KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Azylanti se přihlašují pro dávky pod různými identitami, Německo okradli o miliony

Speciální komise v severoněmeckém městě Braunschweig bude vyšetřovat přes 300 případů podvodů spáchaných žadateli o azyl, kteří údajně zneužili systém sociálního zabezpečení tím, že k uplatnění nároku na podporu používali více identit. Vyšetřovatelé se navíc obávají, že jde jen o špičku ledovce.

...

Podle německé regionální stanice NDR je celková ztráta peněz daňových poplatníků pouze v Dolním Sasku odhadována na 3-5 milionů eur (81-135 milionů korun).

Jörn Memenga, vedoucí představitel nově zřízené vyšetřovací komise, uvedla, že ve většině případů byl tento postup využíván súdánskými uprchlíky, kteří v rámci systému sociálního zabezpečení žádali o sociální dávky.

Podvodníci údajně využili extrémní pracovní zátěže, kterou v létě 2015, tedy na vrcholu migrační krize, zažívali státní úředníci, kteří žadatele registrovali. „V té době jsme se chtěli vyvarovat jedné věci – bezdomovectví,“ řekl Memenga.

Protože uprchlíci nemuseli poskytnout otisky prstů a neměli žádný průkaz totožnosti, byli identifikováni pouze na základě fotografií. Pro získání dalších dokumentů od nepodezřívavých úředníků tedy zpravidla stačilo, aby žadatelé o podporu jednoduše změnili svůj vzhled.

„Někdy stačilo jen nechat si narůst plnovous, nasadit si brýle či ostříhat se nakrátko, ale vždy uváděli jiná příjmení,“ řekl Memenga pro tiskovou agenturu DPA.

Systém byl zranitelný také proto, že státní úředníci neměli čas procházet všechny žádosti zpracovávané v dalších městech a obcích Dolního Saska, takže ten samý žadatel o azyl mohl obdržet peníze na mnoha různých místech pod různými vzhledy a jmény.

Podle regionální televizní stanice NRP, která se zprávou o podvodu přišla jako první, si ale poté jeden ze zaměstnanců všiml, že někteří muži na fotografiích mají nápadně podobný vzhled a svá podezření nahlásil policii.

V jednom z nejextrémnějších případů, který se zatím podařilo odhalit, se jednomu žadateli o azyl povedlo okrást stát zhruba o 45 000 eur (více než 1,2 milionu korun), při čemž použil celkem 12 falešných identit.

Dle zákona o žadatelích o azyl má každý žadatel nárok na měsíční příspěvek 135 eur tzv. kapesného a 216 eur na pokrytí základních potřeb, a to v případě, pokud žadatel o azyl není státem zabezpečn kompletně.

„Když nepočítáme náklady na elektřinu, dostaneme se na 320 – 350 eur na osobu či identitu,“ uvedl Memenga. Dle odhadů tak mohl uprchlík se třemi až čtyřmi identitami ze státní pokladny navíc vyčerpat 5 000 – 10 000 (135 tisíc až 270 tisíc Kč).

Přestože je podvod nyní odhalen, podezřelí možná nebudou muset čelit žádnému obviněním kvůli právním problémům vzniklým proto, že ve většině případů používali falešná jména a adresy.

„Pokud není k dispozici bydliště, není možné uskutečnit právní slyšení a není také možné podat žalobu. V době, kdy je jejich identita konečně známá, se většinou již přesunuli někam jinam,“ řekla pro NRP Julia Meyerová z kanceláře státního zastupitelství v Braunschweigu.

Minulý rok Německo přijalo téměř třikrát menší množství žadatelů o azyl než v roce 2015. V roce 2016 vstoupilo do země asi 350 000 azylantů, zatímco v předcházejícím roce to bylo 890 000. Jen za rok 2016 investovala německá vláda zhruba 559 milionů eur (více než 16,1 miliardy Kč) do integračních kurzů pro migranty, při čemž je odhadováno, že v roce 2017 se tato suma vyšplhá na více než 600 milionů eur (16,2 miliardy Kč).


Autor: VoZ

Zdroj: NDR.deTwitter

Foto: © Yannis Behrakis / Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek