KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

TEST: Otestujte myšlení a charakter svého dítěte

Pro dospělé je někdy nelehké pochopit, co se odehrává v mysli jejich dětí. Ale s pomocí těchto jednoduchých a zábavných testů bude nalezení společného jazyka snadné. Testy pomůžou rodičům pochopit myšlení dítěte a poznat jeho charakter.

...

Marshmallow experiment

Věk: od 4-5 let dál

Tomuto testu se také říká „zkouška odloženého potěšení“.

K čemu je test dobrý? Díky tomuto testu se dozvíte, k jakému myšlení má vaše dítě blíže. Zda ke strategickému, nebo taktickému. Stratég plánuje dopředu, je ochoten vzdát se výhody dnes a těžit zvýšené výhody zítra. Taktik naopak na nic nečeká a pracuje s tím, co je dnes.

Co budete potřebovat? Stůl, židle, místnost (nejlépe prázdnou, kde není nic, co by mohlo dítě rozptýlit, žádná televize, telefon nebo hračky). A nakonec samozřejmě sladkosti.

Jak test probíhá: Před dítětem na stole leží sladkosti (marshmallow, bonbóny, čokoládky nebo cukroví). Vysvětlete dítěti, že tyto sladkosti jsou tu pro něj. Může je ale sníst, až opustíte místnost. Ale za 10 minut se do místnosti vrátíte a přinesete další překvapení. Na stole pak bude sladkostí dvakrát tolik. Pokud ale na stole bude něco chybět, žádné další dobroty nepřibudou.

Na co se zaměřte: Pozorujte chování svého dítěte. Některé děti sní všechno sladké najednou. Mnohé zápasí s pokušením, prohrabují si vlasy, zavírají oči, hrají si s pamlsky, aby rozptýlily myšlenky, ale nakonec neodolají a dobroty sní. Jejich myšlení je taktické.

Jen jedna třetina dětí vyčká na návrat rodiče a dostane svou odměnu. Tyto děti přemýšlejí strategicky.


Hry s barevnými kostkami a omalovánkami

Věk: od 3 do 7 let

Tento test pomáhá určit, zda je vaše dítě spíše introvertní nebo extravertní povahy.

Co budete potřebovat? Pro malé děti je lepší zvolit kostky, pro děti od 5 let omalovánky a pastelky.

Jak test probíhá: Dejte dítěti kostky a dejte mu za úkol postavit dům (pokud půjde o starší děti, dejte jim pastelky a omalovánky). Do práce jim nemluvte, poskytněte malým návrhářům a konstruktérům plnou svobodu.

Na dítě nespěchejte, nechte ho pracovat tempem, které je pro ně pohodlné. Jaké barvy dítě zvolí pro tu či onu plochu nehrají žádnou roli.

Na co se zaměřte: V případě, že dítě při stavbě domku bralo v potaz barevnost kostek (například každá strana domku má jednotnou barvu anebo se barvy pravidelně střídají), vaše dítě má povahu introverta. Nezaměřuje se totiž na formu účel, ale hlavně na obsah a všímá si detailů.

U omalovánek zaměřte pozornost na to, zda se dítě snažilo nepřetahovat jednotlivé linie. Pečlivé vybarvování a nepřetahování je typické také pro introverty.


Test se sladkou a slanou kaší

Věk: Neurčeno

Tato zkouška pomáhá určit, jaké společenské chování je pro vaše dítě charakteristické.

K čemu je test dobrý? Výchova může samozřejmě mnohé ovlivnit, ale jistý způsob chování je nám dědičně dán. Můžeme mít buď tendenci k tomu přiklánět se k všeobecnému názoru, snaze vyhýbat se konfliktům, anebo naopak tendenci k tomu bránit si vlastní názor a stavět se do opozice vůči většinovému postoji. Tato „tvrdohlavost“ značí také předpoklad k vůdcovským schopnostem.

Co budete potřebovat: Několik rodinných příslušníků anebo přátel. Účastnit se mohou dospělí i děti. A samozřejmě talíř sladké krupicové kaše!

Na co se zaměřit: Aniž by se dítěti sdělilo, že půjde o test, sednou si všichni kolem stolu a začnou jíst kaši. Náhle si jeden z dospělých všimne, že kaše je slaná a nedá se jíst. Kaše samozřejmě slaná ve skutečnosti nebude. V tuto chvíli pozorujte reakci dítěte. Po chvíli někdo potvrdí, že kaše chutná skutečně příliš slaně a není dobrá. Dospělí přikyvují a přestávají jíst.

Nyní přichází řada na děti. Položte jim otázku: Je kaše slaná? Některé děti na hru přistoupí a odsouhlasí, že kaše je příliš slaná a nechutná jim. Snaží se tak udržet krok s „týmem“, nejít proti davu. Vlastní názor na chuť kaše pro ně není tak důležitý jako to, aby zapadaly a nevymykaly se postoji ostatních.

Pokud dítě odpoví, že jejich kaše je v pořádku, ve zkoušce pokračujte. Ochutnejte z jeho talíře a prohlaste, že kaše je slaná. Pokud si i pak bude dítě stále stát za svým a bude trvat na tom, že kaše je dobrá, má skutečně jedinečné vůdcovské schopnosti. Není pro ně důležité, co si myslí ostatní, stojí si za svým názorem a ten se také nebojí projevit.Lüscherův test s barvami

Věk: Neurčeno

K čemu je test dobrý? Díky tomuto testu lze během pouhých 5 minut zanalyzovat osobnost dítěte a to na základě jeho výběru barev. Tento test vymyslel švýcarský psycholog Max Lüscher, který věřil, že vnímání barev je sice objektivní a univerzální, ale barevné preference (to, jak se nám barvy líbí) je věc subjektivní a odrážejí psychický stav jedince a definují jeho osobnost.

Test je možné vykonat v ordinaci dětského psychologa anebo zkuste některý z online testů zdarma.

 

Pravák nebo levák?

Věk: Od 2 let

Určit, zda je dítě levák anebo pravák lze poměrně přesně určit už ve 2 letech.

U praváků se obrazotvorná a kreativní hemisféra nachází na pravé straně a logická hemisféra na levé. U leváků je to naopak.

Každý druhý z nás je takzvaně „obojaký“. To znamená, že neupřednostňuje ani levou, ani pravou ruku.

K čemu je test dobrý? Pokud budeme toto znát, bude pro nás jako rodiče snazší zjistit, v jakých činnostech bude dítě dobré a rozhodnout se tak, v čem bychom ho měli podporovat a na jaké kroužky například přihlásit.

Určit dominantní ruku pomáhá rodičům v oblasti vzdělávání. Dříve bylo běžné nutit leváky používat pravou ruku, to je ale rozhodně špatně a nepříznivě to ovlivňuje vývoj dítěte. Leváci jsou navíc většinou skvělí umělci, malíři anebo spisovatelé.

Jak test probíhá? Existuje mnoho možných variant.

Varianta pro ty nejmenší děti: Pozorujte, jakou ruku vaše dítě používá nejčastěji. Nabídněte mu pastelky, lžíci nebo vidličku (ale s příbory opatrně!) nebo lopatku na pískoviště.

Varianta pro děti od 3 let: Řekněte dětem, aby si propletlo prsty rukou. Pokud je dítě proplete tak, že nahoře bude palec pravé ruky, je pravák. Pokud nahoře bude palec levé ruky, je levák.


Experiment Dr. Clary M. Davisové

Dr. Davisová přišla s teorií, že už ve velmi mladém věku mozek dítěte samostatně rozhoduje, jak se má správně stravovat. Při prvním experimentu vybrala doktorka 3 děti ve věku od 8 do 10 měsíců. Tyto děti byly doposud krmeny pouze lidským mateřským mlékem, a proto neměly naučené žádné stravovací návyky. Nyní dostaly na výběr z 8 různých potravin. Na každém talíři nebo v misce bylo jiné jídlo: zelenina, ovoce, vejce, obilná kaše, maso, chléb, mléko, voda, džus.

Děti se samy měly rozhodnout, co si přejí. Jestliže dítě ponořilo ručku do rýžové kaše a poté ji olizovalo, potom mu podali lžičku obilné kaše. Poté ale znovu čekali, co si dítě vybere dál. Zda bude mít zájem o další sousto kaše nebo si bude vybírat z dalších pokrmů.

Doktorka objevila 3 zajímavé věci.

  • Děti, které byly krmeny podle své vlastní volby, velmi dobře prospívaly. Neobjevovala se u nich obezita ani naopak podváha.
  • Nehledě na to, že vše zprvu působilo zmateně a nahodile, dítě postupně získalo všechny nezbytné složky stravy, jako by bylo živeno podle přesně propočítané speciální diety.
  • V průběhu dnů a dokonce i hodin se chuť dítěte měnila. To ale nemělo vliv na konečný výsledek. Například jedno dítě jedno po dobu pěti dnů pouze zeleninu, ale poté jeden den dostalo chuť na maso. Někdy chtělo dítě hodně mléka, ale pak na mléko z ničeho nic zcela zapomnělo a už ho nechtělo. Podle doktorky z toho jednoznačně vyplývá, že si mozek dítěte sám určuje, co tělo potřebuje.

Stejný pokus opakovala doktorka se staršími dětmi, výsledky byly podobné.

Co dělat a na co se zaměřit: Experiment můžete snadno zopakovat doma. Rozdělte jídlo do misek (zelenina, maso, ryby, ovoce, chléb, obilná kaše, mléčné výrobky, dětské ovocné šťávy a čaj). Nechte dítě si vybrat a podle toho sestavte jídelníček na jeden až dva dny dopředu.

Mimochodem, někteří vědci upozorňují na výběr jídel v závislosti na ročním období. Například v červnu si dítě nejraději vybíralo jahody, kdežto v srpnu mělo nejraději meloun.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek