KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Američany překvapuje růst Putinova vlivu na Blízkém východě

Dva roky po přímém vstupu Ruska do syrské občanské války to navzdory skeptickým předpovědím vypadá, že toto rozhodnutí přineslo Rusku úspěch. Bašár Asad zůstává v čele země a před Ruskem se rovněž otevírá šance na podílu při poválečné obnově Sýrie. Informoval o tom britský list The Spectator.

...

Omyl amerického ministra zahraničí

Když v září 2015 Rusko začalo přímo vojensky zasahovat v Sýrii na straně prezidenta Bašára Asada, tehdejší americký ministr obrany Ash Carter předpovídal ruský neúspěch podobný nezdaru v Afghánistánu před 30 lety.

Podle Cartera údajně Vladimir Putin tímto krokem pouze „přilévá olej do ohně“ syrské občanské války a jeho strategie přímé podpory Asadovu režimu je předurčena k neúspěchu.

Nyní po dvou letech se zdá, že Carterova slova nebyla příliš prorocká. Britský spisovatel a analytik John R. Bradley pro britský list The Spectator připomněl, že americký pokus vytvořit v Sýrii sunnitský loutkový režim podobný vládě v Afghánistánu v 80. letech naprosto selhal.

Neúspěšná byla též snaha vycvičit, financovat a vyzbrojit místní i zahraniční džihádisty, kteří by ve spolupráci se zeměmi Perského zálivu svrhli Asadův režim.

„Spojené státy se též pokoušely Sýrii využít jako nárazníkovou zónu mezi Íránem a libanonským Hizballáhem, aby tak roztrhly tuto šíitskou osu,“ uvedl Bradley pro The Spectator.

Podle Bradleyho americký plán selhal, protože syrský režim nebyl nikdy tak represivní jako například vlády v Afghánistánu a Pákistánu a respektoval právo na různá náboženská vyznání. I Asadovi liberální kritici se tak v kritickém roce 2015 raději přidali na jeho stranu, aby se k moci nedostaly islamistické teroristické skupiny.

Poválečná obnova v režii Ruska, Íránu a Číny

Před měsícem západní politici v OSN podpořili činnost bloku Přátel Sýrie, který tvoří země Perského zálivu, protiasadovská opozice, Spojené státy a další západní země. Britský ministr zahraničí prohlásil, že podmínkou účasti na obnově Sýrie je Asadův odchod z funkce prezidenta.

Tato prohlášení podle Bradleyho otevírají dveře k syrským investicím pro další země. Před několika týdny se v Damašku konala mezinárodní konference zabývající se obnovou Sýrie. Bašár Asad zde potvrdil, že poválečnou obnovu Sýrie bude vést Rusko, Írán a Čína.

Jedná se přitom o mnohamiliardové částky. Rusko již v současné době do Sýrie dodává zařízení na pomoc při rozvoji hospodářského života, jako jsou například buldozery a jeřáby. Sýrie rovněž začala čerpat výhodné ruské, čínské a íránské úvěry.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
USA pokazili na blízkém východě co mohli. USA by se měli stáhnout z ze Sýrie. Jenom tam napáchali škody a podpořili radikální islám. Intervence USA poškodili křesťany na blízkém východně a pomohli islamistům. V Iráku už křesťané nejsou. Podle nedávné zprávy USA dodaly zbraně do Sýrie v hodnotě dvou miliard dolarů. Většina z těchto zbraní skončila v rukou ISIS přímo nebo nepřímo prostřednictvím "umírněných", kteří si sebou vzali zbraně, když se přidali k ISIS nebo al-Káidě. Kdyby vyhráli takzvaní "umírnění" (ve skutečnosti ISIS) v Syrii, tak by tam křesťané taky nebyli.