KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Syrský režim zahájil evakuaci občanů z obléhaných měst

Syrská vláda a povstalecké skupiny dle aktivistů zahájily operaci s cílem přesunout lidi z obléhaných měst, kde občané často žijí bez jídla, léků a jsou každý den vystaveni násilí a deprivaci.

...

Obyvatelé severozápadních měst Foah a Kefraya jsou nyní přepravováni do oblastí kontrolovaných vládou poblíž Aleppa.

Lidé z povstaleckého města Madaya, které se nachází nedaleko Damašku, jsou přepravováni do provincie Idlib pomocí autobusů. Zatím není jasné, zda je evakuováno také nedaleké město Zabadani, které je v dohodě rovněž zahrnuto.

V rámci operace bude evakuováno více než 30 000 lidí.

Minulý měsíc popsala OSN situaci ve zmíněných čtyřech městech jak „katastrofickou“. Více než 64 000 civilistů zde bylo „uvězněno v cyklu každodenního násilí a deprivace“. Mnoho lidí údajně zemřelo v důsledku nedostatku jídla či léků.

Města Foah a Kefraya, jejichž obyvatelé jsou povětšinou šíitští muslimové, jsou od března 2015 obklíčeni povstalci a sunitskými džihádisty napojenými na Al-Káidu.

Města Madaya a Zabadani, která jsou převážně sunitská, jsou od roku 2015 obléhána syrskou armádou a bojovníky z libanonského šíitského islamistického hnutí Hizballáh.

Válčící strany však během posledních 2 let několikrát umožnily OSN a Červenému kříži, aby v rámci tzv. „Dohody čtyř měst“ (Four Towns Agreement) poskytly místním pomoc a odvezly omezené množství nemocných a zraněných lidí.


Lidé, kteří chtějí být z měst Foah a Kefraya evakuováni, budou údajně převezeni do vládou kontrolovaných oblastí poblíž Aleppa, zatímco obyvatelé měst Madaya a Zabadani budou v případě, že chtějí města opustit, převezeni do povstaleckých oblastí v okolí města Idlib a Jarablus.

Dohodu o evakuaci zprostředkoval Írán, spojenec syrského prezidenta Asada, a Katar, který naopak podporuje povstalce. Nicméně kritici tvrdí, že jde o nucenou demografickou změnu. V těžko přístupných a obléhaných oblastech Sýrie aktuálně žije zhruba 4,7 milionu lidí.

Ministři zahraničí Ruska, Sýrie a Íránu se mezitím chystají na setkání v Moskvě. Půjde o první setkání těchto tří spojenců od doby, co Spojené státy vypálily 59 raket na syrskou leteckou základnu Shayrat.

Spojené státy tvrdí, že šlo o reakci na údajný chemický útok syrské vlády v povstaleckém městě Khan Sheikhoun, při kterém zemřelo více než 80 lidí. Syrský prezident Asad provedení útoku popřel a zprávy označil za „vymyšlené“.

Účelem setkání ministrů v Moskvě bude dle BBC pravděpodobně zvážení dalších kroků, včetně toho, jaké vyšetřování případně podpoří.


Autor: VoZ

Zdroj: BBC

Foto: Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek