stovky obchodních skupin a jasně definoval hranice maximální efektivity týmu.

Proč je poměr 1:3 tak důležitý?

Představte si vztah jako loď. S plachtami. Vítr, který plachty nadouvá a žene loď dopředu, je chvála. Kormidlo, které určuje směr, je konstruktivní kritika. Pokud budete točit kormidlem jako o život, ale nebude vát žádný vítr, loď se nikam nepohne. Pokud bude vítr vát, ale nikdo nebude stát u kormidla, požene se loď nekontrolovaně kdovíkam.


Jestliže budete jen chválit a vědomě zavírat oči před každým partnerovým nedostatkem, loď se stane nekontrolovatelnou.

Koeficient Losada se rovná zhruba 3 pozitivům na 1 negativum. To je minimum k dosažení vysoké výkonnosti týmu, ať už jde o kolegy, přátele nebo členy rodiny. Maximum je asi 7 pozitiv na 1 negativum.


Vše, co je za hranicemi těchto hodnot, vede nevyhnutelně ke zhoršení vztahu. Takže pamatujte. Minimálně 3 a maximálně 7 pochval na jednu kritiku!


Bez pozitivního přístupu a ochoty pracovat na sobě se vztah dřív nebo později rozpadne. To je zřejmé. Stejně špatné jako druhého nikdy neoceňovat a nechválit, je ale i ignorovat všechny problémy a zavírat oči před všemi negativy partnera.

Nezavírejte oči před svými ani před partnerovými chybami, místo zbytečných výčitek se ale snažte přijít s konstruktivní kritikou, která může druhému pomoci zapracovat na chybách a posunout se dál. Zrovna tak si ale ani nezapomínejte vážit pozitiv.

Nezapomínejte, že udržet rovnováhu je důležité v každém vztahu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek