KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

14 995 jaderných zbraní: Tabulka národů vlastnících nukleární zbraně

Podle deníku The Washington Post má Severní Korea více než trojnásobek nukleárních zbraní, než odborníci odhadovali. Nový průzkum provedla zpravodajská agentura amerického ministerstva obrany v červenci letošního roku. Kim Čong-un podle všeho ovládá až 60 jaderných zbraní, přičemž na celém světě jich je téměř až 15 000. 

...

KLDR pracuje na miniaturizaci jaderných hlavic

Stockholmské mezinárodní středisko pro výzkum míru rovněž ještě v červenci odhadovalo, že má KLDR zhruba 10 až 20 jaderných zbraní. Oproti nově zjištěným informacím je to však značný nepoměr.

Izolovaný stát, který je nyní středem pozornosti kvůli svým výhružkám ohledně útoku na americkou vojenskou základnu na ostrově Guam, pracuje na miniaturizaci svých jaderných hlavic tak, aby mohly být umístěny na hlavice mezikontinentálních balistických střel. Nedávné testy těchto střel naznačují, že by byly schopny doletět až do New Yorku nebo Washingtonu.

Jaderné zbrojení se však vyvíjí i v ostatních světových velmocích, předně v USA a Rusku, které mezi sebou neustále udržují velice napjaté vztahy.


Vysvětlivky: Deployed - Nasazené,Stockpiled - V zásobě, Retired - Připraveny k demontáži, Total - Celkový počet

A: Podle některých údajů má Pákistán kolem 130 až 140 jaderných zbraní, které nejsou sestaveny. K sestavení by došlo pouze v případě, pokud by měly být tyto zbraně použity.

B: Podobně jako Pákistán má i Indie kolem 120 až 130 nesestavených nukleárních zbraní. 

C: Podle zprávy získané deníkem The Washington Post se Severní Korea snaží miniaturizovat své nukleární hlavice a v současné době vlastní 30 až 60 jaderných zbraní. 

Nejvíce jaderných zbraní má Rusko

Prezident Donald Trump už avizoval finanční balíček v hodnotě 1 bilionu dolarů na modernizaci amerických jaderných zbraní, Rusko mezitím navyšuje svůj rozpočet, aby mohlo udělat totéž. Americký prezident na to konto dokonce uvedl: „Nechť je zahájen závod ve zbrojení.“

Bulletin amerických jaderných vědců reagoval na toto zbrojení svým vyjádřením o tom, že je lidstvo v současnosti „2 minuty a 30 vteřin od apokalyptické půlnoci.“ Podle odhadů je na světě v současnosti zhruba 14 995 jaderných zbraní, přičemž nejvíce jich má Rusko (7 000), které je následováno Spojenými státy americkými se 6 800 jadernými zbraněmi. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek