KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Armáda Zimbabwe převzala kontrolu nad parlamentem, lídr Mugabe i s rodinou zatčen

Představitelé vojenských sil Zimbabwe ve středu oznámili, že prezident Robert Mugabe a jeho žena byli v noci zatčeni armádními složkami. Ty během nočních nepokojů zajistily také vládní úřady, státní televizi a obsadily ulice hlavního města.

...

Za armádním zásahem jsou zřejmě spory o nástupce Mugabeho

Noční události vyvolaly spekulace o možném vojenském puči v zemi, zatímco podporovatelé armády hovoří o „nekrvavé nápravě“ režimu. Podle vládních zdrojů byl kromě hlavy státu armádou zatčen i ministr financí Ignatius Chombo.

Bývalý vice prezident Emmerson Mnangagwa (75) veterán z válek za osvobození Zimbabwe v 70. letech minulého století, kterého Mugabe na začátku listopadu propustil, se podle všeho vrátil z exilu. Propuštění Mnangagwy znamenalo, že se hlavní kandidátkou na budoucí hlavu státu stala Mugabeho žena Grace (52), avšak toto rozhodnutí podle všeho vyvolalo silnou opozici právě v řadách armády.

Napříč hlavním městem Zimbabwe Harare se objevily obrněné transportéry a vojáci, zatímco občané země již od brzkých ranních hodin tvořili dlouhé fronty před bankami ve snaze dostat se aspoň k části z dostupných peněz, jejichž množství je díky dlouhodobě přetrvávající finanční krizi omezeno. 


Drtivá většina postávajících ve frontách si ve chvílích čekání na mobilech četla novinky o armádním puči, zatímco jiní šli do práce či obchodů.Ozbrojený transporter s vojáky na hlavní cestě ke kanceláři prezidenta Mugabeho v Harare

Po obsazení budovy Zimbabwe Broadcasting Corporation, hlavní vysílací stanice v zemi, předstoupil před národ v brzkých středečních hodinách armádní mluvčí, který vysvětlil, že ozbrojené složky v rámci své operace cílí na „zločince“ kolem Mugabeho a ujistil, že v zemi bude obnoven řád.

Není známo, kde se Mugabe (93) a jeho žena nacházejí, ale zdá se, že byli zatčeni armádou. „Za jejich bezpečí ručíme,“ prohlásil v televizi mluvčí.

„Rádi bychom zcela jasně oznámili, že toto není vojenský převrat,“ zaznělo ve vyjádření ozbrojených sil Zimbabwe. „Zaměřujeme se pouze na zločince okolo [Mugabeho], kteří stojí za trestnými činy, které způsobují společenské a ekonomické utrpení, abychom je postavili před spravedlnost.“

Mluvčí dodal, že „jakmile bude naše mise ukončena, očekáváme, že se situace vrátí do normálu“. Vyzval také kostely v zemi, aby se za národ modlily, a rovněž bezpečnostní složky, aby „pro dobro naší země spolupracovaly“ s varováním, že „jakákoliv provokace se setká s přiměřenou reakcí“.Zatímco armádní vozidla zaplavila přes noc hlavní město země, obyvatelé slyšeli přinejmenším tři výbuchy

Vyjádření směřovalo taktéž ke všem vojákům na propustce, kterým bylo rozkázáno, aby se ihned hlásili na svých kasárnách.

Velitel ozbrojených sil před možnou intervencí varoval již v pondělí

Během nočního vojenského zásahu byly v hlavním městě Harare slyšeny přinejmenším tři výbuchy, zatímco ulicemi města projížděla řada vojenských vozidel.

Zdá se, že vojenský zásah získal armádě pro tuto chvíli kontrolu nad zemí. Velitel armády Constantino Chiwenga již v pondělí varoval před svým možným zásahem do aktuálního politického napětí v zemi. Vládnucí strana ZANU-PF Roberta Mugabeho odpověděla obviněním generále z „pokusu o velezdradu“. Nyní je ale Chiwenga s největší pravděpodobností u moci.Na Twitteru se již v úterý objevily snímky obrněných transportérů mířících do Harare

Armáda se za svou „nekrvavou nápravu obrovského zneužívání moci“ dočkala uznání od vojenských veteránů. „Armáda navrátí Zimbabwe do opravdové demokracie a udělá ze země moderní modelový národ,“ komentoval situaci předseda asociace válečných veteránů Chris Mutsvangwa pro agenturu AP v Johannesburgu.

Většina ambasád na území Zimbabwe ve středu uzavřela své dveře veřejnosti. Americká ambasáda vyzvala občany, aby zůstali na svém místě kvůli „přetrvávající politické nejistotě“. Podobné oznámení vydala i britská ambasáda na základě „informací o nezvyklé vojenské aktivitě“.


Robert Mugabe (93) se svou ženou Grace (52), která je všeobecně považována za jeho nástupkyni od chvíle, kdy byl propuštěn viceprezident

Jde o historicky první rozpor mezi armádou a Mugabem, nejstarší hlavou státu na světě, který jihoafrické zemi vládne od vyhlášení nezávislosti v roce 1980. Armáda byla naopak až doposud klíčovou složkou jeho moci.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek