KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

Věci, které muži a ženy dělají jinak

Muži a ženy jsou v některých ohledech tak odlišní! A odlišnost se projevuje i v každodenních drobnostech. Věděli jste o nich?

...

Svlékání

Muži a ženy se svlékají různými způsoby. Muži často hodí ruce přes ramena a triko vytáhnou za límec nebo rukávy přes hlavu. Ženy oproti tomu překříží ruce vpředu a šaty nebo triko zvedají za spodní lem nahoru přes hlavu. Proto je oblečení, které si svlékne žena, vždy naruby.

Občas muži uplatňují i druhý způsob svlékání, ale ženy nikdy neuplatní ten první.

Pravděpodobně je to způsobeno tím, že muži nosí volnější oblečení, kdežto ženy upnutější.


pinterest livedoor

„Ukažte ruce“

Na tuto výzvu muži i ženy natáhnou ruce před sebe, aby ukázali, že nic ve svých rukách nedrží. Muži ale dlaní vzhůru a ženy naopak. Pravděpodobně chtějí předvést své krásné nehty.

Házení míče

Muž obvykle zvedne míč nad hlavu a hodí ho z pozice za svou hlavou. Žena hází obvykle zespoda a drží míč oběma rukama.

Zívání

Muži si při zívání zakrývají ústa rukou stisknutou v pěst. Ženy poněkud elegantněji celou dlaní.


pinterest dailymail

Jak slyší

Ženy slyší lépe než muži a dokonale rozlišují zvuky o vysoké frekvenci. Ženský mozek je totiž naprogramovaný k tomu, aby slyšel výkřik nebo pláč dítěte, proto se žena může probudit uprostřed noci, zatímco muž nic neslyší a spí dál.

Podobně to funguje s každým mláďátkem. Pokud například někde naříká kotě, pravděpodobně ho jako první uslyší žena. Na druhou stranu, je pravděpodobné, že když muže na mňoukání upozorníte, bude on tím, kdo ho jako první najde. Muži mají totiž lepší orientační smysl a dokážou určit směr podle zvuku.

Sezení

Žena sedí s nohou přehozenou přes nohu anebo prostě s koleny u sebe. Když si sedají, drží nohy u sebe. Muži se oproti tomu nejraději svalí do křesla s koleny široce od sebe.

Částečně je to jistě způsobeno tím, že nosíme různé oblečení. Žena v krátké sukni nechce způsobit přílišnou pozornost. A mužsky styl vychází z jeho živočišných pudů: Ukazuje tak svou mužnost.


instyle tatler

Rozlišování mezi levým a pravým

Muži operují buď pravou, nebo levou mozkovou hemisférou, proto nikdy nezamění levou a pravou stranu. Pokud se ale zeptáte ženy, aby vám řekla, která ruka je levá, pravděpodobně neodpoví úplně okamžitě, ale napřed se na ruce zadívá. Přitom se jí v hlavě vybaví vzpomínka na to, na jaké ruce nosí prstýnek nebo kterou rukou píše. Proto se musí muži po celém světě hněvat na ženy, když říkají třeba „a tudy doleva“ a přitom ukazují doprava.

Vidění

Muži vidí obvykle daleko před sebe, ženám někdy až připadá, že mají místo očí snad dalekohledy. Říká se tomu „tunelové vidění“ a pravděpodobně se vyvinulo v době, kdy muži potřebovali zahlédnout kořist na velkou vzdálenost a sledovat ji.

Ženy sice nevidí tak daleko, ale mají lépe vyvinuté periferní vidění. Žena vidí více z prostoru kolem sebe, což jí umožňuje mít dítě na očích, včas zpozorovat blížící se nebezpečí a dítě před ním ochránit.

Možná to je důvodem, proč muži často neví, kde co leží a nemohou nic najít, zatímco žena přijde, rozhlédne se a během pár vteřin najde klíčky od auta, peněženku, ponožky nebo cokoli dalšího, co muž nemohl najít. Ženy se pak na muže zlobí: vždyť všechno bylo právě tam, kde to být mělo!


1tv

Na podobný rozhovor si vzpomene snad každá žena na planetě:

„Kde je olej?“

„Na poličce vedle lednice.“

„Dívám se tam a nic tu není.“

„Je tam. Dala jsem ho tam před deseti minutami.“

Muž už se rozčiluje: „Ne. Není tu. Musela jsi ho dát někam jinam. Tady žádný není. Vzpomeň si. Kam jsi ho dala?“

Po těchto slovech přijde žena do kuchyně, přistoupí k poličce vedle lednice, natáhne ruku, vezme olej a podá ho svému muži.

Mimochodem, tato odlišnost mezi mužem a ženou má podle statistik vliv i na řízení. Ženy se díky perifernímu vidění obvykle vyhnou haváriím spojeným s bočními nárazy. Na druhou stranu mají hůře vyvinutý orientační smysl a prostorovou představivost, a proto mají častěji problémy při parkování.

Oblékání a zavazování županu

Za prvé, ženy si župan zavazují přesně kolem pasu, v tom nejštíhlejším místě. Důvodem může být to, že se žena snaží zdůraznit svou postavu a nevypadat v županu jako v neforemném „pytli“. Muži si župan zavazují kolem beder a spíše ledabyle.

Za druhé, ženy si přehazují pravou stranu županu přes levou, muži naopak levou přes pravou.


dailymail pinterest 

Schopnost empatie

Ženy okamžitě dešifrují všechny slovní, vizuální a další signály těla. Vejdou do místnosti a ihned vycítí, kdo se cítí dobře, kdo je naštvaný a kdo smutný. Proto ženy často nepokládají za nutné být konkrétní ve svých žádostech nebo výtkách. Automaticky předpokládají, že muž jejich pocity vycítí, stejně jako to umí ony.

Jenže muži po příchodu do místnosti vidí jiné věci: jako první zhodnotí přátelský či nepřátelský postoj ostatních, podvědomě vyhodnotí potenciální nebezpečí a očima vyhledají možné únikové východy. Všimnou si podrobností jako rozbitých oken nebo světel, která by bylo třeba opravit. Pocity lidí jdou mimo ně.

U žen i u mužů se to vše samozřejmě odehrává na naprosto podvědomé úrovni.

Takže ženy, nečekejte, že váš muž pozná, kdy jste uražená, kdy smutná a kdy potřebujete povzbudit a obejmou. Nebojte se mluvit přímo a konkrétně. Pokud se vás muž zeptá, co se děje, ale vám se o tom nechce mluvit, klidně odpovězte: Ano, urazilo mě, cos řekl, ale nemám náladu to v tuhle chvíli rozebírat. Neříkejte ale, že se nic neděje.

A muži, snažte se více číst mezi řádky, větší váhu přikládejte mimice a gestům, než pouhým slovům.

Multitasking

O téhle ženské vlastnosti se vedou spory už dlouho. Muži se údajně dokážou v jedné chvíli soustředit jen na jeden problém nebo jeden úkol. Když mluvíte na muže během toho, co se holí, může se říznout. Oproti tomu ženy jsou prý schopné provádět mnoho úkonů zároveň. Vaří, přitom telefonují a mezitím uklízí.

Tato schopnost se pravděpodobně rozvinula v době středověku a raného novověku a souvisí s rozdělením sociálních rolí. Žena musela zůstávat doma a postarat se o všechny domácí práce a přitom pečovat o děti. Oproti tomu muž venku pracoval se zemědělskými stroji. Kdyby se nechal rozptýlit, neměla by jeho rodina co jíst.

Podle některých názorů ovšem tento rozdíl mezi muži a ženami v dnešní době již mizí a brzy vymizí docela. Muži jsou totiž mnohdy nuceni věnovat pozornost mnoha věcem zároveň, a tak se i u nich rozvíjí schopnost multitaskingu.

Jak prožívají těžké situace

Když zažívá složitou životní situaci žena, má tendenci o ní hovořit. Mluvit o problémech je sice nevyřeší, jak často říkají muži, nicméně může ženě psychicky ulevit a pomoci jí srovnat si myšlenky. Proto ženy mluví se svými kamarádkami, proto si píšou deníky, proto přispívají na sociální sítě. Čím více o problému diskutují, tím se jim jeví menší a méně komplikovaný. Jakmile sdílí svůj problém s ostatními, už z něho nemá takový strach.

A jak s podobnou situací vypořádá muž? Pustí si fotbal, lehne si na pohovku, mlčí a mračí se. Nechce s nikým mluvit, rozhodně nestojí o poplácávání po zádech a objetí. Muž se potřebuje napřed uklidnit, teprve pak začne hledat řešení – s chladnou hlavou a racionálně. Nebo se o to přinejmenším pokouší. V každém případě je odhodlaný zvládnout vše sám, nikoho svými potížemi nezatěžovat, nikoho neprosit o pomoc, nikomu se nesvěřit.


dailymail telegraph 

Způsob, jakým si ukládají informace

Ženská paměť by se dala přirovnat k velké knihovně. Je v ní spousta polic a všechny knihy a dokumenty na svých místech. Pamatují si všechno. Kdo má kdy svátek, kdo má co rád. Muži si oproti tomu pamatují jen to, co je pro ně opravdu důležité a ženy obviňují z toho, že si pamatují „kdejaké hlouposti“. Ženy zase vyčítají mužům, že si nikdy nic nepamatují.

Nevyčítejte si zbytečně své drobné odlišnosti. Pravda je, že každý jsme jiný, ale zároveň jsme v mnohém jeden druhému podobní. Společně můžeme utvářet páry, které se budou doplňovat a společně zvládnou všechny životní situace. Obdivujte druhého za jeho odlišnosti. Oceňujte, v čem je váš partner lepší, vždyť právě tohle je pravý význam fráze „protiklady se přitahují“!

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek