KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Barcelona loni zamítla plány na postavení bariér na ulici Las Ramblas, kde se odehrál teroristický útok

Krátce po tragickém útoku ve španělské Barceloně se v médiích objevila informace, že členové tamní bezpečnostní rady minulý rok odmítli zřídit na ulici Las Ramblas bariéry, které by chránily chodce před útoky teroristů ve vozech.

...

Katalánské ministerstvo vnitra a nejvyšší policejní představitelé v reakci na podobné útoky v Berlíně a Nice doporučili barcelonské radnici, aby nechala po stranách bulváru umístit pevné sloupky, které by ho chránily.

Ministerstvo vnitra doporučovalo, aby „strategické body, které by mohly být cílem teroristických útoků, byly odděleny buď fyzickými objekty, nebo policisty“.

Radnice poté svolala zasedání své bzpečnostní rady, aby projednala navrhovaná opatření s místními policejními složkami. Nicméně po projednání se rada rozhodla raději zvýšit počet policistů přítomných na ulici Las Ramblas a dalších zranitelných místech.


Toto rozhodnutí přišlo navzdory skutečnosti, že ve v té době Španělsku panoval 4. stupeň teroristické hrozby z celkových 5 a také navzdory zprávám vydaných CIA, ve kterých výslovně varovala, že ulice Las Ramblas by se mohla stát cílem útoku.

Starostka Barcelony Ada Colauová řekla, že po setkání rady byly „zrevidovány protokoly“ a přijata opatření, která zahrnují také zvýšený počet policejních hlídek a zákaz vozidel během některých velkých událostí.

„Stoprocentní bezpečnost neexistuje, zvláště když jsou zde lidi, kteří jsou připraveni provádět zvěrstva s velmi základními prostředky,“ řekla Colauová.


Anonymní zdroj z barcelonské radnice pro španělský deník La Vanguardia uvedl: „Nemůžete dát sloupky na všechna místa, musíte vzít v úvahu také další faktory, například zda nezamezí přístupu záchranné služby či čistících vozů.“

Dodávka, která najela do chodců, zabila 14 lidí a dalších více než 100 zranila, na místo přijela z ulice u hlavního Náměstí Katalánska.

Dnes již tuto ulici blokovaly policejní dodávky a tisíce lidí se opět procházely po slavném bulváru.

Kritika, které nyní barcelonské úřady čelí, je podobná kritice, které čelily úřady v Londýně po červnovém útoku na London Bridge. Ty totiž zamítly přijetí opatření, v rámci nichž by na most byly umístěny bariéry, pouhých 24 hodin předtím, než 3 teroristé najeli dodávkou do davu lidí.

Bariéry byly na most umístěny krátce po útoku, při němž zemřelo 6 lidí a dalších 48 bylo zraněno.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek