KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Asad: „Ruské aktivity v Sýrii jsou obranou Evropy.“

Syrský prezident poznamenal, že nedávné teroristické útoky v Evropě jsou důkazem toho, že to, co se děje v Sýrii, se přímo dotýká také Evropy.
...

Putin podle Asada za pomoc Sýrii nic konkrétního nepožadoval

Ruské aktivity v Sýrii jsou „aktem obrany Evropy,“ prohlásil syrský prezident Bašár al-Asad v pátečním rozhovoru pro španělskou zpravodajskou agenturu EFE.

V odpovědi na otázku, co ruský prezident Vladimir Putin požadoval výměnou za pomoc syrským autoritám v boji proti Islámskému státu (IS) Asad řekl:

„Nepožadoval na oplátku vůbec nic, a to z jednoduchého důvodu – toto není obchod. Normální vztahy mezi dvěma zeměmi jsou ve skutečnosti zpravidla založeny na společných zájmech,“ zdůraznil Asad.

„Otázkou je, jaké zájmy sdílí Sýrie a Rusko? Má Rusko zájem na tom, aby v Sýrii nadále rostla moc terorismu, syrský stát zkolaboval a nastala anarchie? Ne, Rusko takové zájmy nemá,“ řekl Asad a dodal, že Moskva „chce v Sýrii, Iráku i v regionu jako celku stabilitu“.

Situace v Sýrii se přímo dotýká i Evropy

„Nacházíme se ne tak daleko od Ruska, a dovolte mi také dodat, ne tak daleko od Evropy,“ poznamenal syrský prezident. „V tomto ohledu ruské aktivity v Sýrii představují konání v zájmu obrany Evropy.“ Asad dodal, že nedávné teroristické útoky v Evropě ukazují, že události v Sýrii přímo ovlivňují také Evropu samotnou.

Syrský prezident také zdůraznil, že Rusko nemá v plánu začít v Sýrii používat žádnou další vojenskou základnu. „Vyvrátili to sami před dvěma dny. Pokud by něco plánovali, nepochybně by to oznámili,“ dodal. Podle Asada nemá žádné plány na zřízení vlastní vojenské základny v Sýrii ani Írán. „Ne, oni [Írán] o tom nikdy nepřemýšleli, nikdy takový požadavek nepřednesli ani nechtěli projednávat.“

 

Autor: ToD

Zdroj: TASS / EFE

Foto: © EPA/SYRIAN PRESIDENCY

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek