KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

ANALÝZA: Proč Japonsko nesestřelí severokorejské rakety?

Čím dál častější raketové testy Severní Koreje vyvolaly výzvy, aby Spojené státy, Japonsko či Jižní Korea použily své zbraně pro sestřelení projektilů z oblohy.

...

V červenci, po jednom ze severokorejských testů, pronesl bývalý generál amerického letectva Chuck Wald poněkud tvrdý výrok: „Zkusil bych sestřelit jednu z jejich testovacích raket namísto pouhého střílení raket do moře kolem Jižní Koreje. Nevím, co jakou zprávu to vysílá. Hádám, že to ukazuje, že dokážeme střílet rakety.“

V reakci na nedávný raketový test, kdy severokorejská raketa proletěla nad japonským ostrovem Hokkaidó, také mnoho japonských uživatelů sociálních sítí vyjádřilo své zděšení nad skutečností, že japonská vláda tuto raketu nesestřelila.

Sestřelení rakety se může jevit jako třetí možnost mezi plnohodnotným útokem a pokračováním v udílení sankcí, které v omezení severokorejského jaderného a raketového programu selhávají. Nicméně tato možnost není bez rizik, která jsou stejně vážná, jako při jakékoli další možnosti.

„Na poloostrově je již tak velké množství vojenské techniky. Myslím, že je zde více než 50% šance, že jí tam ještě přibude a v tuto chvíli nedojde k další eskalaci k něčemu kinetickému,“ řekl Douglas H Paal, bývalý člen Národní bezpečnostní rady Spojených států.


Mezi touto vojenskou technikou se nachází také řada systémů protiraketové obrany, které jsou navržené ke zneškodnění právě těch druhů útoku, se kterými by Pchjongjang mohl vyrukovat.

Jižní Korea i americký Guam disponují protiletadlovým systémem THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), při čemž příští měsíc bude v Jižní Koreji navzdory čínským námitkám umístěn další raketomet tohoto systému.

Spojené státy, Jižní Korea a Japonsko pak mají v dané oblasti k dispozici také obranné lodě se zbraňovým systémem AEGIS a Japonsko nedávno také ukázalo schopnosti své obranné rakety Patriot, když svůj test shodou okolností naplánovalo jen pár hodin po tom severokorejském.

Tento arzenál zní impozantně, nicméně experti žádají obezřetnost.


„Pracujeme na této technologii již 30 let a stále není naprosto bezchybná. Pokud vystřelíme a mineme, poskytneme Kim Čong-unovi nepředstavitelné vítězství propagandy. Jediným reálným případem, kdy se podobná technologie ukázala jako spolehlivá, je izraelský systém Železná kopule, což je však úplně jiná situace,“ řekl Paal.

Dále je také nemožné předpovědět, jak by Kimův režim sestřelení rakety vnímal. Velmi jednoduše by se totiž mohlo stát, že by ho považoval za válečný akt. A I když toto riziko nebereme v úvahu, jsou zde další důvody, proč nezmáčknout spoušť.

„Tyto testy jsou pro Severní Koreu experimentem s jejími schopnostmi, ale méně zřejmou skutečností je, že nám o těchto schopnostech poskytují informace. S každým testem je zde obrovské množství informací od telemetrických dat až po trosky, které můžeme získat, a v neposlední řadě také vodítka k její strategii, kterou lze dle jejich rozhodnutí určit,“ řekl Paal a dodal: „Spojené státy a zbytek světa mají v současnosti řadu možností, nicméně nebylo by moudré jen tak začít střílet rakety z oblohy.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek