KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Američané zaútočili na Asadovu leteckou základnu, Rusko varuje před ozbrojeným konfliktem

Spojené státy provedly podle Pentagonu během pátku raketový útok na leteckou základnu Shayrat v provincii Homs, která je pod kontrolou vládních sil prezidenta Bašára Asada jakožto odvetný úder za údajné použití chemických zbraní ze strany syrského letectva při útoku na povstalecké město v provincii Idlib.

...

Pentagon uvedl, že z amerických námořních lodí USS Porter a USS Ross plujících ve Středozemním moři bylo na letiště Shayrat vypáleno celkem 59 řízených střel typu Tomahawk.

Americký prezident Donald Trump ve svém prohlášení potvrdil, že rakety zasáhly leteckou základnu, ze které syrská vláda v úterý vedla svůj chemický útok.


Letecká základna Shayrat v provincii Homs na satelitním snímku. Foto: © DigitalGlobe / Courtesy U.S. Department of Defense / Handout via Reuters

Západní světoví lídři útok Spojených států podpořili a vyzvali ruského prezidenta Vladimira Putina, aby urgentně uspořádal jednání s Trumpem za účelem zamezení eskalace syrské krize v širší světový konflikt.

Putin útok označil jako „nelegální akt agrese“ a v reakci smetl ze stolu dosud platnou dohodu o předejití vzdušných střetů ruských a amerických vojenských letounů nad Sýrií.

Dle ruských médií, které odkazují na ruské ministerstvo zahraničí, pozastavilo Rusko také dohodu o předcházení nehodám letadel při operacích v Sýrii a podle některých médií uvažuje Kreml dokonce o úplném přerušení spolupráce se Spojenými státy.

Velmi ostrá rétorika byla slyšet také z úst ruského premiéra Dmitrije Medveděva, podle kterého je americký úder v Sýrii „na pokraji ozbrojeného střetu s Ruskem“.

Podle tvrzení svědků a monitorovacích skupin v oblasti pod kontrolou povstalců svrhly ruské či syrské letouny jako bezprostřední reakci znovu bomby na město Khan Sheikhoun, místo úterního hrozivého chemického útoku, jehož obětmi se stali především civilisté.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault, který sdílel podobný názor také s německým zahraničí Sigmarem Gabrielem, řekl: „Nechceme eskalaci. Musíme zastavit toto pokrytectví. Pokud Rusko jedná v dobré víře, mělo by zastavit a začít vyjednávat. Nechceme zvýšit sázky, ale najít řešení. Realitu (použití chemických zbraní) nemůžete řešit uchýlením se k propagandě.“

Ruský zpravodajský kanál Rossiya 24 zveřejnil první záběry z letecké základny Shayrat, na kterou byl americký útok 59 raket namířen. Video zobrazuje těžce poškozený letecký hangár, jehož střecha je zřetelně proražena v důsledku přímého zásahu. Celkem měl raketový útok střel Tomahawk na letišti zničit 6 strojů Mig-23. Samotná ranvej je ale podle všeho nepoškozená.

Okolo bylo také možné vidět další hangáry, které nebyly útokem zasaženy a neutrpěly poškození.

Guvernér syrské provincie Homs Talal Barazi uvedl, že americký útok přinesl také civilní oběti ve vesnici nedaleko od základny a také přímo na základně. Pro televizní síť RT uvedl, že nejméně 5 lidí zemřelo a 7 bylo zraněno, při čemž 2 z těchto obětí byli civilisté a 3 byli příslušníci vojenského personálu.

Nicméně Syřané, kteří jsou proti Asadovu režimu, americkou reakci na chemický útok oslavují. Jeden z nich na svůj Facebook napsal: 6 zatracených let jsem se dřel, abych viděl tento okamžik. Nemáte ponětí, jakou katarzi to ve mně vyvolává. Každého objímám. Toto je poprvé za téměř 50 let, co byl Asadův režim hnán k zodpovědnosti za svůj spáchaný zločin. Pouze Syřané budou plně rozumět tomu, co to znamená.“


Autor: VoZ

Zdroj: RT

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek