KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Až 40 % všech uprchlíků, kteří ve Švýcarsku požádali o azyl, náhle „zmizelo“

Krátce po své registraci údajně během posledních tří měsíců zmizelo ze švýcarských uprchlických středisek až 40 procent všech uprchlíků, kteří zde požádali úřady o azyl. O jejich současném místě pobytu nemají švýcarské úřady žádné bližší informace.

...

Někde až 90 % zmizelých

Státní úřad pro migraci (SEM) ve Švýcarsku potvrdil, že v uplynulém čtvrtletí z monitorovacího systému zcela zmizelo 20 až 40 % všech uprchlíků, kteří byli umístěni do přijímacích středisek. Informoval o tom švýcarský list Sonntagszeitung.

Migrační úřad přitom neposkytl žádné přesnější informace o jednotlivých přijímacích střediscích. Podle sdělení mluvčí SEM Chloe Kohlprathové většina uprchlíků, kteří zmizeli ze švýcarských přijímacích středisek, s největší pravděpodobností pokračovala dále do Německa či Francie.

Podle platných švýcarských zákonů mohou uprchlíci v zemi zůstat pouze v případě, že zde požádají o azyl. Jsou posláni do přijímacích středisek, kde čekají na vyřízení své žádosti o azyl. Těm, kteří nemají v úmyslu zůstat ve Švýcarsku, je do země vstup odepřen.

Podle Kohlprathové není vysoké procento „zmizelých“ uprchlíků příliš překvapivé. Migranti totiž stále častěji využívají mezery ve švýcarském systému. Po svém příchodu předstírají, že chtějí ve Švýcarsku zůstat, ale zmizí ještě dříve, než je jejich podaná žádost oficiálně zaregistrovaná.

Podle interních dokumentů SEM dosahuje v některých částech Švýcarska podíl migrantů, kteří z center prchají krátce po svém příjezdu, až 90 %. V kantonu St. Gallen to je asi 50 %, v Thurgau mezi 80 a 90  a v Bernu asi polovina žadatelů o azyl do přiděleného uprchlického centra vůbec nedorazila.


Značné bezpečnostní riziko

Vysoce postavený státní úředník Christoph Neuhaus v reakci na tyto zprávy oznámil, že současná situace je „velmi problematická“. A to nejen proto, že migranti Švýcarsko využívají pouze jako tranzitní zemi, ale především proto, že úřady nemají o těchto lidech přehled. Vzniká tak riziko, že vytvoří „celou armádu nelegálních cizinců, kteří se můžou pohybovat v kriminálním prostředí, na černém trhu nebo provozovat prostituci.“

Předseda středové švýcarské Lidové strany (SVP) Albert Rosti považuje problém se zmizelými migranty za „rozsáhlé bezpečnostní riziko“ a domnívá se, že „jediným vhodným řešením je uzavření hranic.“

Švýcarsko se během letošního léta snažilo vypořádat se silnou migrační vlnou, protože se po uzavření balkánské trasy stalo tranzitní zemí pro uprchlíky mířící do Německa.

Migranti do Švýcarska nejčastěji přicházejí přes jižní oblast Ticino, která sousedí s italským regionem Como. Švýcarští pohraničníci v minulých týdnech zaznamenali výrazný nárůst ilegálních přechodů této hranice. Švýcarské úřady se snaží tomuto přílivu zabránit a byly kvůli tomu minulý měsíc kritizovány organizací Amnesty International za to, že odmítají vstup dětem migrantů.


Autor: jil

Zdroj: Sonntagszeitung

Foto: © Arnd Wiegmann / Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek