KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

20 let od smrti princezny Diany: Hasič zavzpomínal, jak se jí snažil zachránit život

„Dianino srdce se zastavilo, ale podařilo se mi jí znovu rozdýchat. Když jsem uslyšel, že zemřela, bylo to pro mne zničující,“ uvedl hasič, který byl před dvaceti lety jako jeden z prvních na místě nehody automobilu, v němž zemřela princezna Diana. Seržant Xavier Gourmelon uvedl, že si myslel, že princezna nehodu přežije.

...

Lady Diana byla ještě krátce po nehodě při vědomí

„Můj bože, co se stalo?“ byla podle zasahujícího hasiče poslední slova lady Diany, jejíž život vyhasl dne 31. srpna 1997 po nehodě v pařížském tunelu. O chvíli později, co princezna pronesla svá poslední slova, ztratila vědomí a později zemřela v nemocnici.

Xavier Gourmelon, který se na místo nehody dostal jako jeden z prvních, zavzpomínal, jak se Dianě snažil zachránit život. Přiznal se však, že ji v té chvíli ani nepoznal. Princezna dle jeho slov přestala dýchat a tak ji Gourmelon provedl masáž srdce. Diana poté začala opět dýchat. „Všiml jsem si, že měla poraněné pravé rameno, ale jinak jsem si nevšiml ničeho, nebyla ani zakrvácená,“ uvedl hasič.


Xavier Gourmelon (v kroužku) byl mezi prvními, kteří přišli princezně Dianě na pomoc

„Abych byl upřímný, myslel jsem si, že bude žít. Ještě když byla v sanitce, byla naživu a já jsem byl přesvědčen, že tomu tak bude i nadále. Později jsem zjistil, že zemřela v nemocnici,“ zavzpomínal Gourmelon, který o incidentu za posledních 20 let hovořil jen málokdy. Naposledy se o něm rozpovídal během desetiletého výročí od Dianiny smrti v roce 2007. I po dvaceti letech si však stále pamatuje téměř všechny detaily.

„Všiml jsem si, že se hýbe a mluví. Hovořila anglicky a ptala se, co se to stalo,“ řekl francouzský hasič. „Snažil jsem se ji uklidnit, mohla hýbat jen levou rukou, tak jsem ji za ni držel. Už se nepamatuji, co přesně jsem jí řekl, ale mluvil jsem na ní francouzsky,“ vyprávěl Gourmelon.


Poslední fotografie lady Diany. Vpravo řidič Henry Paul, vlevo její bodyguard Trevor Rees-Jones a za nimi princezna Diana

„Když dorazil lékař, vyprostili jsme ji z auta a nejprve jsme ji položili na kapotu a pak na vzduchové lůžko. V tom okamžiku doktor řekl, že její srdce přestalo bít a tak jsme provedli masáž srdce. Srdce zareagovalo téměř okamžitě a pak jsme dali Dianu do sanitky,“ řekl seržant.


Princeznu Dianu miloval celý svět

Hasič se snažil princeznu uklidnit, aniž by v tu chvíli věděl, o koho jde

„Poté přišel kapitán mé posádky a zeptal se mě, jestli jsem ji poznal. Nevěděl jsem, o koho jde, tak jsem se ohlédl do sanitky a poznal její tvář. Každopádně bychom byli udělali to samé, ať by šlo o kohokoliv. Pamatuji si však, že nebyla připoutaná,“ řekl Gourmelon.

To podle všeho nebylo pro princeznu Dianu obvyklé, většinou totiž na bezpečnost dbala a poutala se jak vpředu, tak i vzadu. Její smrt byla ohlášena několik hodin po havárii, kterou přežil pouze bodyguard. Řidič Henry Paul zemřel také.

Památku princezny Diany přišli v předvečer dvacetiletého výročí její smrti uctít i její dva synové - princ William a princ Harry. Před dvěma desetiletími, když princezna Diana zemřela, bylo princi Williamovi 15 let a jeho bratrovi princi Harrymu 11. Tehdy stanuli před branami Kensingtonského paláce, bývalým domovem své matky, oba v tmavých oblecích a s bolestným výrazem ve tváři. Na místo se vrátili i nyní, tentokrát však zvolili mnohem méně formální vzhled.


Zdrcení pozůstalí před dvaceti lety - princ Charles se syny Williamem a Harrym

K branám Kensigtonského paláce si přišli v předvečer výročí matčiny smrti prohlédnout květiny, fotografie a vzkazy, které zde zanechali lidé, jež si chtěli princeznu Dianu připomenout. K Williamovi a Harrymu se připojila i Kate, vévodkyně z Cambridge.


Spolu se svým chotěm a švagrem si Kate prohlédla zahrady Kensingtonského paláce a setkala se s členy osmi charit, s nimiž lady Diana během svého života spolupracovala. Oba princové tak měli možnost dozvědět se něco nového o své matce z vyprávění lidí, kteří s ní blízce spolupracovali.


Členy královské rodiny sledovalo několik stovek přihlížejících. Harryho mezi květinami a vzkazy zaujal balón, který mezi nimi ležel. Williama zase fotografie, na níž byl on se svou matkou ve slunečních brýlích. Před odchodem se princové zastavili u přihlížejících lidí a vzali si od nich několik květinových pugétů, za něž poděkovali a položili je na pamětní místo.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek