KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Aktivisté vztyčili v německém městě několikametrové kříže na protest proti výstavbě nové mešity

Masivní, 10 metru vysoké dřevěné kříže se objevily ve městě Erfurt v regionu Durynsko přesně v místě, kde má být vystavěna nová mešita. Místní odpůrci mešity tím dali jasně najevo svůj nesouhlas s plány zdejší muslimské komunity, na jejímž pozemku byly kříže postaveny. 

...

První z křížů byl zbořen, aktivisté jej však postavili znovu a k němu šest dalších

První 10metrový kříž se objevil na pozemku začátkem března, postavila jej zde skupina s názvem „Bürger für Erfurt“ (Občané pro Erfurt). Akci podpořila i anti-imigrační skupina „Ein Prozent“ (Jedno procento) ze sousedního Saska, která výstavbu křížů zdokumentovala a video umístila na své facebookové stránky.

Kříž byl krátce po svém vztyčení zbořen, ale iniciátoři protestu jej opět postavili spolu s šesti dalšími kříži různých velikostí. K tomuto kroku došlo poté, co místní muslimská komunita Ahmadiyya oznámila své plány na výstavbu mešity v místě nezastavěného areálu v komerční zóně Erfurt-Marbach. Jednalo by se tak o vůbec první budovu tohoto druhu v Durynsku. V celém regionu doposud existuje jen několik muslimských modlitebních místností v několika městech.

Plán stavby by měl být předložen městské radě v příštích několika týdnech. Starostka Erfurtu Katrin Böhlkeová uvedla, že městské orgány nemohou žalovat stavitele křížů, protože se nenacházejí na pozemcích patřících městu. Starostka však dodala, že už s aktivisty jednala a požádala je o poklidnější formu protestu.

Místní politici ani církve s tímto druhem odporu nesouhlasí

Mluvčí muslimské komunity Ahmadiyya v Erfurtu Mohammad Suleman Malik uvedl, že komunita nevnímá kříže jako provokaci. „Kříž není provokace. Naopak. Bylo by hezké, kdyby kostely, mešity a synagogy stály bok po boku,“ řekl Malik. Mluvčí však uvedl, že je překvapen, že odpůrci mešity vyjadřují svůj odpor prostřednictvím takového náboženského symbolu.

Durynské církve (katolická a evangelická) už protest odsoudily ve společném prohlášení, v němž uvedly, že se jedná o „zneužití kříže jakožto bojového symbolu“. „Jedná se o zneužití křesťanského symbolu. Nemá to nic společného s křesťanským poselstvím lásky. Náš základní zákon jasně káže, že všechny náboženské komunity mají právo svobodně praktikovat své náboženství,“ stálo v prohlášení vydaném počátkem tohoto týdne.

Kříže už zkritizovali i místní politici včetně durynského kancléře Benjamina Hoffa: „Kdo chce protestovat prostřednictvím kříže proti výstavbě mešity v Erfurtu, nerozumí křesťanským hodnotám.“ 

„A já si myslela, že doba křížových výprav už skončila,“ uvedla erfurtská radní Astrid Rotheová. Názory na protestní akci se liší i mezi místními obyvateli.


Autor: ElS

Zdroj: Facebook/MDR

Foto: © Bürger für Erfurt / Facebook

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek