KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Antropolog Zelený: „Proč by střední Evropa měla být solidární? Západ nás vždycky podrazil.“

Známý antropolog, etnolog a adoptovaný indián Mnislav Atapana Zelený varuje, že multikulturalismus je jako míchání jablek s hruškami, západní bohatství láká chudé z celého světa a naší kultuře proto hrozí stejný zánik, jaký hrozil a nakonec i přišel pro mnoho jiných vrcholných společností v historii. Svůj pohled na uprchlickou krizi a konzumní společnost sdělil v rozhovoru s Danielou Drtinovou pro DVTV.

...

„Zažité hodnoty nelze jen tak změnit“

Uznávaný etnolog a antropolog Zelený v rozhovoru s Danielou Drtinovou představil svou vizi toho, co se stane, pokud bude Evropa nadále pokračovat v současném řešení uprchlické krize. Podle něj je v současné globalizované době běžné, že se celý svět snaží o jakousi „uniformitu a rovnost“ a důvodem toho všeho není nic jiného než byznys.

Podle Zeleného je ale každá kultura odlišná, má po léta zakořeněné vlastní hodnoty a postoje. „Člověk má ve svých genech tisíce let vývoje, kultury nelze jen tak míchat,“ uvedl antropolog, který se zabývá především studiem indiánských kmenů. Zelený okomentoval také snahu Západu změnit uměle myšlení muslimů a naučit je například západní chování k ženám.

To je podle něj holý nesmysl, protože změnit hluboko zažité hodnoty muslimské kultury není v krátké době možné. Na otázku Daniely Drtinové, za jak dlouho se mohou různé kulturní skupiny změnit a přijmout hodnoty společnosti, do níž vstupují, Zelený odpověděl: „To je odvislé od množství dané skupiny.“

„Malé a drobné skupiny se rozptýlí a cizí hodnoty přijmou rychleji, kdežto velká skupina se drží u sebe a stejně tak udržuje i své pevně dané zvyky,“ uvedl antropolog. „Malé skupiny mohou být vítanou očistou naší kultury i naší krve, ale nyní sem přicházejí miliony lidí. Jde o existenci naší vlastní kultury,“ dodal.

Bohatství je pro Evropu zároveň její zkázou

Drtinová na to konto podotkla, že by se mocným nástrojem Evropy k přeměně muslimské kultury mohl stát konzum, jemuž se nově příchozí přizpůsobí. „Ano, konzum je děsivý a láká davy. Tím si ale konzumní společnost kope hrob. Čím více vyrábíme, tím jsme bohatší a tím více lákáme chudé. Stejně tak tomu bylo i v historii,“ uvedl Zelený s odkazem na bohaté historické kultury Inků, Aztéků, Egypťanů, či Římanů, jimž se právě bohatství, které nalákalo hordy cizinců a vyvolalo stěhování národů, stalo osudným.

Zelený také uvedl, že on sám má vzhledem ke svému profesnímu zaměřené úctu ke všem národům, ale multikulturalismus je dle něj pokusem, který nebude nikdy fungovat. „Politici jsou hnáni politickou korektností, která zastírá pravdu a Západ se s nastalou situací potýká zcela nejasně,“ řekl antropolog. Nastínil však řešení pro státy střední Evropy.

Dle jeho názoru nemá střední Evropa s jednáním Západu příliš co do činění. Chceme s ním být solidární, i když nám podle Zeleného slov nikdy příliš nepomohl.

Zelený také připomněl, že dnešní problémy mají své kořeny už před 500 lety, když si koloniální státy rozdělovaly svět. Bohatství, kterým se dnes honosí, získaly povětšinou právě z těchto kolonií, často za cenu likvidování tamních původních kultur. Dnes se jim to podle něj vrací a my bychom za jejich činy rozhodně neměli nést odpovědnost ani důsledky.

„Koloniální politika, která zapříčinila to, že se karta obrací a musulmané si nás chtějí podřídit, není naší záležitostí. My jsme se do této politiky nikdy nenamočili a měli bychom střední Evropu od koloniálního západu oddělit,“ řekl v rozhovoru Zelený.

Zároveň připomněl, že to byl právě Západ, který nás v historii ne jednou, ale mnohokrát zradil. „Začalo to Sulejmanem z roku 1520, když stál před Vídní. Západ neposlal ani nohu z Německa. Ale česká šlechta poslala 2000 žoldnéřů. Česka šlechta hájila Evropu ve Vídni. Na to se zapomíná,“ uvedl Zelený a ve výčtu pokračoval: „Přišel Mnichov, zaprodali nás Hitlerovi. Přišla Jalta, zaprodali nás Stalinovi. Přišla Sametová revoluce a otevřely se jim trhy. Vtrhli sem, prostě je to byznys. Ne že je to z nějaké lásky, že nám sem něco dovážejí.“

Čtěte také: „Nejsem proti pomoci, ale nechť přijmeme jen ty, kteří s námi budou žít v míru,“ říká mnohými kritizovaný antropolog Zelený

Střední Evropa má jiné historické zkušenosti než Západ

„Je to invaze, dle mého názoru řízená. Proč muslimy nepřijmou jejich bratři? Proč zamířili k nám, bezvěrcům?,“ ptá se Zelený. „Válka v Sýrii vznikla díky určitým hrám velmocí a my bychom za to neměli trpět. Proč bychom nemohli ve střední Evropě vytvořit svůj vlastní Schengen? Máme jinou historickou zkušenost než Západ a cit pro přicházející nebezpečí a diktaturu,“ nastínil Zelený možné řešení uprchlické krize pro střední Evropu.

Antropolog na závěr rozhovoru řekl, že bychom se měli podívat do minulosti a uvědomit si, že se v cyklech stále opakuje. „Já to vidím špatně. Vidím rozvrat naší civilizace, díky bohu se toho už nedožiju,“ řekl Zelený. Uvedl také, že jsou muslimové v určitém směru podobní indiánům, se kterými antropolog pracuje.

„Muslimové se nebojí. Věří a ta víra je pro ně mocnější než jakékoliv zbraně. Klidně jdou na smrt, protože jsou o tom přesvědčeni. My jsme víru ztratili na úkor byznysu a to je náš konec,“ zakončil Zelený rozhovor.


Autor: ElS

Zdroj: DVTV

Foto: DVTV

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (20 příspěvků)

Komentáře (20)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Ach tie jeho názory sa dajú tak ľahko vyvrátiť, tak úplne základnými vedomosťami, až mám podozrenie, že pána Zelenku zastihla starecká demencia... 1. „Člověk má ve svých genech tisíce let vývoje, kultury nelze jen tak míchat,“ - USA sú postavené na multi-kulturalizme a funguje to (kriminalita nie je vecou multi-kulturalizmu ale spoločností ako takých) Nemusíme ale chodiť ďaleko - v Prahe tiež žijú pospolu rôzne národnosti sveta a okrem xenofóbnych útokov nie sú žiadne problémy. Takzv. "no go" zóny, ktorými xenofóbovia argumentujú sú z väčšej časti hoaxy - nepravdivé poplašné správy avšak aj v prípade tých reálnych ide hlavne o zlyhanie štátnej zložky (polície) vo veci vymáhania práva, no aj o zlyhanie integračného procesu a to z rôznych príčin - prípad od prípadu. 2. zmena chování muslimů - Pán Zelenka zjavne vôbec netuší, že už od 19. storočia migrovalo do Francúzska a Británie množstvo moslimov z ich kolónií - bezproblémov sa integrovali, tzn. zmenili svoje zvyky, boli dokonca tými najzapálenejšími vlastencami počas vojen. Nehovoriac o tom, že aj keď človek vyrastá v nejakej kultúre, neznamená to, že je s ňou na 100% stotožnený. Ja som tiež vyrastal ako katolík ale slovenský alebo poľský katolicizmus sa mi vyslovene hnusí, pretože zastávam liberálne hodnoty. 3. Bohatstvo ako príčina pádu civilizácií - pán Zelenka zjavne úplne zabudol na Hunov, čo sa veľkého sťahovania národov týka, Aztékovia a Inkovia platili kakaovými bôbmi, perím vzácnych vtáčikov, a pod. ale nie zlatom, po ktorom Španieli túžili - bohatstvo teda nemalo s pádom ich ríší nič spoločné... 4. Utečenecká kríza ako následok kolonializmu - skôr než kolonializmu je následkom masívnej destabilizácie stredovýchodných krajín pod taktovkou USA a nezvládnutie povojnovej politiky. Ľudia sa radikalizujú keď je zle, keď sa cítia bezmocní a keď uveria tomu, že ak odstránia istú skupinu ľudí tak bude lepšie - či už sú to fanatici z ISIS alebo naši vlastní občania, volajúci po smrti ľudí, o ktorých si myslia len to najhoršie ale nikdy ani jedného osobne
Pan Zelený má pravdu, každá kultura je odlišná a křesťanství,ateismus, buhismus, hinduismus je s Islámem neslučitelné!! Protože islám je netolerantní, proto se od 7 století nezměnil a vyvražidl 270 000 000 těchto věřících a v džihádu pokračují dál, džihád není jen mečem a ohněm, ale penězi to je úplatkářství, násilnostma, nepokojema tím vším nám dávají najevo, že jsme pro ně kafíři to znamená, že jsme jejich otroci, protože vše dělají podle Mohameda a Mohamed toto zavedl!! Víte Roberte? A tím, že mi se jim podřizujeme a necháváme jim stavět modlitebny a ustupujeme jejich nárokům, tím každý den ztrácíme svou zem. Protože oni tím sílí a chtějí od nás, abychom nejedli, vepřové, ženy nechodily barvené na blond, byly více oblečené, kradou v obchodech, přepadávají a My ustupujme. Proč se nebráníme? Což je špatně Kdybchom jim to nedovoli oni by to respektovali. Ale díky naší blbosti, které dnes říkáme demokracie a ztátě pudu sebezáchovy Evropa zaniká prohráváme to za co naši dědové umírali!! Copak vy jste neměl předky?? Nic Vám neříká vlast?? Blízký východ a Severní Afrika byly křesťanské země a dnes všude polednice. Každý muslim se každé ráno modlí za to, aby všichni kafíři zemřeli to platí i na Vás . Proč mě někde v SA nenávidí nic jsem jim neudělala? Protože Mohamed je to naučil a tak pokračují 1 400 let je to jejich učení! 64% Koránu je o nenávisti vůči NÁM!! Je to politický Islám a je neslučitelný s demokracií a tudíž s naší Evropskou kulturou!!! A v Anglii?? tam vůbec nežijí v klidu vedel sebe plácáte hloupoti !!
@ Robert Michalič - Asi jste nikdy nebyl v USA, že tak plácáte. Já to viděl na vlastní oči ta jejich černošská a jiná ghetta... z pohodlí gauče v obýváku to ale nezjistíte. A to si tam USA nepoušti kdekoho, ale pečlivě si vybírají, kdo k nim smí. Jinak ty Vaše názory nemá cenu dále komentovat, je jasné, že máte mozek vymytý multikulti propagandou. Souhlasit by se snad dalo jen s bodem 4. s tím, že byste si měl uvědomit, proč došlo k destabilizaci arabských krajin - no právě z důvodu plánované kolonizace, ale celé se to agresorovi USA a spol totálně vymklo kotrole.
"bezproblémov sa integrovali, tzn. zmenili svoje zvyky" - ja som bol 1988 (za socíku) v Hamburku a nechtiac som sa dostal do zóny, geta kde žili asi Turci, v poslednej chvíli som sa spamätal a utiekol som odtiaľ, lebo by ma asi zabili. Nikdy sa moslimovia nebúdú integrovať, sú to nepriatelia našej kultúry a my sme pre nich neveriaci psy. "bohatstvo teda nemalo s pádom ich ríší nič spoločné" - tak toto je najväčší omyl aký som kedy počul. Conquistadori išli po zlate ako divý a preto zničili a zrútili celú inskú ríšu. Zlato nebolo síce platidlom, neplnilo si funkciu ekonomickú, ale náboženskú, mali ho veľa a o všetko prišli.
Plne s tebou souhlasim, Roberte. Po 21 letech zivota v Kanade (Vacouver/Victoria) a predtim toulani svetem (pul roku Londyn, rok New York, 3x Spanelsko, a pod.), mozu potvrdit, ze multiculturalism funguje a taky nefunguje tak jak vsechno ostatni. Pochopitelne ti co hledaji problemy v cemkoliv, ty problemy tam najdou. Je pravda, ze momentalne asi radikalni Islam vetsi problem, nez treba radikalni Krestanstvi, ale v historii jenom tezko najdeme "viru", ve jmenu ktere bylo zavrazdeno vic lidi, nez prave Krestanstvi. Dokud budou lide verit v nesmysly a na ty nesmysly se spolehat na misto na sebe same, progres (t.j. reseni problemu, nejenom technickych) bude porad stagnovat.
Pane nevím kde berete odvahu se vyjadřovat k názorům věhlasnéjo antropologa když nejste schopen si ani zapamatovat jeho jméno !!!
Ľahko vyvrátiť sa dajú skôr tvoje ignorantské názory. Za prvé, USA nie sú (pôvodne) postavené na multi-kulturalizme. Spojené štáty mali byť pôvodne štátom iba pre anglo-saských protestantov a dlho tu bola odmietaná i imigrácia z neprotestantských európskych krajín (viď povestné boje s katolíckymi Írmi). Deklarácia Jeffersona, že všetci ľudia sú si rovní sa týkala len a len bielych mužov – v žiadnom prípade nie čiernych (černosi nemohli byť občanmi USA až do roku 1868) a Indiánov. Prví zákon o občianstve z roku 1790 jasne deklaroval, že iba "slobodní belosi" sa môžu stať občanmi Spojených štátov a imigračné zákony, ktoré mali udržať Spojené štáty bielymi platili až do roku 1965. Koncept tzv. "melting pot"(koncept až z 20.storočia vynájdený kozmopolitným "Angličanom" Israelom Zangwillom) bol obdobne selektívny a ako možných Američanov akceptoval iba bielych imigrantov. V Spojených štátoch reálne multi-kultiralizmus (multikulturalizmus, do ktorého by boli zahrnuté iné než biele etniká) NIKDY nefungoval a vždy tam prepukali rasové nepokoje. Momentálne sa tu napr. hnutie Black lives matters usiluje o separatizmus a vyvoláva nepokoje po celej krajine. Za druhé, koľko moslimov žije v Prahe? Praha je stále z drvivej väčšiny európska. A prosím nepíš tu nič o kultivovaných moslimských a afrických študentoch. S koľkými priemernými moslimami alebo černochmi si sa stretol? Je jasné, že človek sa bude stretávať s ľuďmi zo svojho spoločenského milieu a nebude tráviť veľa času okolo priemerných černochov alebo priemerných moslimov. Preto nepocítiš ako tento priemer - ktorý sa odlišuje koncentráciou sociálno-patologických javov, hlúposťou, kriminalitou či impulzívnosťou - spomaľuje spoločnosť ako celok. Toto je základný problém vás slniečok. Za tretie, no go zóny nie sú žiaden hoax, ale tvrdá realita. Samozrejme, že ma neprekvapuje, že multi-kultiralisti ako ty budú o nich nechutne klamať: https://www.gatestoneinstitute.org/5128/france-no-go-zones Za štvrté, imigranti z moslimských krajín do Francúzska a Británie pre
roberte michalici ty mas v hlave asi seno smichane se slamou v americe funguje multikulturalismus??? a od kdy? neni to ani sto let co v americe bylo zrusene rozdelovani na bile a cerne a co se tyka "no go zon" ty se asi nedivasv televizi na zpravy kde ukazuji ze prave toto nasili ktere se v posledni dobe pacha v evrope at uz je to belgie spanelsko francie a nebo te naposledy britanie a nemecko vachazi prave z techto "no go zon" tolik asi k bodu 1 k bodu 2 je mozne ze v 19 stoleti migrovalo do britanie a francie jak tiu pises mnozstvi muslimu z kolonii ale ze by se bez problemu integrovali o tom nemuze byt ani rec a ze by zmenili natrvalo svoje zvyky?? tak to uz vubec nee a to jak pises ze kdyz clovek vyrusta v nejake kulture neni s ni 100% spjaty ? tak to jsi asi tezce ulitl protoze jednou muslim navzdy muslim takoveho uz nepredelas.... a tvuj priklad je toho dukazem..k bodu 3 precti si dejiny rima a nebo aztecke rise pricinou jejich upadku a nasledneho padu bylo bohatstvi tak jak tu pan zelenka rika no a ze by aztekove platili kakaem?? proc kdyz meli zlato k bodu 4 souhlas pouze s tim ze usa vyvolaly a destabilizovaly africke a blizkovychodni zeme... tolik asi k tvemu komenteri...
1. multi-kulti v USA nefunguje - a ak sa to dá nazvať fungovaním, tak si treba uvedomiť, že budovanie multikulti začalo genocídou pôvodného obyvateľstva a ostatní su vlaste mix imigrantov... 2. Zmena chovania a vrastenie do kultúry je možné len do určitej početnosti prisťahovalcov - inak nevyhnutne vytvárajú " spoločenstvá", ktoré takmer neprichádzajú do styku s "domácou"kultúrou a nedochádza k ku zbližovaniu - konvergencii, skôr paralelizácii a neskôr určite k divergencii, teda protichodnosti až otvorenému nepriateľstvu. A stotožnenie sa s kultúrou je jedna vec, síce žiadúca, ale nie nevyhnutná v 100% výške stotožnenia jedincom, ale sociálny tlak na dodržiavani sociálno -právnych noriem vec druhá (presvedčenie a zvyky, vzorce správania dané výchovou o správnosti správania, nátlak spoločenstva a nátlak inštitúcii na to zriadených) 3. Huni kočovali s koristníckym zámerom, juho a stredoamerické kultúry nepoužívali zlato ako obeživo, ale množstvo prítomné v tejto kultúre fyzicky alebo ako zdroj v horninách priamo a nevyvrátiteľne vyvolalo prvotný tlak na rozvrat- vyrabovanie a genocídu obyvateľov týchto kultúr... a nie len zlato je bohatstvo - je to i voda, poľnohospodárska pôda a vedomosti, ako spracovávať prírodné zdroje čo najefektívnejšie... 4. Utečenecká kríza je jedným z prvých článkov príčin a dôsledkov utečenectva dnes, rovnako ako napr. antibiotiká, ktorými sa znížila detská úmrtnosť v krajinách 3. sveta, čo následne vyvolalo hladomor a spolu s klimatickými zmenami vyčerpávanie prírodných zdrojov - áno, ľudia utekajú za lepším , ale USA vedená destabilizácia regiónu, spolu s "rozprávkami" o bezpracnom živote európanov naháňa do Európy predovšetkým "príživníkov"
Sám máš stařeckou demencí pakarno
Mám dojem, že vaše vnímání současné migrační krize je nesmírně ploché. Pokud jde o USA, tam skutečně přicházeli lidé z celého světa, všech ras, ale tam hned od samého počátku všechny spory vyřešilo rychlé vytažení koltu. Haldu černochů si Američané přitáhli do země z Afriky jako otroky a rozhodně se s nimi nemazlili. Přístup přistěhovalců k původním obyvatelům, americkým indiánům, raději nebudu komentovat. Podobné to bylo i ve Francii a Anglii. Ovšem správně říkáte, že masová migrace je důsledkem neurvalých praktik kolonizátorů a destabilizací asijských zemí USA. Každopádně jde o proces, který nebude probíhat pár dní, nýbrž staletí. A nejsem si jist, že se toho Evropané dožijí. Neboť časy se mění a lidé s nimi.
Bože můj vy snad žijete na Marsu. V kultuře islámu nelze rozdělit dobro a zlo. Když ve jménu islámu mám konat zlo tak budu a každá integrace jemi ukradená.
...kostrbatá odpoveď a trocha mimo...
Pro podstatnou část přivandrovalců, kteří zatím nejsou muslimové a pro tzv. vlažné muslimy je podstatné dobré bidlo, nepracovat a užívat si, aláh je prostředek, jak toho dosáhnout, organizovat společnost budou ti nejagresivnější a ti v těch vlažnějších mají spojence do počtu, důležité pro volební estrády při hře na demokracii, proto se spěchá s umožněním volebního práva pro asijské lidské bestie a africké lidožrouty. Co bude dál ukazuje dění v Egyptě, po demokratickém vítězství muslimského bratrstva ve volbách, muslimové opilý velikostí aláha vyvražďují za bílého dne nemuslimy, znásilňují a unášejí ženy, číhají u kostelů na křesťany. Egypťané se zachránili jenom proto, že jich bylo víc a odpověděli stejně tvrdě, vzpomínáte, jak USA na Egypťany uvalilo sankce za to, že se odmítli nechat vyvraždit? Islám je prostředek pro vrchol arabských obchodníků k ovládnutí lidské společnosti na naší planetě. Skupiny obyvatel, které nechtějí pracovat, ale žít na sociálních dávkách budou přecházet obdobně jako rumunští Romové na islám, protože muslimové jsou nejrozmazlovanější a nejrespektovanější. Lidskou společnost organizuje, jak se zdá, Zločin, nerespektující faktické připomínky skutečných intelektuálních elit, vědeckých kapacit různých oborů, jako je např. pan Zelený, antropolog.
www.azyl-praha10.cz
KECHLIBAR PÍŠE: Odpověď Hatema Berrezougy na můj otevřený dopis. Přetisknuto s jeho svolením. ►Vážený Mariane, Děkuji za Tvůj mail a Tvůj otevřený dopis a omlouvám se za pozdní odpověď, chtěl jsem mít čas na to patřičně odpovědět. (...) ...tohle je nebezpečnější než samotná diktatura, žil jsem v ní a byl jsem schopný ji identifikovat, jelikož naši diktátoři nebyli navíc tak rafinovaní a složití a nabízeli nám policejní stát za bezpečí, ROVNICE BYLA JASNÁ. Ale to, co se děje v Evropě, je, že se odvolává na demokracii, lidská práva a právní stát, ale začíná se prosazovat opak toho a navíc se zachováním ušlechtilých pojmů! A proto já si nepletu, jak jsem v některých komentářích četl, svobodu s demokracií, ne, naopak. Svoboda je nedílnou součástí demokracie a bez ní už to demokracie NENÍ. Odstranil jsem svůj blog z iDnesu po ultimátech, jelikož nejenže mě cenzurovali, ale chtěli ode mě, abych se sám začal ve svém myšlení cenzurovat, abych se podvolil a hrál podle pravidel, které oni převrátili naruby. Odstranění mého blogu měl být vzkaz právě pro administrátory, že v zásadních věcech týkajících se svobody myšlení nikdy ani o píď neuhnu a nikdy nikdo nade mnou nebude mít kontrolu, a to ani ti, u kterých jsem několik let publikoval! Podvolit se nesmyslným požadavkům a obviňování z rozšiřování náboženské nesnášenlivosti a paušalizace, aniž by to z mých textů dokázali, i když jsem je o to vysloveně žádal, ROVNÁ SE moje odstranění a následně zničení, jak intelektuálně, duchovně i bytostně. A proto jsem svoje texty raději odstranil sám, než aby oni odstranili moje bytí, a než abych se podvolil pravidlům, které nejenže oni sami přestali chápat a respektovat, ale prosazovat opak toho v jejich jménu...◄ Více ZDE: https://kechlibar.net/2019/03/30/uprimne-jsem-ztratil-trpelivost/?fbclid=IwAR0bsYwx3pm69O60zmmb8hUTU5dIKUkr_mtPTw3tm3Qq8Ja7LPtRVayTEfo
Presne v tom duchu som písal, aj píšem, lebo hrozba je pre naše deti.Pred nejkým časom sa omielalo, že nezadlžujme náš štát, zadlžujeme naše deti. Teraz nám hrozí o veľa nebezpečnejšie konanie, vnucovať nám Islám do našej kultúry, to považujem za hrozbu ohňom.. Pri tom nepočujem príliš velu odozvu ako odpor proti imigračnej politike zo strany EÚ.