KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Britské trhovnici zakázali prodej hrnků s templářskou symbolikou kvůli „urážení“ muslimů

Tina Gayleová (56), která roky prodává na trhu v Loughborough především vyprodané knihy, dostala zákaz prodeje kvůli stížnostem na její nabídku templářských hrnků, které mají urážet muslimy.

...

Hrnek urážející muslimy

Městská rada měla Gayleové říci, že na její prodej hrnků s templářskou symbolikou za 6 liber byla nahlášena stížnost a že by je měla ze svého stánku raději odstranit. To dotyčná odmítla, za což následně obdržela zákaz prodeje na trhu, na který dojíždí poslední tři roky.

„Není to fér. Rada mi řekla ohledně stížnosti na hrnky a o tom, že uráží muslimy. Řekli mi, abych je odstranila. Podle mě je to směšné a řekla jsem jim, že je neodstraním. V pátek jsem od nich obdržela dopis, který říká, že mám zákaz prodeje na trhu, přičemž před vyhozením z trhu máte obdržet nejdříve tři varování. Asi jsem provedla něco vážně hrozného, když mě rovnou vyhodili,“ dodává Gyloeová pro MailOnline.

„Podle stížnosti je nabídka hrnků s templáři urážlivá, neboť během křížových cest před 710 lety zabíjeli muslimy. Templářstí rytíř však byli bojovní mniši, kteří chránili poutníky při cestě do Jeruzaléma, aby zabránili jejich okrádání. Oni nebyli armáda, která zabíjela. Týden okolo 13. října je navíc důležitým dnem pro templáře, neboť tehdy byli zajati králem Francie a pobiti,“ vypočítává Gayleová důvody, proč je podle ní prodej hrnků v pořádku.

Varování kvůli nacistické propagandě

Gayleová byla již dříve radou varována ohledně prodeje pamětihodností nacismu. Na tato obvinění však Gayleová reagovala tím, že řada jejích zákazníků jsou herci, kterým knihy o uniformách a dalších předmětech pomáhají při tvorbě jejich rolí.

„Bude to velká škoda, pokud vezmou obyčejným lidem šanci dohledat si historické informace, které chtějí najít. Jedná se v podstatě o odebírání individuálních práv,“ dodává Gayleová, která si za svým prodejem pevně stojí a která tvrdí, že za oběma stížnostmi stojí tatáž osoba.

Městská rada na dotaz ohledně vysvětlení situace vydala prohlášení, v němž říká, že chce, aby „veřejnost měla bezpečný a příjemný zážitek, když navštěvuje trhy, a má povinnost zajistit, aby prodávané předměty nezpůsobovaly veřejné pohoršení, ohrožení bezpečnosti a ztrátu dobré reputace.“

Podle rady Gayleová dříve prodávala i hrnky s nacistickými symboly, které byly moderní, nikoliv dobové výroby.

Po jejich odstranění na žádost rady začala Gayleová prodávat právě hrnky s templářskou symbolikou, které jí měly pomoci zaplatit drahý provoz stánku.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek