KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Američanka obviněna z využití Bitcoinu pro praní špinavých peněz, které měla posílat Islámskému státu

Žena z New Yorku byla obviněna z praní Bitcoinu a dalších kryptoměn a poskytování těchto nezákonně nabytých peněz tzv. Islámskému státu.

...

Sedmadvacetiletá Zoobia Shahnazová byla obviněna z bankovního podvodu, spiknutí za účelem spáchání trestného činu praní špinavých peněz a také ze samotného praní špinavých peněz.

Shahnazová se narodila v Pákistánu a ve Spojených státech pracovala jako laboratorní technička. Trestní orgány uvádí, že si vzala podvodné půjčky v celkové výši 85 000 dolarů (1,9 milionu Kč), aby si na internetu mohla zakoupit bitcoin.

Bitcoin je internetová měna, jejíž hodnota letos raketově roste i přesto, že není zákonným platidlem. A nejedná se o první případ jejího zneužití pro zločinecké účely. Britské úřady proto žádají, aby tato měna byla přísněji regulována.

Shahnazová podle soudních záznamů žije ve městě Brentwood na newyorském ostrově Long Island a do června letošního roku se živila jako laboratorní technička. Obžaloba tvrdí, že v červenci obdržela pákistánský pas a zarezervovala si do této země let s přestupem v tureckém Istanbulu, při čemž její cílovou destinací byla Sýrie.

Když byla na Letišti Johna F. Kennedyho zadržena, měla u sebe hotovost v hodnotě 9 500 dolarů (přibližně 210 000 Kč), což je těsně pod limitem 10 000 dolarů, které smí člověk legálně vyvézt ze země, aniž by musel dokládat jejich původ.

Prohledání jejích elektronických zařízení následně odhalilo, že hned několikrát vyhledávala obsah týkající se Islámského státu.

Shahnazová nyní čelí až 20 letům za mřížemi u každého obvinění týkajícího se praní špinavých peněz, z obvinění za bankovní podvod by pak mohl vzejít trest odnětí svobody až ve výši 30 let. Její právník Steve Zissou uvedl, že peníze do zahraničí posílala za účelem pomoci uprchlíkům.

„To, co tam viděla, ji přimělo plně se oddat zmírňování utrpení, které mnoho syrských uprchlíků prožívá, a vše, co dělá, je právě pro tento účel,“ řekl Zissou novinářům před budovou soudu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek