KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Afričtí sloni se v důsledku pytláctví začínají stále častěji rodit bez klů, tvrdí vědci

Stále větší počet afrických slonů se rodí bez svých specifických klů. Podle vědců se to děje kvůli tomu, že pytláci již celá desetiletí cílí na zvířata se slonovinou, čímž nejspíš narušili genofond těchto zvířat. 

...

Největším odběratelem slonoviny je Čína

V některých oblastech Afriky nemá kly až 98 % žijících slonic. V minulosti se bez klů rodilo něco mezi 2 až 6 % mláďat, nyní se počty razantně zvyšují. V posledních deseti letech byla téměř třetina všech afrických slonů vybita pytláky kvůli slonovině, po které je v Asii stále velká poptávka. Asi nejvíce si tohoto materiálu s krvavým pozadím cení Čína.

V letech 2007 - 2014 bylo zabito až 144 000 slonů, některé méně známé a méně zastoupené druhy to přivedlo až na kraj vyhubení. Nyní se zdá, že se nová populace afrických slonů bude z velké části rodit už bez klů, podobně jako jejich asijští příbuzní.

Předsedkyně charitativní organizace Elephant Voices (Hlasy slonů) doktorka Joyce Pooleová sleduje vývoj jednotlivých druhů slonů více než 30 let. V rozhovoru pro deník The Times Pooleová uvedla, že vidí přímou souvislost mezi intenzitou pytláctví a procentem samic narozených bez klů ve stádech, která sleduje.

Kly jsou pro slony velice důležité

V národním parku Gorongosa v Mozambiku bylo mezi lety 1977 až 1992, kdy probíhala občanská válka, vyhubeno až 90 % slonů. V důsledku toho je až polovina slonic ve věku nad 35 let bez klů a i když se tato populace dobře zotavuje vzhledem k značnému omezení pytláctví, mláďata už se rodí rovněž bez klů. Jedná se až o 30 % samic narozených od konce občanské války.

„Samice, které nemají kly, s větší pravděpodobností porodí potomky, kteří je také mít nebudou,“ uvedla doktorka Pooleová. Nejvýraznějším příkladem změny genofondu je národní park Addo v Jižní Africe, kde je bez klů až 98 % slonic.

V roce 2008 vědci zjistili, že u slonů, kterým kly zůstaly, došlo ke značnému zmenšení těchto klů oproti slonům, kteří žili o 100 let dříve. I když mohou tyto chybějící výrůstky ochránit slony před pytláky, jejich absence rozhodně není ideální. „Sloni využívají kly k vykopávání potravy a vody, k přenášení větví a stromů, k sebeobraně i k pohlavnímu rozlišování,“ uvedla Pooleová. Podle ochránců přírody jsou sloni, kteří nemají kly, jednoznačně zmrzačení.


Autor: ElS

Zdroj: The Independent

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek